نگاهی به اهمیت بیمه عمر و آتیه

نویسنده: ولی اله
1398/08/16   07:12
بیمه عمر و آتیه یکی از بیمه های اساسی و ضروری زندگی در دوران تکنولوژیکی می باشد که در کشورهای توسعه یافته مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این بیمه در کشورهای توسعه یافته تحت عنوان بیمه زندگی نامیده می شود.
نگاهی به اهمیت بیمه عمر و آتیه

بیمه عمر و آتیه یکی از بیمه های اساسی و ضروری زندگی در دوران تکنولوژیکی می باشد که در کشورهای توسعه یافته مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این بیمه در کشورهای توسعه یافته تحت عنوان بیمه زندگی نامیده می شود. شاخص استفاده از بیمه عمر یا بیمه زندگی در کشور های توسعه یافته بیشتر از کشور ایران می باشد. مثلا در کشور ژاپن حدود 36 درصد مردم تحت پوشش بیمه زندگی قرار دارند در کشور ما طبق آمار علیرغم وجود 31 شرکت بیمه گذار، حدود 14 درصد تا کنون تحت پوشش بیمه عمر و حوادت و آتیه قرار گرفته اند. این آمار بیانگر عدم اطلاع دقیق از اهمیت و ارزش بیمه عمر در نزد احاد جامعه دارد. در بعضی از کشور های عربی همزمان با تولد فرزند علاوه بر شناسنامه هویتی، بیمه عمر و آتیه نیز برای نوزاد صادر می شود. ذهن جامعه ما بر این است که استفاده کننده گان این بیمه صرفا وراث خواهند بود در صورت فوت. اما استفاده از این بیمه محدود به صرفا وقوع فوت نیست بلکه چندین مورد را در بر می گیرد. این بیمه دو کارکرد اساسی برای فرد دارد:


اول: پوشش های بیمه ای

پوشش های بیمه ای این نوع بیمه (عمر و آتیه) در چندین مورد مهم می باشد:

- پوشش غرامت فوت عادی

- پوشش غرامت فوت در اثر حادثه

- پوشش غرامت نقص عضو و از افتادگی در اثر حادثه

- پوشش امراض خاص مثل انواع سکته ها

- پرداخت از کارافتادگی دراثر حادثه

- پرداخت مستمری در پایان دوره قرارداد و یا یکجای سرمایه به طور خلاصه


دوم: ارزش سرمایه گذاری

ارزش های سرمایه ای این بیمه: در این بیمه فرد با پرداخت ماهانه و یا سه ماهه و یا شش ماهه و یا یکساله مبلغی مشخص طبق تعرفه سالانه تحت پوشش بیمه عمر و آتیه قرار می گیرد و این مدت از 5 سال تا 35 سال متغیر می باشد که بستگی به سن متقاضی در زمان درخواست بیمه نامه می باشد.

پرداخت ماهانه متقاضی مشمول سه نوع سود می شود:

- سود تضمین شده در بدو قرار داد

- سود مشارکت

- سود مرکب


بطور کلی هدف نهایی این بیمه، تامین آتیه فرزندانی که والدینشان را از دست می دهند یا تامین آتیه برای دورانی که فرد قادر به کار و درآمد و امرار معاش نمی باشد. یکی از کارکردهای بسیار مهم این بیمه کاهش تعداد کودکان کار است که با از دست دادن یا قادر بکار نبودن والدین مجبورند کار کنند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,048تومانبیت کوین: 67,714 دلار
590480
fa