مسبی

حقیقت ها و دروغ ها در رابطه با آلوئه ورا و مشکلات پوستی

نویسنده: هما فرجی
23 تیر 99 ساعت 14:03
کلیه اطلاعات درون این مقاله از مقالات به روز و معتبر ISI ترجمه و استخراج شده است. در این مقاله سعی بر آن است که اطلاعاتی در رابطه با حقیقت ها و دروغ ها درباره خواص گیاه آلوئه ورا بر پوست داده شود.
حقیقت ها و دروغ ها در رابطه با آلوئه ورا و مشکلات پوستی

بارها از معجزه آلوئه ورا شنیده ایم، اما آیا می دانید که علت اصلی معجزات درونی این گیاه در چیست؟

از این گیاه از قدیم الایام به صورت سنتی برای مشکلات پوستی جهت درمان سوختگی ها، جراحات، نیش حشرات و غیره استفاده می شده است. همچنین از این گیاه جهت استفاده هایی دیگر چون مشکلات گوارشی و التهابی استفاده می شود [1].

هدف این مقاله اثر این گیاه و علت خواص معجزه آسای آن بر روی پوست می باشد. ضمن این که تلاش بر آن است که اظهارات کذب نیز گفته شود و دلیل رد آن ها به صورت علمی داده شود.

اکثر مطالعاتی که بر روی اثر این گیاه بر پوست صورت گرفته است، تأییدکننده ی اثر حفاظتی این گیاه بر پوست بوده است. جالب است بدانیم که این گیاه و به طور اختصاصی مواد موثره ی آن شامل آلئوزین (aloesin)، آلوئین (aloin) و امودین (emodin) این اثرات حفاظتی خود را بدلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی خود ایفا می کنند [1].


اما گفتیم خاصیت آنتی اکسیدانی، بارها این واژه را شنیده ایم ولی ممکن است که خیلی از ما مفهوم دقیق علمی آن را ندانیم. به طور کلی همیشه واژه اکسید در مقابل واژه احیاء قرار می گیرد. همانطوریکه می دانیم احیاء به معنی زندگی بخشیدن و زنده کردن است پس اکسید که در مقابل آن است بمعنی کشتن است. امّا چرا باید ترکیبی چون اکسیژن که همه آن را به حیات بخشی می شناسیم موجب کشتن شود؟ اینجاست که بحث رادیکال های آزاد به میان می آید. رادیکال های آزاد، آن دسته از ترکیباتی هستند که به خاطر تک الکترون فعالی که دارند، تمایل زیادی برای واکنش با ترکیبات مختلف دارند و این واکنش آن ها در خیلی از موارد، موجب اختلالاتی می گردد. پس کار آنتی اکسیدان ها یا ضد اکسیدان ها، جلوگیری از این واکنش ها و حتی از بین بردن اختلالات ناشی از آن ها می باشد.

برگردیم سر موضوع اصلی خود، یعنی اثر آلوئه ورا بر پوست. مطالعات زیاد آزمایشگاهی صورت گرفته است، امّا جهت طولانی نشدن مقاله، تنها به ذکر مطالعات کلینیکی و انسانی که در شش سال اخیر (از سال 2014 تا 2020) صورت گرفته است می پردازیم.


اثر آلوئه ورا بر بهبود زخم ها

برخی از این مطالعات کلینیکی بر روی اثربخشی این گیاه بر زخم ها صورت گرفته است. نکته جالب توجه این است که استفاده روزانه دو مرتبه از ژل آلوئه ورا به مدت سه ماه، نه تنها موجب بهبودی و سرعت بهبودی زخم شد که زمان بستری را نیز کاهش داد [2-3].

علاوه بر این، مطالعه ای بر روی 80 بیمار بستری شده در بخش ارتوپدی نشان داد که استفاده روزانه دو مرتبه از ژل آلوئه ورا به مدت ده روز، موجب جلوگیری از گسترش جراحات ناشی از فشار بر روی نواحی لگن، ساکروم و پاشنه پا می شود [4].

علاوه بر این، مشخص شده است که آلوئه ورا موجب تسریع پوست سازی و ترمیم رنگ (گرانوله شدن) در سوختگی ها [5] بهبود زخم سزارین [6] و تسریع بهبود زخم نواحی پیوند شده ی پوست می گردد [7].اثر آلوئه ورا بر بهبود مشکلات مربوط به آفتاب سوختگی

بعلاوه، مشخص شده است که آلوئه ورا به طور کلی موجب نگهداری سلامت پوست می گردد به طوریکه مشخص شده است مصرف خوراکی روزانه 40 میکروگرم از استرول آلوئه (سیکلوآرتنول و لوفنول) برای حداقل 12 هقته، موجب بهبود قابلیت ارتجاعی پوست در مردان دارای سن زیر 46 سال شد، نکته جالب توجه این است که این مردان، در معرض نور خورشید قرار گرفته بودند امّا از کرم ضدآفتاب استفاده نکرده بودند [8].جوان سازی و کاهش چین و چروک پوستی

همچنین در زنان ژاپنی بالای 40 سال موجب کاهش چین و چروک صورت آن ها از طریق تحریک تولید هیالونوریک اسید و کلاژن، شد [9]. مطالعات دیگر نشان داد که این گیاه موجب افزایش قابلیت ارتجاعی پوست بانوان در محدوده ی سنی 30 الی 59 سال شد [10].


