مشاغل سبز چیست و چرا مهم هستند؟

نویسنده: محسن صفری
1399/08/18   21:20
گذار به یک اقتصاد بدون کربن نه تنها برای متوقف کردن تغییرات آب و هوایی ضروری است بلکه محرک رشد اقتصادی با امکان ایجاد میلیون ها شغل سبز است. مشاغل سبز یکی از کلیدهای نجات محیط زیست است.
مشاغل سبز چیست و چرا مهم هستند؟

در این مقاله در مورد مشاغلی صحبت می شود که به طور مستقیم برای حفاظت از محیط زیست کار می کنند یا به دنبال به حداقل رساندن تاثیر بر سلامت کره زمین هستند.

با توجه به شرایط موجود «بشر» باید سرعت حرکت به سمت اقتصادی بدون کربن که به محیط زیست احترام می گذارد، تسریع کند. چنین انتقالی نه تنها پتانسیل متوقف کردن تغییرات آب و هوایی را دارد بلکه می تواند با ایجاد مشاغل سبز متعدد در تعداد زیادی از بخش ها به محرک واقعی رشد تبدیل شود. اتفاقی که در چند سال اخیر در کشورهای ثروتمند و در حال ظهور اتفاق افتاده است.


مشاغل سبز چیست و تاثیر آنها بر اقتصاد چیست؟

در برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) مشاغل سبز به عنوان «موقعیت های کشاورزی، تولید، تحقیق و توسعه، فعالیت های اداری و خدماتی با هدف حفظ قابل توجه یا حفظ کیفیت محیط زیست» تعریف شده است. به عبارت دیگر مشاغل زیست محیطی مشاغلی هستند که با هدف حفاظت و ارتقا محیط زیست انجام می شوند یا مشاغلی هستند که تاثیر خود را بر سلامت کره زمین در همه زمان ها در نظر می گیرند و سعی در به حداقل رساندن آن دارند.


طبق اعلام سازمان بین المللی کار (ILO) این نوع شغل:

انتشار گازهای گلخانه ای را محدود می کند.

ضایعات و آلودگی را به حداقل می رساند.

از اکوسیستم ها محافظت و بازیابی می کند.

به سازگاری با تغییرات اقلیمی کمک می کند.

موجب افزایش مصرف کارآمد از انرژی و مواد اولیه می شود.

مشاغل سبز کلید نجات محیط زیست


مشاغل سبز یکی از کلیدهای نجات محیط زیست است. بدون مشاغل سبز بیشتر افراد فقط در مشاغل دارای صنایع و شرکت های «وحشتناک» گرفتار خواهند شد که فقط وضعیت موجود ناپایدار بیشتر کارمندان را گسترش می دهند.

به گفته کارشناسان بخش هایی همچون انرژی، کشاورزی، طراحی، جهانگردی و حمل و نقل بیشترین پتانسیل را برای ایجاد مشاغل سبز در جهان دارند.

هم اکنون مشاغل جدید سبز مانند تولید انرژی های تجدیدپذیر، بازیافت، مدیریت پسماند و غیره در حال ایجاد اشتغال بسیار زیاد در سراسر کشورهای دنیاست.


به طور کلی مشاغل سبز را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

انرژی زمین گرمایی

حفاظت از آب

نیروی خورشیدی

انرژی باد

جنگلداری پایدار

سوخت های زیستی

اصلاح محیط زیست

پایداری

حسابرسان انرژی

بازیافت

وسایل نقلیه الکتریکی


علاوه بر این هدف نهایی مشاغل سبز توسعه بهره وری از همه انواع انرژی های تجدید پذیر و خود انرژی های تجدید پذیر است. این کار را می توان با اجرای برنامه های آموزشی، آموزشی به افراد جویای کار سبز انجام داد. بنابراین آنها می توانند مقررات، آموزه ها و نفوذ عمومی را بر روی منافع مردم و محیط زیست اعمال کنند.

طی چند دهه گذشته به دلیل آلودگی محیط زیست، حرکت قابل توجهی به سمت آینده ای سبزتر صورت گرفته است. کشورها با افزایش تعداد مشاغل سبز برای کاهش تاثیرات زیست محیطی بنگاه های اقتصادی، بهبود کارایی مواد اولیه، کربن زدایی اقتصاد و کاهش ضایعات «اقتصاد سبزتری» در آینده ایجاد خواهند کرد.

ویژگی اصلی اقتصاد سبز، شناخت ارزش اقتصادی سرمایه و منابع طبیعی و همچنین درک نیاز به حفاظت از این منابع در طولانی مدت است. یک اقتصاد سبز در نهایت بشر را به سمت پایداری سوق می دهد و در عین حال بهزیستی انسانی و برابری اجتماعی را بهبود می بخشد و از فداکاری ها و خطرات زیست محیطی می کاهد. اقتصاد سبز نتیجه تفکر نوآورانه و ایجاد مشاغل سبز است که به طور مداوم به پایداری کمک می کنند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (2)
ترتیب
گوهرشاهی کد: 43933

با سلام وتشکر
از مطالب عالی تان

پاسخ
1400/08/16
ans_result_43933
علی پی کد: 42561

منبعتون کوووووووووووو؟

پاسخ
1400/06/16
ans_result_42561
دلار: 56,613تومانبیت کوین: 52,161 دلار
566130
fa