مسبی
توليد ماده 15 ميليارد دلاري از مدفوع سگ و سوسک !!

توليد ماده 15 ميليارد دلاري از مدفوع سگ و سوسک !!

ویرایش: 1391/7/19
نویسنده: آسوک
محققان مدعي ابداع روشي شده‌اند كه بر اساس آن توليد گرافن از هر منبعي امكان‌پذير مي‌شود. به گزارش ايسنا، «جيمز تور» محقق دانشگاه «رايس» آمريکا كه نتايج بررسي وي در نشريه ACS Nano به چاپ رسيده، نشان داده است که مي‌توان از هر منبع کربني، گرافن توليد کرد.

بحث از جايي آغاز شد که «تور» در جلسه‌اي ادعا كرد مي‌تواند از شکر، گرافن توليد کند. وي مي‌گويد: من ادعا کردم که مي‌توانم از هر منبعي که داراي کربن باشد، گرافن توليد کنم؛ براي مثال از کلوچه! دليل اين که چرا کلوچه را مثال زدم، اين بود که در آن لحظه کلوچه‌اي روي ميز بود.

پس از اين ادعا، يکي از افراد حاضر در جلسه گفت که اين کار را انجام دهم. «گدنگ راون»، از موسسه «اسمالي» در دانشگاه «رايس» و نويسنده مقاله مرتبط با اين موضوع مي‌گويد: هر دو اينچ مربع گرافن، 250 دلار ارزش دارد، بنابراين يک جعبه کلوچه اگر به گرافن تبديل شود، 15 ميليارد دلار ارزش خواهد داشت. آزمايش براي رسيدن به محصول، بسيار عجيب و غريب بود.

محققان مواد مختلفي را براي اين کار مورد استفاده قرار دادند؛ براي مثال از شکلات، علف، پلاستيک پلي استايرن، پاي سوسک و حتي مدفوع سگ نيز براي اين کار استفاده کردند. در هر يک از اين موارد، محققان موفق شدند گرافن با کيفيت بالا توليد کنند.در اين فرآيند که بر روي فويل مسي انجام شد، در يک سوي فويل، ماده اوليه قرار داده مي‌شد و در سوي ديگر گرافن به ‌دست مي‌آمد. براي توليد گرافن، ماده درون کوره‌اي با دماي 1050 درجه سانتيگراد، حاوي اتمسفر آرگون و هيدروژن، به مدت 15 دقيقه قرار داده مي‌شد.

آنها نتيجه اين کار را نيز در مقاله ديگري به چاپ رساندند. «تور» مي‌گويد: اگر اين روش، تجاري‌سازي شود، هزينه توليد گرافن به ‌شدت کاهش مي‌يابد. «تور» و همکارانش در مقاله‌اي ديگر به بررسي روش‌هاي ساخت الکترودهاي شفاف مبتني بر گرافن پرداختند که در اين الکترودها از ترکيب گرافن و ورقه آلومينيوم حفره‌دار استفاده شده بود.

اين مواد مي‌تواند جايگزين مواد گران‌قيمت اکسيد قلع اينديوم شود. از اکسيد قلع اينديوم در ساخت پنل‌هاي مسطح، نمايشگرهاي لمسي، پيل‌هاي خورشيدي و ال اي دي‌ها استفاده مي‌شود. به اعتقاد «تور»، اين پروژه به بررسي‌هاي بيشتري نياز دارد. با استفاده از اين راهبرد، مي‌توان مواد ارزان قيمت را به مواد گرانبها تبديل کرد. براي مثال مي‌توان از هر منبع داراي کربن، الماس توليد کرد.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره توليد ماده 15 ميليارد دلاري از مدفوع سگ و سوسک !! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سوسک ، مدفوع ، ابداع روش جديد ، الماس ، ارزشمند ، جالب ، سگ ، توليد ماده ، حيرت انگيز