مسبی
عرق بهار نارنج داراي طبيعت گرم و مقوي جسم و روح است (2)

عرق بهار نارنج داراي طبيعت گرم و مقوي جسم و روح است (2)

لطفا رای دهید (0 رای)
ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: مورینتز
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله

به اين ترتيب هر ماده غذايي وقتي وارد بدن مي ‌شود، بسته به مزاجش موجب توليد اخلاط چهار گانه مي‌ شود و البته يكي را بيشتر توليد مي ‌كند. افراد بايد مشخص كنند كه در كدام يك از مزاج‌ هاي چهار گانه صفراوي، دموي، بلغمي و سوداوي قرار مي‌ گيرند و براي اين كار لازم است تا بدانند كه علائم هر يك از اين مزاج‌ ها چيست و بيشتر علائم كدام يك از اين مزاج‌ ها با آن ها تطابق دارد.

دكتر حسين رضايي‌ زاده، دستيار تخصصي طب سنتي در دانشگاه علوم پزشكي ايران با اشاره به اخلاط چهار گانه مي ‌گويد:

مزاج افراد دموي گرم و تر و رنگ چهره آن ها قرمز و پُرخون است.

اين افراد معمولاً كسل بوده و خواب زياد و سنگيني دارند و در فصل بهار اين حالت براي آنان تشديد مي‌ شود. دهان دره، كش و قوس بدن و كشيدن دست‌ها به اطراف جزو حالات آن ها است. اين افراد معمولاً خوش ‌اخلاق هستند و خون ريزي از نقاط مستعد مثل بيني و لثه در آنان شايع است.

اما مزاج بلغمي‌ ها سرد و تر است.

اين افراد چهره سفيد دارند و پوست آن ها سرد و نرم و شفاف است. آب زياد دهان، كمي تشنگي و عطش، نرم بودن گوشت اندام‌ ها، از علائم ديگر افراد بلغمي است. ماست، دوغ و سبزيجات دشمن اين افراد است. خوش ‌خوابي،‌ كند فهمي، افت حافظه، كم‌ رنگي ادرار و زبان نرم و پوشيده از بار سفيد از ديگر علائم افراد اين گروه است كه علائم آن ها در زمستان شايع ‌تر است.

صفراوي مزاج‌ ها داراي مزاج گرم و خشك هستند و سفيدي چشم آنان به زردي مي ‌زند.

دهان، زبان و بيني آنان خشك است و عطش آنان زياد و اشتهاي شان كم است، هنگام لمس، اندام ‌هاي آن ها گرم است و از هواي خنك لذت مي ‌برند. اين افراد بيشتر در سن جواني دچار اين مشكلات مي‌ شوند و در فصل تابستان مشكلات آن ها شدت پيدا مي‌ كند، اين افراد بايد تعادل در مصرف مواد غذايي را رعايت كنند و مصرف غذاهاي پُركالري و گرم براي آنان مضر است.

دكتر انوشيرواني نيز در بيان نشانه‌ هاي طبع سرد و گرم در افراد مي ‌گويد:

گرم بودن سطح پوست و احساس گرمي توسط خود فرد، كم‌ چربي بودن بدن، سرخي يا زردي رنگ بدن، برجستگي مفاصل، اتساع و آشكار بودن عروق، زياد بودن طول و عرض و ارتفاع نبض، سريع و شديد بودن واكنش بدن به خوراكي‌ هاي داراي طبيعت گرم، سرعت در حركات، تندي بوي ادرار و عرق بدن، بيداري زياد، زود خشمي، شجاعت، پُرحرفي و تند و پيوسته سخن گفتن، از جمله نشانه‌ هاي عام فرد گرم مزاج تندرست است.

سرد بودن سطح پوست و احساس سردي توسط خود فرد، چربي‌ دار بودن بدن، سفيدي رنگ بدن، پنهان بودن مفاصل و باريكي عروق، كم بودن طول و عرض و ارتفاع نبض و سريع و شديد بودن واكنش بدن به غذاهايي كه طبيعت سرد دارند، كندي در حركات و خونسردي و دير خشم بودن از علائم عام فرد سرد مزاج تندرست است كه در هر دو گروه اين نشانه‌ ها علل ديگري نيز دارد و افراد نبايد آن ها را نشانه‌ هاي قطعي و يك سويه بدانند و تغيير دقيق اين نشانه ‌ها و علائم جسمي و روحي بر عهده پزشك طب سنتي است.

