مسبی
گوش‌خراش‌ترين صداي جهان چيست؟

گوش‌خراش‌ترين صداي جهان چيست؟

ویرایش: 1391/7/21
نویسنده: saeed_a
پژوهشگران انگليسي در مطالعه‌اي موفق به شناسايي گوش‌خراش‌ترين صداي جهان از ميان صداهاي نامطبوع شدند.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در اين مطالعه که در دانشگاه نيوکاسل انگلستان صورت گرفت، افراد حاضر در نمونه موردي به مجموعه‌يي از 74 صداي ضبط شده گوش دادند و همزمان فعاليت مغز آن‌ها توسط يک اسکنر ام آر آي اندازه‌گيري ‌شد.

پژوهشگران دريافتند: صداي کشيده شدن چاقوي تيز بر روي بطري شيشه‌اي بدترين صداي گوش‌خراش است و صداي کشيده شدن چنگال بر روي شيشه به عنوان دومين صداي بد برگزيده شد. اين در حالي بود که صداي کشيده شدن يک قطعه گچ بر روي تخته سياه، در رتبه سوم جاي گرفت.

اسکن‌هاي حاصل نشان دادند که صداهاي ناخوشايند پاسخي قوي‌تر را در مغز در مقايسه با اصوات خوشايند مانند صداي آب حباب‌دار تحريک مي‌کنند.

در حالي که اصوات توسط قشر شنوايي مغز پردازش مي‌شوند، صداهاي نامطبوع آميگدالا (ناحيه پردازشگر عواطف در مغز) را تحريک مي‌کند.

براي مثال، هنگامي که فردي با صداي کشيده شدن ناخن بر روي يک تخته‌سياه که در اين پژوهش به عنوان يکي ديگر از صداهاي گوش‌خراش شناسايي شد، مواجه مي‌شود، آميگدالا فعاليت در قشر شنوايي مغز را بر عهده مي‌گيرد و فرد را نسبت به صداي ورودي حساس‌تر مي‌کند.

دانشمندان در اين پژوهش گروهي متشکل از 13 داوطلب را مورد مطالعه قرار دادند و دريافتند که تحمل اصوات با فرکانس بين دو هزار و پنج هزار هرتز (طيفي که گوش‌هاي انسان حساس‌ترين هستند) از همه دشوار است.

اگرچه دليل حساسيت فوق‌العاده مغز به اين نوع صداها هنوز مشخص نيست، اما محققان دريافتند که صداي جيغ که اغلب به طور طبيعي ناخوشايند به شمار مي‌آيد نيز در همين طيف قرار مي‌گيرد.

به گفته پروفسور تيم گريس يکي از حاضرين در اين مطالعه، اين دستاورد چشم‌انداز نويني را در خصوص اختلالات عاطفي و اختلالاتي مانند ميگرن و وزوز گوش در اختيار مي‌گذارد. به نظر مي‌رسد در اين دو عارضه نيز ادراک جوانب نامطبوع اصوات دخيل است.

نتايج اين مطالعه در مجله Journal of Neuroscience انتشار يافت.


منبع: ايسنا
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره گوش‌خراش‌ترين صداي جهان چيست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: گوش‌خراش‌ترين صداي جهان ، فعاليت مغز ، اصوات خوشايند ، مجله Journal of Neuroscience ، صداي جيغ ، دانشگاه نيوکاسل انگلستان ، صداي کشيده شدن چنگال بر روي شيشه