رایج ترین تومور چشمی در بزرگسالان

1398/09/04   19:13
رایج ترین تومور بدخیم داخل چشم در بزرگسالان ملانوما است که ممکن است در کورویید، عنبیه و اجسام مژگانی به وجود آیند. عوامل متعددی، خارج از کنترل انسان، از جمله رنگ چشم و جنسیت و نژاد در ایجاد این نوع تومور نقش دارند که در این مقاله به صورت مختصر شرح داده می شوند.
رایج ترین تومور چشمی در بزرگسالان

ملانوما ملتحمه تمام قسمت سفیده چشم یا به ندرت داخل پلک ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بعضی از ملانوماهای ملتحمه ممکن است به علت قرار گرفتن در معرض آفتاب باشند. در این صورت، آنها مانند ملانوماهای پوست هستند که در مردم بور و چشم رنگی که راحت تر در آفتاب می سوزند رخ می دهند.


بیشتر ملانوماهای ملتحمه از گسترش بیماری خیلی نادر مانند ملانوسیس به وجود می آیند و منجر به تکه های تیره یا قهوه ای روی ملتحمه می شود. گاهی اوقات ملانوما از کک و مک یا خال روی ملتحمه گسترش می یابد.مراحل رشد ملانومای چشمی


مرحله A

قطر تومور mm7 یا کمتر و ارتفاع آن mm2 یا کمتر است. تومور به اعضای دور گسترش نیافته است.


مرحله B

قطر تومور mm10-7 و ارتفاع آن mm3-2 است. تومور به اعضای دور گسترش نیافته است.


مرحله C

قطر تومور mm 15-10 و ارتفاع آنmm 5-3 است. تومور به عضوهای دور گسترش نیافته است.


مرحله D

قطر تومور بیشتر از mm15 و ارتفاع آن بیشتر از mm5 است. تومور به عضوهای دور گسترش نیافته است.


مرحله A4

تومور ممکن است در هر اندازه ای باشد و به عضوهای دور، معمولاً کبد، گسترش یافته باشد.


روش درمان

اگر ملانومای ملتحمه با برداشن نمونه کوچکی از سلول ها از ناحیه رنگدانه تشخیص داده شود، برای برداشتن ناحیه غیر طبیعی و حاشیه ای از سلول های اطراف آن نیاز به عمل جراحی جزیی خواهید داشت. بعد از عمل جراحی ممکن است احتیاج به درمانی به نام کرایو تراپی (سرما درمانی) داشته باشید. سرما درمانی هر سلول ملانومایی که ممکن است بعد از عمل جراحی باقی مانده باشد منجمد می کند. گاهی اوقات ممکن است پرتو درمانی به جای سرما درمانی استفاده شود. این درمان ها به صورت روزانه انجام می شوند.اگر ملانوما بسیار بزرگ باشد، گاهی اوقات لازم است ملتحمه و همچنین کرۀ چشم کاملاً برداشته شود. این عمل جراحی نادر است که اصطلاحاً تخلیه حدقه ای نامیده می شود. بعد از این نوع جراحی، ممکن است پروتز مصنوعی لازم داشته باشید. این پروتز کاسه چشم را می پوشاند و شامل پلک مصنوعی، مژگان و چشم مصنوعی است. چشم به حرکت یا باز و بسته شدن قادر نخواهد بود. پروتزها می توانند روی جفتی از شیشه نصب شوند یا با چسب مخصوص روی صورت شما قرار گیرند.عوامل خطرناک در ملانومای چشمی


نژاد

خطر ملانومای داخل چشمی در آمریکایی های آفریقایی یا آمریکایی های آسیایی بالاتر است.رنگ چشم

احتمال گسترش ملانومای چشمی در افراد با چشم های رنگ روشن بیشتر از افراد با چشم های قهوه ای است.


سن و جنسیت

ملانوماهای چشمی می توانند در هر سنی رخ دهند، اما زمانی که افراد بزرگتر می شوند خطرش افزایش می یابد. این نوع تومور در مردان کمی رایج تر از زنان است.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
664910
fa