مسبی
اولين زن ايراني که دکتراي گيتار گرفت!!!

اولين زن ايراني که دکتراي گيتار گرفت!!!

ویرایش: 1391/7/19
نویسنده: محمد ای ام
خانم ليلي افشار متولد 1338 در تهران از سن ده سالگي فراگيري گيتار را آغاز کرد. وي با درجه ليسانس و فوق ليسانس موسيقي در رشته نوازندگي گيتار از کنسرواتوآر بوستون و کنسرواتوآر موسيقي نيوانگلند فارغ‌التحصيل شد و نخستين زني در جهان بوده که موفق به اخذ درجه دکترا در نوازندگي گيتار شده است.

خانم افشار مدتي نيز در مرکز هنرهاي تجسمي بنف و فستيوال موسيقي اسپن تحصيل کرده و ديپلم افتخاري آکادمي موسيقي کيجانا درسي ين ايتاليا نيز به وي اعطاء شده است.

او مدارک ديگري نيز در نوازندگي گيتار از کنسرواتوار موسيقي بوستون، نيوانگلند، دانشگاه ايالتي فلوريدا دارد. وي در مرکز آموزش هنرهاي زيباي بناف (Bnaff) تحصيل کرده‌است. داراي مدارک افتخاري از آکادمي موسيقي کيجيانا واقع در شهر سيناي ايتاليا است.

ليلي افشار يکي از دوازده نوازنده بين‌المللي گيتار بود که براي نواختن حضور آندرس در کلاسهاي پيشرفته وي، در دانشگاه کاليفرنياي جنوبي انتخاب شد . آن موقع بود که پس از اين کلاس ماتسرو سگويا در مصاحبه اي که در اخبار شامگاهي ان بي سي حضور يافت در خصوص افشار پيش بيني کرد: او روزي به نوازنده اي معروفي تبديل خواهد شد.

علاقه او به موسيقي معاصر منجر شد که از نخستين اجرا کنندگان آثار رضا والي، گري آيستر، گرارد روژد، لوريس چوبانيان، آرن ملنس، کامران اينجه، باربارا کولب، مرلين زيفرين و سالوادور بروتونس از ميان ديگران باشد.

وي کنسرتهاي متعددي در کشورهاي ايران، آمريکا، انگلستان، ايرلند، کانادا، فرانسه، دانمارک، ايتاليا، آفريقا، نيوزيلند، استراليا و آمريکاي جنوبي برگزار کرده، همچنين در ويگمور هال لندن ، مرکز هنرهاي اجرايي کندي ، فستيوال موسيقي گرند تيتن، فستيوال موسيقي اسپن، مدرسه هنرهاي تجسمي بنف، فستيوال موسيقي منتون و آکادمي آمريکيايي در رم نواخته است.

روزنامه واشنگتن پست ليلي افشار را فوق العاده معصوم، عالي و بي عيب و نقص و قابل توجه توصيف کرده است. او همچنين بعنوان بهترين گيتاريست کلاسيک زن برنده جايزه ارويل ايچ. گيبسن شده است.آلبوم‌هاي ليلي افشار از 24 کاپريچوي گوي اثر کاستل نوئوو-تدسکو ، ساغر (تنگي مي لعل) ، مسخ و آخرين آنها گذر در نو که توسط نشر کارگاه موسيقي منتشر شده اند. همچنين کتابي با عنوان پنج آواز محلي ايراني منتشر و مقاله‌هاي ليلي افشار درباره کاستل نوئوو-تدسکو و فرانسثيسکو به چند زبان در نشريات Gitarre & Laute 11 Fronimo ,Guitar Review چاپ و منتشر شده اند.

ليلي افشار کرسي پروفسوري خود را براي دانشگاه ممفيس در سال 1989 بدست آورد و هجده سال است برنامه ليسانس و فوق ليسانس و دکتراي نوازندگي گيتار در دانشگاه ممفيس را اداره مي‌کند، که در آنجا نيز جايزه استاد برجسته دانشگاه در سال 2000 به وي تعلق گرفته است.


منبع: turkgeze.persianblog.ir
امتیاز دهی به مقالهاولين زن ايراني که دکتراي گيتار گرفت!!!
اولين زن ايراني که دکتراي گيتار گرفت!!!
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اولين زن ايراني که دکتراي گيتار گرفت!!! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اولين ، زن ايراني ، دکتراي ، گيتار ، عکس ، موسيقي