ارزهای جهان

1400/11/13   10:56
فعالیت های اقتصادی اساسی مانند خرید و فروش، که به عنوان تجارت یا بازرگانی شناخته می شود، به هزاران سال قبل باز می گردد. با این حال، در دوران باستان، هیچ وسیله مبادله ای مانند ارز وجود نداشت. کالاها و خدمات از طریق تجارت پایاپای مبادله می شد.
ارزهای جهان

ارزهای جهان

فعالیت های اقتصادی اساسی مانند خرید و فروش، که به عنوان تجارت یا بازرگانی شناخته می شود، به هزاران سال قبل باز می گردد. با این حال، در دوران باستان، هیچ وسیله مبادله ای مانند ارز وجود نداشت. کالاها و خدمات از طریق تجارت پایاپای مبادله می شد. اما این نوع داد و ستد قابل دوام نبود و زیان های متعددی را به همراه داشت، به ویژه برای کسانی که اقلام با ارزش تر را با کالاهای کمتر مبادله می کردند. از این رو، نیاز به یک وسیله خرید و فروش پذیرفته شده جهانی وجود داشت. در حدود 600 سال قبل از میلاد، اولین واحد پول، شیکل بین النهرین، در لیدیا (ترکیه کنونی) ظاهر شد.
ارزچیست؟

به طور کلی، ارز به پولی گفته می شود که به هر شکلی که به عنوان وسیله مبادله به ویژه در شکل های سکه و اسکناس استفاده می شود. پول را می توان به عنوان هرگونه پول قانونی که توسط دولت صادر می شود و به عنوان پرداخت برای کالاها یا خدمات ارائه شده، مالیات و بازپرداخت بدهی پذیرفته می شود، تعریف کرد. بنابراین، ارز یک واحد پولی است که توسط خریدار برای دریافت کالا یا خدمات از فروشنده استفاده می شود. اکثر کشورها ارزهای خود را دارند. بنابراین، یک کشور نمی تواند از واحد پولی خود در کشور دیگری استفاده کند، مگر اینکه با نرخ مبادله ای به پول محلی تبدیل شود. با این حال، دو یا چند کشور می توانند از یک ارز استفاده کنند. به عنوان مثال، 19 کشور عضو اتحادیه اروپا از یک ارز رایج به نام یورو (€) استفاده می کنند.
طبقه بندی ارز

ارزها را می توان به سه سیستم پولی طبقه بندی کرد. نماینده، کالا، و پول فیات. پول نماینده پولی است که بر روی کاغذ چاپ شده و ارزش یک کالا یا کالا را نشان می دهد. به عنوان مثال، گواهی طلا که نشان دهنده ارزش طلا است. پول کالایی، پولی است به شکل اقلام دیگری مانند طلا یا ابریشم که می توان از آن در خرید کالاهای دیگر استفاده کرد. پول فیات ارزی است که توسط دولت صادر می شود و روی هیچ کالایی بسته نشده است. شکل دیگری از ارز که محبوبیت پیدا می کند، ارز مجازی است، یک ارز دیجیتالی و غیرقانونی که توسط توسعه دهنده صادر و کنترل می شود. به عنوان مثال می توان به لایت کوین و بیت کوین اشاره کرد.
ارزهای محبوب

تقریباً هر کشوری یک واحد پول منحصر به فرد دارد، اگرچه برخی از کشورها ارزهای مشترک دارند. در حال حاضر، حدود 180 ارز در سراسر جهان استفاده می شود و توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است. با این حال، همه ارزها قدرت یا ارزش یکسانی ندارند. برخی از آنها قوی تر هستند و اغلب در بازارهای ارز تجارت می کنند. دینار کویت قوی ترین و با ارزش ترین واحد پولی جهان است. این ارز همچنین با ارزش و قدرت آن به منابع نفتی کویت نسبت داده می شود، با ارزش ترین واحد پول جهان است.دلار آمریکا (US$) بیشترین ارز مورد استفاده و تجاری است. این ارز به عنوان اصلی ترین ارز ذخیره جهان در نظر گرفته می شود که توسط اکثر بانک های تجاری و مرکزی در سطح جهان نگهداری می شود. علاوه بر ایالات متحده، 22 کشور دیگر از اشکال مختلف دلار از جمله استرالیا و کانادا استفاده می کنند. واحد پول یورو (یورو) توسط 19 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا استفاده می شود، که آن را به یکی از ارزهای مورد استفاده اکثر کشورها تبدیل می کند. پوند استرلینگ (£) قدیمی ترین واحد پولی است که هنوز استفاده می شود و واحد پول رسمی بریتانیا است. سایر ارزهای قدرتمند عبارتند از ین ژاپن (¥) و روپیه هند (₹)
چرا کشورها به ارز نیاز دارند

تقریباً هر کشوری با سایر کشورها چه در منطقه خود و چه در خارج از کشور تجارت می کند. برخی از کشورها بیش از سایرین تجارت می کنند. در بیشتر موارد، تجارت پایاپای عملی نیست، بنابراین در چنین شرایطی از پول استفاده می شود. با این حال، کشورها انواع مختلف ارز یا پول با واحدهای حساب متفاوت دارند. بنابراین نمی توانند با استفاده از ارزهای محلی از کشور دیگری کالا بخرند. رایج ترین راه حل برای این مشکل صرافی است.
ارز برای یک کشور به دلیل نرخ ارز مهم است. کشورها از ذخایر ارز خارجی خود برای تثبیت نرخ ارز استفاده می کنند تا در بازار صادرات رقابتی شوند، اعتماد سرمایه گذاران را بهبود بخشند و در طول بحران نقد شوند. ذخایر ارزی نیز برای جبران بدهی های خارجی و تامین مالی بخش های مختلف اقتصاد مورد نیاز است

ارزهای جهان
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,946تومانبیت کوین: 68,124 دلار
579460
fa