اما افراد با رعايت نكاتي مي‌ توانند از نشانه‌ هاي سرد و گرمي كه در بدن آن ها بروز مي ‌كند، جلوگيري كنند، هرچند به گفته دكتر انوشيرواني، بايد به اين نكته توجه داشت كه ويژگي‌ هاي رفتاري، دلالت مطلق بر نوع مزاج ندارند، زيرا در اثر تربيت و محيط فرهنگي و شرايط گوناگون ديگر، تحت تأثير قرار مي‌ گيرند و ديگر اين كه نشانه ‌هاي گرمي و سردي تا زماني كه فرد افعال و اعمال روزانه ‌اش را به درستي و بدون اختلال و نقصان انجام مي‌ دهد، بر بيماري دلالت نمي ‌كند و به بيان ديگر ويژگي‌ هاي ياد شده اقتضاي مزاج طبيعي فرد هستند و نيازي به درمان طبي ندارند. اگر چه تدبير غذايي و ساير تدابير براي پيشگيري از افراط اين نشانه‌ ها لازم است.

گرم مزاج و سرد مزاج‌ ها چه نكاتي را بايد رعايت كنند؟

دكتر رضايي‌ زاده درباره اين كه افراد گرم ‌مزاج يا سرد مزاج چه نكاتي را بايد رعايت كنند، مي ‌گويد:

* افرادي كه مزاج گرم و خشك دارند بايد از هواي تازه و خنك بهره ‌مند شوند و در رژيم غذايي خود از آب و مايعات ، ميوه و سبزيجات تازه مثل كاهو و اسفناج استفاده كنند و از نوشيدن بيش از اندازه چاي و قهوه خودداري كنند. اين افراد همچنين بايد مصرف غذاهاي گرم و خشك را به خصوص در هواي گرم كاهش دهند.

* به گفته ي وي افرادي كه مزاج گرم و تر دارند بايد از مقادير مساوي ميوه‌ جات يا سبزيجات و گوشت استفاده كنند، غذاهاي دريايي نيز براي اين افراد مفيد است. همچنين اين افراد بايد از غذاهايي با فيبر بالا استفاده كنند تا اجابت مزاج طبيعي داشته باشند و افرادي كه داراي مزاج سرد و تر هستند حتي ‌المقدور بايد روزانه فقط 2 وعده غذا ميل كنند، زيرا توانايي دستگاه گوارش افراد سرد و تر كم است و لازم است حداقل حدود 10 تا 12 ساعت بين دو وعده غذايي ‌شان فاصله بيفتد. اگر در بين وعده‌ هاي غذايي احساس گرسنگي كردند مقدار كمي ميوه مانند سيب، گلابي و يا سالاد همراه با مقدار مناسب از روغن زيتون يا پودر آويشن ميل كنند. غذاي اين افراد بايد سرشار از پروتئين و فيبر (تخم‌ مرغ ، گوشت، ميگو و جگر) باشد و در زمستان و شب‌ ها در مصرف غذاهاي سردي ‌بخش احتياط كنند.

* به گفته وي افراد داراي مزاج سرد و خشك بايد از مايعات به اندازه كافي استفاده كنند و هر روز يك ليوان آب سيب يا آب هويج ميل كنند و از مصرف غذاهاي يخ ‌زده ، كهنه و كنسرو شده خودداري كنند. اين افراد بايد مصرف مواد سرد و خشك را كاهش دهند. البته مصرف زياد مواد گرمي ‌بخش قوي مانند فلفل، سير، پياز، زنجبيل و... نيز براي اين افراد مناسب نيست.

در مجموع بايد گفت رعايت سردي و گرمي غذاها براي افراد با توجه به طبع سرد يا گرم ‌شان اهميت دارد.

افراد بايد توجه كنند گوشت گوسفند، گندم ، خرما، عسل، مغزها مانند گردو، پسته، بادام، فندق و بادام زميني ، شيره انگور ، هويج، انجير، دارچين، زنجبيل، زعفران، بابونه و نعناع از جمله غذاهاي گرم به حساب مي ‌آيند و گوشت گاو و ماهي، جو، ماست، دوغ، انار، آلو ، خيار، گوجه فرنگي ، هندوانه، باقلا، غوره، كدو، نارنج، ليمو و سماق غذاهاي سرد محسوب مي ‌شوند.

اما به گفته دكتر انوشيرواني لازم است تا درجه گرمي و سردي درخوراكي‌ ها يكسان نباشد و دوم اين كه براي توصيه يا پرهيز دادن از خوراكي‌ ها عوامل ديگري مانند مزاج شخصي، اقليم زيستي و محل زندگي او، همچنين سن و جنسيت و شغل و عادات او نيز دخالت دارند. به خصوص در زماني كه عارضه يا مشكلي براي افراد پيش نيامده است، افراط در مصرف يا سختگيري غير منطقي در پرهيز از خوراكي‌ هاي پاكيزه و سالم، ناروا و نادرست است
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره عرق بهار نارنج داراي طبيعت گرم و مقوي جسم و روح است (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بهار نارنج ، خواص بهار نارنج ، عرق بهارنارنج ، تبع گرم ، مزاج ، گرم ، سرد ، سلامتي ، ديازپام ، طب ، پزشکي ، درمان ،