5 استراتژی آموزشی برای جذاب نگه داشتن کلاس

نویسنده: اعظم زارع
1400/06/24   13:28
این مقاله معلمان را با 5 راهکار برای جذاب کردن کلاس درس آشنا می کند که با به کارگیری آن در آموزش خود به دانش آموزان، علاوه بر جذاب تر کردن کلاس و لذت بخش تر شدن مفاهیم آموزشی برای دانش آموزان، فرایند یادگیری بهتر و عمیق تر صورت خواهد گرفت.
5 استراتژی آموزشی برای جذاب نگه داشتن کلاس

ممکن است به عنوان یک معلم با کلاسی روبرو شوید، که چندان علاقه ای به آن نداشته باشید زیرا در این کلاس به نظر می رسد همه دانش آموزان از لحاظ ذهنی خسته شده اند و دیگر توجهی به آموزش های شما ندارند و ذهن آن ها سرگردان است.

ما در این مقاله سعی کردیم روش هایی را برای جذاب کردن کلاس درس به شما نشان دهیم، پس در ادامه با ما باشید.1_ محتواهای آموزشی را با زندگی روزمره دانش آموزان تلفیق کنید.

هنگامی که دانش آموزان با مطالب آموزشی کلاس ارتباط برقرار کنند و پاسخ این سوال خود را درک کنند که چرا آنها نیازمند یادگیری این مطالب هستند و به جای اینکه به آنها پاسخ داده شود چون شما مجبورید به آنها یک پاسخ واقعی دهیم، علاقه دانش آموز به مطالب آموزشی کلاس بیشتر و یادگیری عمیق تر خواهد شد، به عنوان مثال در پاسخ به اینکه چرا باید محاسبات ریاضی را یاد بگیریم و درکجا و در چه زمانی به آن نیاز داریم، می توانید بگویید که برای خرید مواد غذایی، نوشتن چک، پرداخت قبض و... عدد نویسی و محاسبات ریاضی ضروری است.2_ از فناوری در تدریس بهره ببرید.

اگر می خواهید کلاس خود را به جذاب ترین کلاس تبدیل کنید که در آن دانش آموزان مشتاق شرکت در کلاس باشند، باید از نوعی فناوری استفاده کنید، به جای سخنرانی و یادداشت برداری بهتر است از تخته هوشمند استفاده کنید و به جای امتحانات مداد کاغذی از رایانه یا رایانه لوحی بهره ببرید، حتی می توانید به جای انجام پروژه های گروهی کلاسی، از دانش آموزان بخواهید تا به صورت ویدئو کنفرانس در پروژه های کلاس های دیگر در مدارس دیگر شرکت کنند.3_ انجام بازی های کلاسی

مهم نیست که هشت ساله یا 18 ساله هستید، همه بازی کردن را دوست دارند.

بازی ها یکی از راه های عالی برای سرگرم نگه داشتن افراد هست. در تلفیق یادگیری و بازی، بسیاری از اوقات حتی دانش آموزان هم متوجه یادگیری نمی شوند زیرا درگیر بازی هستند؛ به عنوان مثال اگر دانش آموزان نیاز به یادگیری واژگان دارند، می توانید یک بازی حافظ انجام دهید.

به هر صورت انجام هر نوع بازی به جذابیت بیشتر کلاس شما و همچنین درگیر نگه داشتن دانش آموزان کمک خواهد کرد که در نتیجه یادگیری عمیق تر و لذت بخش تر رخ خواهد داد.4_ تدریس تعاملی

در یک کلاس سنتی که معلم در حال یادداشت برداری پای تخته و سخنرانی برای دانش آموزان است؛ محیط کلاس خسته کننده و گاهی کسل آور می شود.

اگر میخواهید دانش آموزان کلاس شما به آموزش های شما علاقه مند شوند، باید آموزش های خود را تعاملی کنید؛ یعنی اینکه آنها را درگیر همه چیزهایی که به آنها آموزش می دهید کنید.

در روش یادگیری مشارکتی دانش آموزان به صورت گروهی برای یادگیری همکاری می کنند و هر دانش آموز درگروه وظایفی بر عهده دارد، که علاوه بر افزایش مشارکت دانش آموزان، آنها را به مطالبی که باید یاد بگیرند علاقه مند می کند.5_ به دانش آموزان حق انتخاب دهید.

گزینه های انتخابی فقط برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه اول نیست، وقتی دانش آموزان متوسطه دوم هم فرصت انتخاب پیدا کنند که چه چیزی و چگونه بیاموزند، قطعاً خوشحال تر خواهند شد.

بهتر اسب برای هر موضوع یا مفهومی که میخواهید آموزش دهید منو با گزینه های انتخابی ایجاد کنید؛ به عنوان مثال بر اساس تفاوت های فردی دانش آموزان تکالیف و تمرین های مختلف ایجاد کنید و به دانش آموزان حق انتخاب دهید یعنی دانش آموزان تلاش گر بر اساس یک برنامه کار کنند، در حالی که دانش آموزان تیزهوش تر روی برنامه ی دیگری کار کنند.

نه تنها این یک راه عالی برای تمایز یادگیری است بلکه دانش آموزان را علاقمند و مشغول می کند.

در پایان توصیه می کنیم که کمتر صحبت کنید و با تدابیری که در کلاس به کار می برید، دانش آموزان را در فرایند یادگیری بیشتر درگیر کنید.

به طور کلی با تعاملی کردن کلاس خود با استفاده از فناوری های نوین آموزشی، دانش آموزان در فرایند یادگیری با علاقه ی بیشتر درگیر خواهند شد و کلاس شما جذاب تر می شود و درنتیجه یادگیری عمیق تر صورت می گیرد.

این مقاله ترجمه ای از مقاله ای با عنوان ذکر شده در زیر است 👇👇👇

Five Teaching Strategies to Keep Class Interesting_ Teach HUB

5 استراتژی آموزشی برای جذاب نگه داشتن کلاس
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: جذاب نگه داشتن کلاس
دلار: 58,156تومانبیت کوین: 60,206 دلار
581560
fa