مسبی
کینتزوکی هنرباستانی مرمت سفالینه ها با طلا در ژاپن

کینتزوکی هنرباستانی مرمت سفالینه ها با طلا در ژاپن

لطفا رای دهید (0 رای)
ویرایش: 1396/2/10
نویسنده: سانا 19
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
کینتزوکی (Kintsugi) که معنی آن درودگری با طلا یا مرمت با طلا می باشد از هنرهای قدیمی  ژاپن است و قدمت آن به قرن ها قبل می رسد .در واقع کینتزوکی عبارت از ترمیم سفالینه های شکسته شده با چسب مخصوصی است که آغشته به طلا ،نقره و یا پلاتینیوم می باشد.در این هنر شکاف های زیبای طلایی در سفالینه های مرمت یافته تلالو می یابد و جلوه ای خاص به آنها می دهد.
این روش مرمت ژاپنی به نوعی است که با مشخص ساختن ترک ها و شکاف های اشیاء به جای پنهان کردن و پوشاندن  به زیبایی ، قدمت تاریخی این سفالینه ها را ارج می نهد.هنر کینتزوکی این مصنوعات مرمت یافته را حتی زیباتر ازاصل آن جلوه گر می نماید.
تاریخچه
تاریخچه پیدایش هنر کینتزوکی به قرن پانزدهم بر می گردد.افسانه ای رایج چنین بازگو می کند که مردی ژاپنی به نام "شوگون آشیکاگا یوشیماسا "کتری چای شکسته خود را برای مرمت به چین می فرستد ولی زمانی که کتری مرمت شده به دستش می رسد آزرده شده و آنرا نمی پسندد چرا که کتری چای او با نوارهای فلزی ناهمگون چسبیده شده بود وبه همین دلیل او به فکر یافتن شیوه ای بر می  آید  تا با روش زیباتری مرمت سفالینه ها انجام پذیرد. بدین صورت روش کینتزوکی زاده می شود.
هنر کینتزوکی بر اساس باورهای فلسفی مهمی  در ژاپن شکل گرفته ، از آنها الهام پذیرفته و رواج یافته است  از مهمترین آنها می توان اشاره کرد به  فلسفه ی  " وابی-سابی" ( wabi-sabi) که انسان را تشویق به دیدن زیبایی در  هر آنچه نازیبا و ناکامل است میکند.شیوه تفکر ژاپنی "موتاینای" (muttainai) که حس ناخرسندی از آنچه که تلف می شود را بر می انگیزاند و بلاخره فلسفه " موشین" (mushin) باور بر تغییر پذیری را ارج می نهد  و می پندارد  هر چیز کوچکی دارای اهمیت است.
هنر کینتزوکی تجسس روشها و باورهایی است که التیام بخشی و شفا یافتن در زندگی را  متجلی می سازد.  
هنر مرمت کینتزوکی با سه روش شکافی ،قطعه ای و اشتراکی -یکپارچه کردن  انجام می پذیرد .در حالیکه در تمامی روش ها از اپوکسی (نوعی چسب) آغشته شده به طلا برای چسباندن  تکه های شکسته شده  استفاده می شود ولی در هر کدام از روشها تفاوت هایی دیده می شود. در روش شکافی سفالینه با بکارگیری حداقل لاک الکل  مرمت می شود  در حالیکه در روش قطعه ای برای ترمیم قطعات به طور کاملتری  از  اپوکسی استفاده می شود و در روش یکپارچه کردن تکه های مشابه از شی شکسته شده دیگر ی گزیده شده و با سفالینه ترکیب و چسبانده می شود  . در واقع دو سفالینه  تبدیل به یک اثر هنری یکپارچه می شود.
از آنجا که هنر کینتزوکی بر پایه باورهای غنی فلسفی شکل گرفته است همواره الهام بخش هنرمندان بوده است.هنرمندان ژاپنی و دیگر هنرمندان از کشورهای مختلف  سنن این هنر  باستانی را زنده نگه داشته اند .هنرمند انگلیسی  "شارلوت بیلی" که متخصص هنر گل دوزی است ، هنرمند ژاپنی "تومومی کاموشیت"ا و هنرمند خلاق کره ای "یی سوکیونگ" با الهام از این روش  تجارب هنری خود را آزموده و آثار  هنری زیبایی را خلق کرده اند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهکینتزوکی هنرباستانی مرمت سفالینه ها با طلا در ژاپن
کینتزوکی هنرباستانی مرمت سفالینه ها با طلا در ژاپن
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کینتزوکی هنرباستانی مرمت سفالینه ها با طلا در ژاپن نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کینتزوکی ، مرمت سفالینه ، هنر باستانی ، هنر باستانی ژاپن ، سفالینه ، اپوکسی