مسبی

خلاصه ای از واقعه غدیر خم

نویسنده: علی
16 مرداد 99 ساعت 01:25
در این روز که پیامبر جانشین خود را از جانب خداوند بر مسلمانان معرفی کرد، خداوند به پاسداشت این روز نعمت های خود را به حد کمال رساند. در ادامه مقاله با واقعه غدر بیشتر آشنا می شویم.
خلاصه ای از واقعه غدیر خم

ارسول اکرم که از زیارت مکه (خانه خدا) به سوی واقعه غدیر خم می آمد بر همگان فرمود: آنان که با من همراه هستند نگه دارید و آنان که از قافله عقب مانده اند را خبر دهید زودتر خود را برسانند.

و آن هنگام که همگان جمع شدند در حیرت بودند که پیامبر چه امری دارد که همه کاروان را نگه داشته و چه می خواهد بگویید. در کتاب علامه طباطبایی این روایت آمده که پیامبر می فرماید: ای مردم ایا میدانید که خداوند عزوجل مولای من است که من نیز مولای مومنان می باشم؟

و کاروانی که پیامبر (ع) را یاری میکرد همگان با صدای بلند رسا این گفته پیامبر را نیز تایید کردند.

رسول اکرم نیز با صدای بلند و مقتدر حضرت امام علی (ع) را صدا زدند و فرمودند:

ای علی پاشو و به سوی من نیز بیا

و هنگامی که حضرت علی (ع) به سوی پیامبر راه افتاد مردم با یکدیگر مشغول حرف زدن شدند و هنگامی که امام علی نزد رسول اکرم رسیدند رسول اکرم دست ایشان را گرفت و بالا برد و با صدای بلند فرمود:

هرکه من مولای او هستم علی مولای اوست خداوندا کسی را که دوست دار علی باشد دوست بدار و کسی که او را دشمن بدارد دشمن بدار.

یک نفر در آن جمع گفت ای رسول خدا مقصود از این ولایت چگونه ولایتی می باشد، رسول اکرم در پاسخ به آن مرد فرمود:

ولایتی همچون ولایت من که از خودشان بیشتر حق تصرف در امورشان دارد.

امروز که دین شما را برایتان کامل و نعمت برای شما تمام گردانیدم و هان ای کسانی که ایمان اورده اید خدا را اطلاعت کنید و مرا و اولای امر که از خودتان هستند. پس اگر در امری اختلاف کردید اگر به خدا و روز قیامت ایمان دارید آن را به خدا عرضه بدارید این بهتر و بازتایش نیکوتر است.

این واقعه در نزدیکی مکه و مدینه در سال 10 هجری قمری اتفاق افتاد و برای مسلمانان و از جمله شیعه اهمیت دارد. چند آیه درباره غدیر خم و حجت الوداع در قرآن کریم روایت شده است.

💚روز عید غدیر خم مبارک💚

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره خلاصه ای از واقعه غدیر خم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: روایت عید غدیر خم