زندگی و آثار سی تومبلی Edwin Parker Cy Twombly

نویسنده: سانا 19
1392/01/28   01:30
زندگی و آثار سی تومبلی Edwin Parker Cy Twombly

زندگی و آثار سی تومبلی Edwin Parker Cy Twombly Jr-قسمت اول


ادوین پارکر سی تومبلی در 25 آوریل 1928 در آمریکا بدنیا آمد. او مشهورر است به بکارگیری خط خطیهای آزاد خطاطی مانند در نقاشی های دیواری خود که او این آثار هنری خود را در ابعاد وسیع و بر روی سطوح سخت و با استفاده از زمینه ی رنگ های خاکستری، قهوه ای و سفید خلق می کند . نقاشی های تومبلی مرز میان طراحی و نقاشی را کم رنگ می کند و او را یکی از شخصییت های ماندگار هنر مدرن می گرداند.
بسیاری از نقاشی های معروف او در اواخر سده ی شصت، یادآور تخته سیاه مدرسه است که روی آن به طور پیوسته حرف e تمرین شده است، در این مرحله او شیوه ی فیگوراتیو را از نقاشی های خود حذف کرد و خطوط و لکه هایی را جایگزین کرد که هر کدام داستان خود و موضوعی برای خود داشت. متعاقبا بسیاری از نقاشی ها و کارهای روی کاغذش به نمادگرایی رومانتیک تغییر شکل داد و عناوین کارهایش بصورت بصری، ترجمه ی فرمها، اشکال و کلماتی است که در کارهایش استفاده کرده است.
او در کارهایش نقل قول های زیادی از استفان مالارمه شاعر نامی و افسانه ها و تمثال ها ی کلاسیک و ژاپنی را دارد. مانند کار -آپولو و هنرمند- و هشت طراحی وی با عنوان -ویرجیل- و کارهای ملهم از شعرهای هایکو.
تومبلی در مدزسه ی موزه ی هنرهای زیبای شهر بوستون و در دانشگاه واشینگتون و لی (Washington and lee University) در لکسینگتن ویرجینیا تحصیل کرد.
از سال 1950 تا 51 در مجمع هنرجویان نیویورک به فراگیری هنر پرداخت و در همانجا بود که با رابرت راسکنبرگ آشنا شد و او بود که تومبلی را تشویق نمود تا در دوره های هنری کالج بلک مانتین (Black Mountain College ) که نزدیک کارلینای شمالی بود شرکت کند. او در این کالج با فرانز کلاین، رابرت مادرول و بن شان همدوره بود.
گالری کوتز نیویورک دز سال 1951 اولین نمایشگاه انفرادی او را ترتیب داد؛ در این دوران کارهایش متاثر ار نقاشی های اکسپرسیونیستی – فرمی و سیاه و سفید کلاین و نقاشی های پل کلی بود. در سال 1952 تومبلی از موزه ی هنرهای زیبای ویرجینیا بورس تحصیلی در یافت کرد و با همین کمک مالی توانست به شمال آفریقا، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه سفر کند. بعد از بازگشت از این سفر او در ارتش به عنوا ن رمزنگار خدمت کرد که این حرفه تاثیر مشخصی بر کارهایش گذاشت. از سال 1955 تا 1959 در نیویورک با هنرمندانی چون راسکنبرگ, (Robert Rauschenberg) و جاسپر جان (Jasper Johns) به آفرینش آثار هنری پرداخت و چهره ای ماندگار در جمع این هنرمندان شد.
در سال 1959 او به ایتالیا رفت و بطور دائم در آنجا اقامت گزید.
تومبلی تقریبا ازسال 1946 شروع به خلق مجسمه های آبستره ی خود کرد. این مجسمه ها را در اندازه های مختلفی از مواد و اشیاء معمولی می ساخت و با رنگ سفید می پوشاند. او این آثار را مجسمه های مرمری نامید. از سال 1979 او بعضی از این مجسمه ها را با برنز اندود کرد و تکه های مختلفی را مانند یک کل واحد به هم وصل کرد.
سطوح و بتونه های این مجسمه های برنزی مانند اشیاء رنگ و رورفته ای هستند که سر از خاک در آورده اند، جلوه ی مجسمه های رنگ روغن سفید او بیشتر است. بعضی از این مجسمه ها یادآور فرم های بسته ی مصری و بین النهرینی هستند و یا تکرار فرم های مستطیلی پایه های مجسمه و ساختمانبندی های گرد می باشند.
بعضی از مجسمه های او موضوع تاریخی دارند. مجسمه ی بدون عنوان (خواب محاسبه گرایانه ی آشور بانیپال) که اشاره ایست به پادشاه اندیشمند آشوری که شجاعت نظامی او زبانزد همه بود و خواب پادشاه رقیبش که در آن خواب تسلیم شدن او را پیشگویی کرده بود.....
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (1)
ترتیب
غلامی کد: 48331

بسیار مزخرف و بیهوده بدون انتقال هیچ پیام یا مفهوم.. فقط نام هنر را خراب می کنند و احمق تر از امثال این هنرمندان!!! کسانی هستند که آثار هنری!!!! ایشان را خریداری می کنند..

پاسخ
1402/05/13
ans_result_48331
کلمات کلیدی: سی تومبلی، نقاشی دیواری، خطاطی، طراحی، نقاشی، اکسپرسیونیست، مجسمه، مجسمه سازی
دلار: 56,999تومانبیت کوین: 68,924 دلار
569990
fa