عدم شواهد علمی در مورد بعضی ادعاها در رابطه با اثربخشی آلوئه ورا

علی رغم همه شواهد کلینیکی در مورد خاصیت محافظتی آلوئه ورا بر روی پوست، مطالعات کلینیکی نیز وجود دارد که نشان می دهد برخی از اظهارات در رابطه با این گیاه صحیح نیست. مخصوصا در زمینه کاهش جراحات ناشی از رادیوتراپی، در دو مطالعه که بین سال های 2014 تا 2019 انجام شده است، مشخص شده است که در مقایسه با گروه کنترل، مصرف کرم و یا ژل آلوئه ورا موجب کاهش شیوع و شدت درماتیت ناشی از رادیوتراپی و سمیت پوستی در بیماران مبتلا به سرطان پستان نشد [11-12].

حال که بیشتر با این معجره الهی آشنا شدید پیشنهاد ما این است که از اسکراب صورت آلوئه ورا اوریف لیم موجود در محصولات این سایت استفاده کرده و شما نیز تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

خوشحال می شویم که با کلیک بر روی دکمه های تأیید و یا عدم تأیید در سمت بالا سمت چپ این مقاله، ما را در بهبود کارمان یاری فرمایید.


منابع:

1. Sánchez M, González-Burgos E, Iglesias I, Gómez-Serranillos MP. Pharmacological update properties of Aloe vera and its major active constituents. Molecules. 2020 Jan;25(6):1324.

2. Avijgan, M.; Kamran, A.; Abedini, A. E_ectiveness of Aloe vera gel in chronic ulcers in comparison with

conventional treatments. Iran. J. Med. Sci. 2016, 41, S30. [PubMed]

3. Leng, H.; Pu, L.; Xu, L.; Shi, X.; Ji, J.; Chen, K. E_ects of Aloe polysaccharide, a polysaccharide extracted from

Aloe vera, on TNF-_-induced HaCaT cell proliferation and the underlying mechanism in psoriasis. Mol. Med.

Rep. 2018, 18, 3537–3543. [CrossRef] [PubMed]

4. Hekmatpou, D.; Mehrabi, F.; Rahzani, K.; Aminiyan, A. The e_ect of Aloe vera gel on prevention of

pressure ulcers in patients hospitalized in the orthopedic wards: A randomized triple-blind clinical trial.

BMC Complement. Altern. Med. 2018, 18, 1–11. [CrossRef]

5. Irani, P.S.; Varaie, S. Comparison of the e_ect of Aloe vera Gel and Nitrofurazone 2% on epithelialization

and granulation tissue formation regarding superficial second-degree burns. Iran. J. Med. Sci. 2016, 41, S3.

[PubMed]

6. Molazem, Z.; Mohseni, F.; Younesi, M.; Keshavarzi, S. Aloe vera gel and cesarean wound healing; a randomized

controlled clinical trial. Global J. Health Sci. 2015, 7, 203. [CrossRef] [PubMed]

7. Burusapat, C.; Supawan, M.; Pruksapong, C.; Pitiseree, A.; Suwantemee, C. Topical Aloe vera gel for

accelerated wound healing of split-thickness skin graft donor sites: A double-blind, randomized, controlled

trial and systematic review. Plast. Reconstr. Surg. 2018, 142, 217–226. [CrossRef] [PubMed]

8. Tanaka, M.; Yamamoto, Y.; Misawa, E.; Nabeshima, K.; Saito, M.; Yamauchi, K.; Furukawa, F. Aloe

sterol supplementation improves skin elasticity in Japanese men with sunlight-exposed skin: A 12-week

double-blind, randomized controlled trial. Clin. Cosmet. Invest. Dermat. 2016, 9, 435–442. [CrossRef]

[PubMed]

9. Tanaka, M.; Misawa, E.; Yamauchi, K.; Abe, F.; Ishizaki, C. E_ects of plant sterols derived from Aloe vera gel on

human dermal fibroblasts in vitro and on skin condition in Japanese women. Clinical. Cosmet. Invest. Dermat.

2015, 8, 95–104. [CrossRef] [PubMed]

10. Tanaka, M.; Yamamoto, Y.; Misawa, E.; Nabeshima, K.; Saito, M.; Yamauchi, K.; Furukawa, F. E_ects of

aloe sterol supplementation on skin elasticity, hydration, and collagen score: A 12-week double-blind, randomized, controlled trial. Skin Pharmacol. Physiol. 2016, 29, 309–317. [CrossRef]

11. Ahmadloo, N.; Kadkhodaei, B.; Omidvari, S.; Mosalaei, A.; Ansari, M.; Nasrollahi, H.;

Mohammadianpanah, M. Lack of prophylactic e_ects of Aloe vera gel on radiation induced dermatitis in breast cancer patients. Asian Pac. J. Cancer Prev. 2017, 18, 1139–1143.

12. Hoopfer, D.; Holloway, C.; Gabos, Z.; Alidrisi, M.; Chafe, S.; Krause, B.; Hanson, J. Three-arm randomized

phase III trial: Quality Aloe and placebo cream versus powder as skin treatment during breast cancer radiation therapy. Clin. Breast Cancer 2015, 15, 181–190. [CrossRef]امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره حقیقت ها و دروغ ها در رابطه با آلوئه ورا و مشکلات پوستی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: آلوئه ورا