مسبی

بازار فارکس چگونه کار می کند؟

نویسنده: محسن صفری
9 آبان 99 ساعت 01:22
3.5 از 5 (2 رای)
بازار فارکس شامل معاملات ارزهای اصلی جهان است. معمولا ارزش ارزها در برابر یکدیگر نوسان می کند و فعالان بازار با استفاده از ارز فعلی خود برای خرید ارز دیگری که انتظار دارند ارزش بیشتری داشته باشد از این مزیت بهره می برند.
بازار فارکس چگونه کار می کند؟

آیا تجارت فارکس می تواند شما را ثروتمند کند؟

برای بسیاری از افرادی که هنوز در بازارهای مالی سرمایه گذاری نکرده اند یکی از اولین سئوالات آنها این است که آیا می توان با تجارت فارکس ثروتمند شد؟

ثروتمند شدن آرزوی اکثر مردم است و بنابراین جای تعجب نیست که این یکی از سئوالات متداول در میان معامله گران فارکس است که می خواهند با معاملات فارکس احتمال ثروتمند شدن خود را بدانند.

پاسخ کوتاه این است - بله، اگر تجارت فارکس یا CFD انجام دهید می توانید ثروتمند شوید. معاملات فارکس (مخفف معاملات ارزی) یک مهارت است و برای یادگیری آن مانند بیشتر مهارت ها وقت، صبر، کوشش و تجربه لازم است.

اصطلاح CFD به معنای قرارداد مابه التفاوت است که نوعی ابزار معاملاتی و یک دروازه محبوب برای ورود سرمایه گذاران به بازارهای مالی است.

بسیاری از معامله گران خرده فروشی در جستجوی سود سریع به بازار فارکس روی می آورند. آمارها نشان می دهد که بیشتر معامله گران مشتاق فارکس شکست می خورند و حتی برخی از آنها مقدار زیادی پول از دست می دهند.


بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس بازاری است که در آن شرکت کنندگان می توانند ارزهای خود را خریداری، فروش، مبادله و گمانه زنی کنند.

بازار فارکس از دو سطح تشکیل شده است. بازار بین بانکی و بازار فرابورس (OTC). بازار بین بانکی جایی است که بانک های بزرگ ارزهایی را برای مقاصدی مانند پوشش، تنظیم ترازنامه و از طرف مشتریان معامله می کنند. بازار فرابورس جایی است که افراد از طریق سیستم عامل های آنلاین و کارگزاران تجارت می کنند.


ساعت های بازار فارکس چیست؟

ساعات بازار فارکس برنامه ای است که در آن فعالان بازار فارکس می توانند ارزهای سراسر جهان را خریداری، فروش، مبادله و گمانه زنی کنند.

بازار فارکس صبح دوشنبه ساعت 8 صبح به وقت محلی در سیدنی استرالیا که برابر است با یکشنبه شب ساعت 7 بعد از ظهر در شهر نیویورک با زمان استاندارد شرقی باز می شود و در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت محلی در شهر نیویورک بسته می شود که برابر است با 6 صبح شنبه در سیدنی. در این ساعت ها معامله گران در بازار فارکس می توانند معاملات خود را انجام دهند اگرچه شرایط معاملاتی متفاوت است.

معامله در بازار فارکس برخلاف سایر بازارهای مالی مانند بورس به صورت شبانه روزی انجام می شود. این بازار غیر متمرکز است و توسط جلسات محلی به ویژه چهار جلسه سیدنی، توکیو، لندن و نیویورک هدایت می شود. حجم معاملات از یک جلسه به جلسه دیگر متفاوت است. بیشترین حجم معاملات زمانی رخ می دهد که جلسه لندن و نیویورک با هم همپوشانی داشته باشند. قیمت های لحظه ای روز این بازار در دوره همپوشانی لندن / نیویورک تعیین می شود.

برای تجارت فارکس نیازی به مجوز رسمی نیست، نقدینگی زیادی در این بازار وجود دارد و هزینه های معامله بسیار کم است. هیچ کس از جمله کارگزاران نمی تواند بازار را دستکاری کند. معاملات فارکس آسان است و تقریبا توسط همه انجام می شود.


درک ساعت های بازار فارکس

بازارهای ارز بین المللی از بانک ها، شرکت های تجاری، بانک های مرکزی، شرکت های مدیریت سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و همچنین کارگزاران و سرمایه گذاران خرده فروشی فارکس در سراسر جهان تشکیل شده است. از آنجا که این بازار در چند منطقه زمانی فعالیت می کند به جزء تعطیلات آخر هفته در هر زمان می توان به آن دسترسی داشت.

بازار ارز بین المللی تحت کنترل یک بازار ارز نیست بلکه شامل یک شبکه جهانی مبادلات و کارگزاران در سراسر جهان است. هفت ارز مورد معامله در جهان شامل دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس و دلار استرالیا، دلار کانادا و دلار نیوزلند است که همگی در بازار فارکس به طور مداوم معامله می شوند.

