تاریخچه باشگاه استقلال

نویسنده: Hanioo
1398/12/21   02:38
در این مقاله به کم و کیف یکی از پرطرفدارترین باشگاه های ایران می پردازیم. باشگاه فوتبال استقلال که بد نیست واسه کری خوندن کمی اطلاعاتمون رو بالاتر ببریم پس با من همراه شوید.
تاریخچه باشگاه استقلال

باشگاه فوتبال استقلال ایران(تهران) که با نام های استقلال، استقلال ایران و استقلال تهران شناخته شده است یک باشگاه فوتبال فوق العاده در ایران است که در 1324.7.4 در پایتخت ایران یعنی تهران تاسیس شد. این باشگاه قبل از انقلاب در ابتدا دوچرخه سواران و بعد ها به تاج و اکنون هم استقلال تغییر نام داده است.

نام اصلی این باشگاه باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال ایران است از لقب های این تیم پرطرفدار به آبی های پایتخت،پسران آبی،تاج،غولهای آبی آسیایی،اس اس و آبی پوشان میشود اشاره کرد.آبی ها در 74 سال پیش با نام دوچرخه سواران پا به عرصه مسابقات نهادند آبی پوشان و سرخ پوشان پایتخت علاوه بر رقابت سخت و شدیدی که بینشان است یک نقطه مشترک نیز دارند آن هم ورزشگاه آن هاست که با گنجایش 78،116 نفر بهترین و بزرگترین ورزشگاه ایران است و اکثر رقابت های ملی و باشگاهی مهم در این ورزشگاه انجام میشود. سند مالکیت این باشگاه به نام وزارت ورزش و جوانان است همانطور که میدانید استقلال و پرسپولیس تیم های خصوصی نیستند و مدیر عامل حال آبی ها علی فتح الله زاده است و یک جورایی سرپرست این تیم هم به حساب می آید و در لیگ برتر خلیج فارس توپ میزند.

بازی های خانگی ابی ها در غرب تهران ورزشگاه آزادی برگزار میشوند. استقلال اکنون در دوجام بازی میکند لیگ برتر ایرانو جام حذفی ایران و کهن ترین تیم هر دوی این جام ها است و یه جورایی حق آب و گل در این جام ها دارد. رقیب های قدر استقلال در این دو جام تیم های پرسپولیس تهرانی و سپاهان و ذوب آهن اصفهانی هستند. آبی پوشان با 8 قهرمانی لیگ های فوتبال ایران ، در جدول پرافتخاران لیگ های سراسری ایران جایگاه دوم و با 7 قهرمانی پرافتخارترین تیم جام حذفی هستند.

استقلال تا قبل از برگزاری رقابت های سراسری فوتبال ایران در دهه 1350 و بعدتر در جنگ ایران و عراق در دهه 1360، در جام های استان تهران، جام باشگاه ها و جام حذفی تهران حضور داشت. رقیب های سرسخت این باشگاه در جام ها اول تیم های شاهین و دارایی و با گذشت زمان تیم های پاس و پرسپولیس هم به رقبای استقلال اضافه شدند. این باشگاه با 13 قهرمانی در پرافتخارترین تیم جام باشگاه های تهران و با 4 قهرمانی در جام حذفی باشگاه های تهران دومین تیم پر افتخار این جام محسوب می شود. قهرمانی دیگر این تیم فوق العاده در سوپر جام 1373 کلکسیون قهرمانی های استانی این باشگاه را تکمیل کرد و در نتیجه استقلال تهران با 18 قهرمانی پرافتخارترین و بهترین تیم جام های تهران است.

استقلال در ده فصل آخر بازی های خود هشت بار مجوز حاضر شدن در لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورده. تاجی ها با دوبار قهرمان شدن در جام باشگاه های آسیا (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا 1970و جام باشگاه های آسیا 1990_91) و دو نائب قهرمانی (جام باشگاه های آسیا 1991_92 و جام باشگاه های آسیا 1998_99) و دوبار سوم شدن در(مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا 1971 و جام باشگاه های آسیا 2001_2002) در رقابت های آسیایی مقام اول باشگاه های ایران و سومین باشگاه پرافتخار آسیا و با اعلام فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال ایران پس از الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم لقب گرفته است.

آبی ها در جدول پرطرفدارترین تیم های ایران مقام دوم را مال خود کردند و در بازی های لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا رقابت های خانگی این تیم اکثرا در میان پرتماشاگرترین بازی های سال قرار میگیرند و در فصل های اخیر این مسابقات ابی پوشان پایتخت باز هم گل کاشتند و بارها رکورد میانگین بیشترین تماشاگران بازی های خانگی را به شکستند و از آن خود کردند. رکورد پرتماشاگرترین بازی جام باشگاه های آسیا و لیگ برتر ایران نیز تا اتمام سال 2019 میلادی هم در اختیار این تیم است.

پرویز خسروانی از اولین بنیان گذاران این باشگاه و مالک اصلی استقلال تا قبل از انقلاب جمهوری اسلامی بوده است و پس از انقلاب اسلامی نیز در حالی که در اوایلش سختی های زیاد و مشکلات فراوان سعی بر غلبه کردن به استقلال داشتند و با حمایت های گروه های سیاسی مختلف اقدامات متفاوتی تحت عنوان مصادره یا انحلال این باشگاه انجام شد اما در نهایت با تلاش عنایت الله آتشی نماینده سازمان تربیت بدنی دولت آن زمان در امور مربوط به سازمان ورزشی و فرهنگی تاج و تعدادی از بازیکنان قبلی و آن زمان استقلال به ویژه مرحوم منصور پورحیدری، این باشگاه با عوض شدن نام و نشان واره اش از انحلال و مرگ نجات یافت و با رسمی شدن نام این باشگاه مالکیت آن هم به نام سازمان تربیت و بدنی رسمی شد. و در آخر در این راه تمامی مال و دارایی های خود را از دست داد. با از بین رفتن سازمان تربیت بدنی در سال هزار و سیصد و هشتاد و نه و بنیان نهادن وزارت و ورزش و جوانان، سند مالکیت استقلال هم به این وزارت خانه رسید. برند باشگاه استقلال و تاجی ها نیز در سال هزار و سیصد و نود و دو و در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران جز 100 برند برتر ایران قرار گرفت.

سربلند و سلامت باشید یاعلی.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (1)
ترتیب
عبدالوحید مزارزهی کد: 48357

تاج

پاسخ
1402/06/01
ans_result_48357
کلمات کلیدی: تاریخچه استقلال
دلار: 57,156تومانبیت کوین: 51,555 دلار
571560
fa