مسبی
کند شدن دندان (ميوه هاي دندان خوار)

کند شدن دندان (ميوه هاي دندان خوار)

ویرایش: 1391/8/8
نویسنده: سیما5862
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
شايد براي شما نيز اتفاق افتاده باشد كه گاهي با خوردن برخي نوشيدني‌ها و مواد غذايي، احساس كرده‌ايد دندان‌هايتان از قبل كندتر شده است.
اما اين كه آيا با استفاده از مواد غذايي احتمال كند شدن و سايش دندان‌ها وجود دارد يا خير؟
از دست رفتن مينا و عاج دندان بر اثر حمله اسيدي را سايش دنداني مي‌گويند و اين حالت به علت استفاده زياد آبميوه‌ها و نوشيدني‌ها (نوشابه‌هاي گازدار)‌ اتفاق مي‌افتد كه متاسفانه شرايط ايجاد شده براي دندان غيرقابل برگشت است.
سايش دندان بر اثر اسيد، با پوسيدگي دندان تفاوت دارد
پوسيدگي، تخريب ميناي دندان بر اثر حمله اسيد از پلاك‌هاي دنداني است و باكتري‌هاي دهان، قند را به اسيد تبديل مي‌كنند و اسيد حاصله به دندان حمله مي‌كند و پوسيدگي ايجاد مي‌شود، ولي در سايش دنداني، فرد با مصرف پياپي و مستقيم اسيد، باعث تخريب دندان‌هايش مي‌شود.
شايع‌ترين دندان‌هايي كه دچار سايش اسيدي مي‌شوند، دندان‌هاي قدامي فك بالا هستند، اگرچه همه دندان‌ها مي‌توانند مورد تهاجم قرار گيرند.
دنداني كه به اين شكل تخريب شده، در نماي ظاهري براق و كوتاه به نظر مي‌رسد و لبه‌هاي ناصاف و حالتي نرم دارد كه گاه براحتي لب‌پر مي‌شود و معمولا شديدا به تحريكات سرما و شيريني حساس است.
طبق بررسي‌هاي به عمل آمده، حدود 50 درصد افراد بين 4 تا 18 سال يك يا چند دندان با سايش اسيدي دارند.
اسيدي كه باعث تخريب دندان مي‌شود، از يك منبع داخلي يا خارجي است: منابع داخلي همان اسيد معده را تشكيل مي‌دهد كه بر اثر رفلاكس (برگشت اسيد از معده)‌ يا استفراغ مكرر، باعث ورود اسيد از معده به دهان مي‌شود، ولي منابع خارجي اسيد شامل آبميوه‌ها، ميوه‌هايي همچون ليمو، پرتقال، نارنج و ريواس است و اگر اين ميوه‌ها به نيش كشيده شوند، تاثيرگذارتر مي‌شوند. نوشابه‌هاي گازدار نيز به علت داشتن قند و اسيد، يكي از عوامل تشديدكننده اين حالت به شمار مي‌روند.
معاينه مكرر و منظم از سوي پزشك متخصص باعث مي‌شود اين حالت در مراحل اوليه كشف شود، بنابراين براي پيشگيري از سايش اسيدي دندان‌ها بهتر است از غذا و نوشيدني‌هاي اسيدي كمتر استفاده شود و در صورت مصرف نوشيدني‌هاي اسيدي، در پايان يك تكه كوچك پنير يا مقداري شير مصرف شود.
مسواك زدن بلافاصله پس از خوردن غذاهاي اسيدي صحيح نيست و بهتر است دهان با آب، آب نمك يا دهان‌شويه فلورايددار شستشو داده شود و مسواك زدن كمي با تاخير انجام شود.
در كودكان، بهترين نوشيدني آب و شير است و در صورت تمايل به دادن آبميوه، بهتر است آبميوه قبل از مصرف با آب رقيق شود و از خورانيدن آن با شيشه پستانك‌دار خودداري شود.
منبع:
www.bitrin.com
امتیاز دهی به مقالهکند شدن دندان (ميوه هاي دندان خوار)
کند شدن دندان (ميوه هاي دندان خوار)
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


حسین منصوری (08:51   1393/11/21)

لطفا بیشتر توضیح بدهید راه درمان این بیماری کد: 1981


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کند شدن دندان (ميوه هاي دندان خوار) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سلامت ، دندان ، دنداندسالم ، مسواک ، اب دهان ، ميناي دندان ، عاج دندان ، غذاهاي اسيدي ، دهان