هری پاتر چگونه مشهور شد؟

نویسنده: حبیب آذرگشسب
1399/09/23   15:03
در این مقاله از سایت مسبی، به بررسی نحوه و دلیل محبوبیت بی‌نظیر کتاب های هری پاتر نوشته جی، کی رولینگ پرداخته ایم. امیدواریم که این بررسی برای کاربران و علاقه‌مندان دنیای کتاب مفید باشد.
هری پاتر چگونه مشهور شد؟

چه بسیارند کسانی که زمانی را با مطالعه هری پاتر گذراندند و از هنر نویسنده و موضوع بی نظیرش شگفت زده و متحیر شده اند. هری پاتر داستان نوجوانی است که والدینش را از دست داده و پیش پتونیا و ورنون زندگی می کند. در یازده سالگی اش می فهمد که جادوگر است و پدر و مادرش را جادوگری تبهکار به نام لرد ولدمورت کشته است.

او با ورودش به هاگوارتز و آموختن جادو، رسما آماده می شود برای مبارزه ای سخت که حتی پدرش نیز نتوانست از آن مبارزه جان سالم به در ببرد.

با این مقدمه، می رویم سراغ بررسی اینکه چطور هری پاتر به بهترین رمان نوجوان تاریخ تبدیل شد.


ویژگی های رمان هری پاتر از نظر نوشتاری:


ایده ای جدید:

در هیچ رمان و کتابی قبل از هری پاتر چنین موضوعی مطرح نشده بود. به طوری که اغلب منتقدان حوزه کتاب معتقدند هری پاتر دنیای داستان های تخیلی را تغییر داد.


ایجاز:

اگر کتاب هری پاتر را خوانده باشید، می بینید که ویژگی های ظاهری هری پاتر در نهایت دو یا سه خط توصیف شده است. توجه کنید که نویسنده توانسته در سه سطر شخصیت اصلی داستان رو توصیف کند.

این مورد مهارت بی نظیر نویسنده را نشان می دهد. مهارتی که از نظر خیلی از فعالان حوزه کتاب، تنها در نوشته های آنتوان چخوف دیده می شد.


شخصیت پردازی:

شخصا وقتی رفتم سراغ کتاب انتظار داشتم قدرتمندتر از هری کسی وجود نداشته باشد. درست مثل کتاب های دیگه تخیلی که تا آن زمان خوانده بودم.

اما کتاب مرا شگفت زده کرد. اول دامبلدور قدرتمند تر نشان داده شد و بعد از بین هم سالان هری، هرماینی گرنجر قدرتمند تر از او بود.

در باقی داستان نیز هری شخصیتی بود که تنها بک ویژگی داشت. شجاع بود و البته بی توجهی عجیبی نسبت به قوانین مدرسه داشت و همین ویژگی ها او را متفاوت می کرد.


فضا سازی:

هری پاتر کتابی بود که به خوبی می توانستی مکان رو تصور کنی. به شکلی که انگار خودت هم در آنجا هستی. البته که این ویژگی خیلی از کتب دیگر نیز هست. رستاخیز تولستوی و بیست هزار فرسنگ زیر دریا هم این ویژگی ها را داشتند. اما همین فضا سازی عالی باعث می شود خواننده با اشتیاق بیشتری کتاب را بخواند.


شروع جذاب:

اگر هر 7فصل هری پاتر رو بخوانید، می بینید که در هر هفت کتاب شروع داستان شکل جذابی دارد. مثلا شروع جلد اول با روز پس از مرگ لی لی و جیمز پاتر است که باعث شده تمام جادوگران قانون بین المللی رازداری رو از یاد ببرند و در دنیای انسان های غیرجادوگر ظاهر شوند.

شاید این شروع یکم به نظرتون مسخره باشد؛ اما قطعا شما را جذب می کند تا انتهای داستان را بخوانید.


حرف آخر

در این نوشتار 4 ویژگی برجسته کتاب هری پاتر را بررسی کردیم. امیدوارم که این نوشته برایتان جالب و مفید بوده باشد.

به خواننده این مقاله توصیه می کنم هر طور که شده این کتاب خوب را مطالعه کند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,061تومانبیت کوین: 67,378 دلار
590610
fa