چگونه ورشکست نشویم

نویسنده: شایان شفیعی
1400/05/04   21:18
همیشه در طول زندگی ممکن است با افرادی مواجه شویم که بنا به هر دلیلی تمام دارایی خود را از دست داده و ورشکسته می‌شوند. ما به شما راهکاری میدهیم تا خود را از این معضل دور کنید.
چگونه ورشکست نشویم

همیشه در طول زندگی ممکن است با افرادی مواجه شویم که بنا به هر دلیلی تمام دارایی خود را از دست داده و ورشکسته می شوند. ممکن است با خود فکر کنید:"من باید چه کاری انجام بدهم تا به سرنوشت آنان دچار نشوم؟". این سوالی ست که من تا چند دقیقه دیگر پاسخش را به شما خواهم داد.

دارایی های (Properties) انسان به دو دسته تقسیم میشود. Asset و Liability که مفهوم هر دو آن ها را به شما توضیح خواهم داد.

اصطلاحاً Assets به دارایی هایی گفته میشود که در طول زمان، نه تنها باعث ضرر شما نمیشود، بلکه داشتن آنها به شما سود می رساند. برای مثال شما با داشتن یک خانه علاوه بر اینکه با مرور زمان و گران شدن ملک سود میکنید، میتوانید با اجاره دادن آن به درآمد منفعل (Passive Income) برسید. درآمد منفعل درآمدی است که برای آن نیاز به کار کردن نداشته باشید. میتوانید در تعطیلات روی کاناپه خود باشید و درآمد کسب کنید.

دارایی دیگر Liability میباشد. Liability را در لغت میتوان حتی به "بدهی" نیز ترجمه کرد و این دقیقاً کاری ست که این نوع دارایی با ما می کند. ساده ترین مثال خودرو است. شما با خرید خودرو ممکن است دیگر نیاز به پرداخت هزینه برای حمل و نقل عمومی را نداشته باشید امّا این را هم در نظر داشته باشید که خودرو نیاز به بنزین برای حرکت و حتی گاهاً نیاز به هزینه های جانبی از قبیل تعویض روغن و ... دارد که به جای اینکه پول وارد جیب شما کند بیشتر پول را از جیب شما خارج میکند.

یکی از عوامل ثروتمند شدن توانایی ایجاد تعادل بین Assets و Liabilities است. حال می پرسید چگونه؟ جوابش راحت است. شما باید سرمایه خود را دائماً به Asset تبدیل کنید. میتوانید سهام، ارز دیجیتال، زمین، خانه، و حتی ابزار مورد نیاز خودتان را خریداری کنید. این ها چیز هایی هستند که با خریدشان پول بیشتر را برای خود تضمین میکنید.

حال که میدانید با داشتن Asset به یک درآمد منفعل رسیدید باید خرید وسایل جانبی که برایتان درآمدی نخواهند داشت و صرفاً برای راحتی یا حتی سرگرمی آنها را خریداری میکنید را با سودی که از Asset هایتان کسب میکنید، خریداری کنید. در واقع اگر در حال حاضر 1 میلیار تومان سرمایه در دستان شماست و بر سر خریدن خانه یا خودرو مردد هستید. در خریدن خانه شک نکنید. چرا که با خرید خودرو حتی با وجود تورم سرسام آور امروزه سود کمتری نسبت به خرید خانه نسیبتان می شود. شما میتوانید با خرید یک خانه و اجاره یا رهن دادن آن و کسب سود یک خودرو ارزان تر در مدت زمان کمی خریداری کنید.

در نهایت اگر میخواهید که هیچگاه در چاله بدهی و ورشکستگی نیافتید باید تلاش کنید تا Asset هایتان بیشتر از Liability هایتان باشد.

چگونه ورشکست نشویم
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,188تومانبیت کوین: 64,512 دلار
591880
fa