در حال حاضر دلار آمریکا نزدیک به 85 درصد از معاملات ارزی این بازار را تشکیل می دهد و پس از آن یورو با 39 درصد و ین ژاپن با 19 درصد جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

علی رغم ماهیت بسیار غیرمتمرکز بازار فارکس این یک مکانیزم انتقال کارآمد برای همه شرکت کنندگان و یک مکانیسم دسترسی گسترده برای کسانی است که مایل به حدس و گمان از هرجای دنیا هستند.


فارکس چقدر بزرگ است؟

بازار فارکس به دلایل زیادی -اغلب به دلیل اندازه آن - منحصر به فرد است. بطورکلی حجم معاملات در این بازار بسیار زیاد است.

بزرگترین بازارهای ارز در مراکز مالی بزرگ جهانی مانند لندن، نیویورک، سنگاپور، توکیو، فرانکفورت، هنگ کنگ و سیدنی واقع شده اند.


چگونه در فارکس تجارت کنیم؟

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، پنج روز در هفته در سراسر مراکز عمده مالی در سراسر جهان باز است. این بدان معناست که در هر ساعت از هفته می توانید ارز بخرید یا بفروشید.

از نقطه نظر تاریخی تجارت ارز تا حد زیادی محدود به دولت ها، شرکت های بزرگ و صندوق های سرمایه گذاری بود. اما در دنیای امروز خرید و فروش ارز به راحتی با یک کلیک ماوس انجام می شود. بسیاری از بنگاه های سرمایه گذاری، بانک ها و کارگزاران خرده فروشی فارکس این فرصت را به افراد می دهند تا حساب باز کنند و ارزهای خود را معامله کنند.

هنگام معامله در بازار فارکس شما در حال خرید یا فروش ارز یک کشور خاص نسبت به ارز دیگر هستید. اما هیچ مبادله فیزیکی پول از یک طرف به طرف دیگر وجود ندارد. این همان اتفاقی است که در یک کیوسک ارزی رخ می دهد.

یک ارز همیشه نسبت به ارز دیگر معامله می شود. اگر ارز بفروشید ارز دیگری می خرید و اگر ارز بخرید ارز دیگری می فروشید. در دنیای تجارت الکترونیکی از تفاوت قیمت معاملات شما سود حاصل می شود.


تفاوت بازار فارکس با سایر بازارها

تفاوت های عمده ای بین بازار فارکس و سایر بازارها را وجود دارد. قوانین کمتر، دسترسی کامل، قدرت نفوذ و ... از جمله ویژگی هایی هستند که بازار فارکس را با سایر بازارها متمایز می کند.

ممکن است معاملات فارکس در ابتدا پیچیده به نظر برسد اما همین که درگیر آن شدید می توانید به راحتی معامله کنید البته ضرورت ایجاب می کند استراتژی های اساسی و اصول تجارت ارزی را بیاموزید.

مفاهیم کلیدی فارکس شامل نرخ تبدیل، جفت ارز، پیپ، نرخ بهره، بانک های مرکزی، معاملات اهرمی وحساب معاملات فارکس است.

تجارت فارکس موضوعی است که طی چند سال گذشته بارها و بارها در مورد آن بحث شده و از آنجایی که افراد زیادی آن را امتحان کردند و شکست خوردند یک سئوال مهم در ذهن آنها ایجاد شده که آیا تجارت فارکس سودآور است؟ خوب، با توجه به اینکه این بازار روزانه حدود 5 تریلیون دلار معامله می کند کاملا قابل توضیح است که افراد زیادی در واقع از آن سود می برند.

اگر معاملات فارکس را امتحان کرده اید و به نتیجه نرسیده اید در نظر بگیرید که ممکن است مرتکب کار اشتباه یا تمرین و صبر لازم را برای این کار نداشته اید.


اشتباهات رایج معامله گران فارکس


* درک فارکس

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که مبتدیان فارکس معمولا مرتکب می شوند غواصی سریع در تجارت است بدون اینکه درک درستی از عملکرد واقعی آن داشته باشد. فارکس می تواند برای هر کس سودآور باشد اما شما باید زمان لازم را برای مطالعه عمیق آن اختصاص دهید. مفهوم پایه ای که همه تقریبا با آن آشنا هستند این است که هر زمان معامله ای انجام می دهید اساسا موافقت می کنید که ارز را با نرخ ارز مشخصی معامله یا مبادله کنید. اما سپس باید درک کنید که یک جفت ارزی چیست، چگونه نرخ ارز می تواند نوسان یابد و مفاهیمی مانند تقاضا و انتظارات بازارها.


