حافظه شنیداری در کودکان

نویسنده: صبا
1400/07/05   17:08
با توجه به اهمیت بالای مهارت شنیداری در آموزش کودکان، بهتر است از شیوه‌های خلاقانه برای تقویت آن استفاده کنیم، ما در این نوشتار به معرفی راه‌ و روش‌های موثر در تقویت حافظه شنیداری کودکان می پردازیم. تا پایان همراه ما باشید.
حافظه شنیداری در کودکان

اهمیت مهارت شنیداری کودکان و دانش آموزان بر پدر و مادرها و آموزگاران پوشیده نیست، اما متاسفانه به اندازه ی کافی برای تقویت آن زمان گذاشته نمی شود. البته گاهی هم ناآشنا بودن به شیوه های نو و خلاقانه تقویت حافظه شنیداری سبب کم توجه ای به تقویت این مهارت با ارزش می شود. در این نوشتار روش های خلاقانه و گوناگونی را برای تقویت حافظه شنیداری به شما ارائه می شود.

  • یکی از روش های تقویت حافظه شنیداری این است که شما از فرزندتان درخواست کنید چندین کار که انجام آن ها نیاز به زمان کمی دارد را پشت سر هم انجام دهد.( به آشپزخانه برو، پنجره را ببند، شیشه شیر را در یخچال بگذار و یک لیوان آب برای من بیاور.)
  • از دانش آموز یا فرزند خود بخواهید به صدای پیرامون خود با دقت گوش دهد و آن ها نام ببرد.( صدای هود، صدای تیک و تاک ساعت و ...)
  • یکی از راه ها دیگر هم می تواند بازی بگرد و پیدا کن باشد. وسیله ای را در کلاس یا اتاق پنهان کنید و با بالابردن و پایین آوردن صدا (دست زدن) فزرند یا دانش آموز را در پیدا کردن آن راهنمایی کنید.
  • یک گفتگوی کلاسی را ضبط کنید و پس از دو روز از آن برای بازی تشخیص صدا در کلاس استفاده نمایید.
  • چشمان فرزند یا دانش آموز را ببندید، چند بار روی میز ضربه بزنید یا چیزی را به آرامی به زمین بزنید؛ پس از هر بار از او بپرسید که این حرکات یا صداها چند بار تکرار شده اند.
  • در پیرامون ما بسیاری از اشیا هم صدای خاص خود را دارند، و با چشمانی بسته می توانیم از حضور آنها آگاه شویم.(صدای ورق زدن کتاب) پس می شود بازی تشخص اشیا با توجه به صدا را هم داشت.
  • یکی دیگر از روش ها برای تقویت مهارت شنیداری این است که از فرزند یا دانش آموز بخواهید با دقت به جمله ای که بیان می کنید گوش دهد و بلافاصله پس شما دقیقا همان را بیان نمایید.
  • بازی تشخیص صدای های هم مخرج را داشته باشید.( در کارت و کارد، صدای آخر کدام واژه "د" است؟) (در ژیان و جهان، صدای اول کدام واژه "ج" است؟)

این روش های برای تقویت حافظه شنیداری گروه سنی هفت تا ده سال موثر است، امیدوارم این راهکارها به شما کمک کند.

حافظه شنیداری در کودکان
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 58,031تومانبیت کوین: 59,972 دلار
580310
fa