تفاوت بین عسل واقعی و عسل تقلبی

نویسنده: مسبی دات كام
1398/03/11   06:05
تفاوت بین عسل واقعی و عسل تقلبی

عسل طبيعي يک محصول ارگانيک و طبيعي با خواص درماني و ويژگي هاي منحصر به فرد است. بخاطر فوايدش در ايران و بسياري از کشور ها طرفداران زيادي دارد. ولي به دليل تنوع عسل هاي موجود در بازار چگونه عسل طبيعي را از تقلبي تشخيص دهيم. به دلیل تقلبی بودن عسل برخی از سودجویان، مصرف کنندگان با دغدغه خرید عسل طبيعي همواره مواجه هستند.
   

به چه عسلي تقلبي گفته مي شود؟

عسل تقلبی به عسلی گفته می شود که به آن گلوکز،  دکستروز،  ملاس،  شربت قند،  شکر،  آرد،  شربت ذرت،  نشاسته و یا هر نوع محصول دیگری به غیر از شهد گل افزوده شده باشد. متاسفانه برخی از زنبورداران برای افزایش تولید عسل و سود بیشتر زنبور عسل خود را با شربت شکر تغذیه می کند تا زنبور ها بتوانند شربت را به عسل تبدیل کنند.
  

از کجا بفهميم عسل طبيعي است؟

اگر می خواهید از خرید عسل طبیعی اطمینان حاصل کنید، قبل از خرید باید نکاتی را در نظر بگیرید.  با انجام آزمایش های ساده می توانید خلوص عسل را بررسی کنید.

توجه به برچسب روي شيشه:

 قبل از انجام هر آزمایش یک روش ساده وجود دارد که قبل از خرید می توانید برچسب درج شده روی ظرف عسل را بررسی کنید.  از آنجایی که سازندگان مجبور به ذکر مواد افزودنی و ترکیبات عسل تولید شده هستند، شما می توانید با بررسی برچسب عسل  طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید.

تست قيمت:

روش دیگر تشخیص عسل طبیعی از تقلبی، تست قیمت است.  شما می توانید با قیمت گرفتن از فروشگاه های مختلف عسل واقعی را از تقلبی تشخیص دهید.  برخی از فروشندگان ممکن است قیمت کمتری (حتی کمتر از قیمت اعلام شده توسط اتحادیه زنبورداران)  به شما بگویند.  شک نکنید که این عسل تقلبی است.  نکته دیگر معمولاً عسل بهاری از عسل تابستانه گرانتر است.  چرا که در تابستان زنبور می تواند از شهد های گیاهان مختلفی نسبت به بهار استفاده کند. در نتیجه خواص درماني عسل تابستانی از بهاری بیشتر و به مراتب قيمت آن گرانتر است.

شکل ظاهري:

از ظاهر عسل نیز می توان تقلبی یا طبیعی بودن آن را تشخیص داد. اگر در هنگام خريد ظرف حاوی عسل طبیعی را حرکت دهید، به دلیل غلظت آن طول می کشد تا جابجا شود. ولی عسل تقلبی بصورت روان در داخل شیشه جابجا می شود. نکته دیگر در عسل صد درصد خالص معمولاً ذرات ناخالصی مثل گرده یا قسمتی از بدن زنبور عسل به چشم می خورد. با چشيدن عسل نيز مي توانيد طبيعي يا تقلبي بودن آن را تشخيص دهيد .

چشيدن:

 از آنجايي که عسل تقلبي طعم شکر مي دهد و شيرين تر است، در صورتيکه عسل طبيعي طعم ويژه و خاصي دارد.

رنگ:

راه تشخیصی دیگر عسل طبیعی توجه به رنگ آن هست.  دامنه طیف رنگهای عسل از سفید تا قهوه‌ای متغیر است. باتوجه به نوع شهد گل و منطقه اي که زنبور عسل شهد را جمع آوري مي کند، رنگ عسل تحت تاثير قرار مي گيرد. برای مثال معمولاً رنگ عسل طبيعي تهیه شده از مناطق جنگل مازندران  زرد مایل به سبز  است. رنگ عسل طبيعي تهيه شده از شکوفه هاي  مرکباتي نظير پرتقال زرد روشني دارد. عسل تهيه شده از شهد گندم معمولا رنگ تيره اي دارد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: عسل واقعی، عسل تقلبی
دلار: 59,050تومانبیت کوین: 66,701 دلار
590500
fa