* استراتژی درست

فقط به این دلیل که مفاهیم را مطالعه کرده اید و می دانید در تئوری چه کاری باید انجام شود به این معنی نیست که می توانید تجارت را شروع کنید و به سودآوری حداکثر امیدوار باشید. بنابراین گام بعدی پس از درک مناسب از معاملات فارکس ارائه یک استراتژی سرمایه گذاری مناسب است. شما در حال حاضر به یک سری استراتژی هایی که افراد به صورت آنلاین در دسترس قرار داده اند دسترسی دارید اما تصور اینکه فقط به دلیل اینکه این استراتژی ها برای برخی از افراد مفید بوده برای شما نیز مفید خواهد بود، اشتباه است. هر بار که معامله می کنید با ویژگی های خاصی در وضعیت متفاوتی قرار می گیرید. با توجه به اینکه هر استراتژی برای هر معامله گر مناسب نیست، شما باید استراتژی مناسب با شرایط خاص خود را پیدا کنید.


* کارگزار فارکس

بازار فارکس مکان فیزیکی برای تجارت ندارد به همین ترتیب برای اتصال به سیستم بین بانکی به یک کارگزار نیاز دارید. کارگزاران سیستم عامل های آنلاین دارند که معامله گران می توانند برای دسترسی به بازار فارکس حساب باز کنند و تجارت خود را آغاز کنند.

تحقیق در مورد کارگزاران برتر فارکس آنلاین یکی از مهمترین وظایف افرادی که می خواهند در این بازار فعالیت کنند زیرا این انتخاب به شدت بر آینده شما به عنوان یک تاجر تأثیر می گذارد.

امروزه با وجود صدها کارگزار در بازار یافتن یک کارگزار معتبر و صادق کار آسانی نیست ولی باید تلاش کرد تا یک کارگزار فارکس قابل اعتماد را انتخاب کرد.


* استفاده از پادمان ها

اشتباه بسیار رایج دیگری که معامله گران فارکس مرتکب می شوند، استفاده نکردن از پادمان است. یکی از این پادمان ها «توقف ضرر» است.

مدیریت ریسک نقش اصلی هر معامله گراست. بیش از هر چیز باید ریسک را مدیریت کرد. یکی از بهترین راه ها برای مدیریت ریسک، استفاده از گزینه توقف ضرر در هر تجارت است.


* استفاده از اهرم

جدا از این در فارکس سرمایه گذارانی که می خواهند از نوسانات نرخ ارز بین دو ارز مختلف سود کسب کنند از «اهرم» استفاده می کنند. این اهرم از طریق وام فعال می شود که توسط کارگزار در اختیار معامله گر قرار می گیرد. استفاده بیش از حد از اهرم اشتباهی است که می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره بازار فارکس چگونه کار می کند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (2)
ترتیب
محمد خباز اصفهانی کد: 32262

سلام
به نظر بنده این گونه بازارها تا زمانی که برای رفع نیاز متقاضیان به جهت تهیه ارز مورد نیازشان برای مصرف باشد خوبه ولی وقتی برای استفاده از نوسانات ان باشد یه فساد فراگیر اقتصادی رو در جامعه نهادینه میکنه چون در این حالت سود شما از نوسان در واقع زیان شخص دیگری در همین نوساناته و خیلی شیک ومجلسی داریم یه قمار در یک قمارخانه بزرک انلاین جهانی رو انجام میدیم و همینطور بازار بورس داخلی خودمون من چندین سال پیش وقتی هنوز بازار بورس الکترونیک و انلاین نشده بود یادم هست وقتی کسی وارد بورس میشد و سهامی رو میخرید به این نیت بود که از کارکرد شرکت مورد نظر سود سالیانه منطقی و معقولی رو بدست بیاره لذا سعی داشت سهام شرکتی رو بخره که به اینده فعالیت اون امید واره حالا در کنار اون ارزش پولش رو هم حفظ میکرد چون سهام در واقع ارزش دارایی های یک شرکته ولی در حال حاظر ما با یک قمار در بورس مواجهیم که شرکتهایی که ارزش واقعی اونها خیلی هم ناچیزه ولی به علت رقابتهای کور کورانه وبی منطق با استفاده از این نوسانات مردم دستشون رو تو جیب همدیگه میکنند و این به معنای واقعی یعنی فساد در اقتصاد

پاسخ
1399/8/14
ans_result_32262
محسن صالحی کد: 32220

سلام ،،البته دربازار فارکس هستند،کسانی که از طریق بروکر تجارت میکنند یعنی کسی که مهارت کافی را برای معامله داردو بابت هرمعامله ای که میکند اسپرد دریافت میکند از شما به عنوان پورسانت عین اینکه مغازه رو اجاره دادی به یه فروشنده که محصولاتت رو بفروشه و بابتش پورسانت از شما بگیره

پاسخ
1399/8/11
ans_result_32220
کلمات کلیدی: بازار فارکس