اثر فوتو الکتریک در فناوری و زندگی روزمره

1399/03/20   10:33
«اثرفوتوالکتریک» پدیده ای نام آشنا در فیزیک است که اینشتین آن را فرمول بندی کرد. وقتی نور به سطح فلزات می تابد، الکترون های سطح فلز را کنده و باعث ایجاد یک جریان الکتریکی می شود. از این جریان الکتریکی به شکل های مختلف در فناوری و زندگی روزمره استفاده می شود.
اثر فوتو الکتریک در فناوری و زندگی روزمره

برخی از کاربرد های اثر فوتوالکتریک


1_ سلول نوری: سلول های نوری ساخته شده از سیلیکون، کاربرهای بسیاری دارند. سلول های تکی، به منظور فراهم کردن توان لازم برای دستگاه های کوچک تر، مانند ماشین حساب به کار می روند و آرایه های بزرگ تر آن، در نبود شبکه انتقال برق(مثلا در نقاط دوردست) برای تولید الکتریسیته استفاده می شود.
2_ تصویربرداری نجومی: اندازه گیری روشنایی ستارگان به کمک PMT ها با دقت، اما ساده و ارزان است. ضمن اینکه طول موج های کوتاه(فرابنفش) و بلند(نزدیک فروسرخ) را می تواند آشکارسازی کند.
3_ آبگرمکن خورشیدی: دستگاهی که با جذب انرژی خورشیدی آب را گرم می کند. استفاده از انرژی خورشیدی برای گرم کردن آب به دلیل رایگان بودن این منبع عظیم انرژی، از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.
4_ دوربین های دید در شب: در این وسایل نیز از PMT و ترکیب با صفحه ای فسفری استفاده می شود. به کمک آن، دیدن محیط تاریک ممکن می شود. طول موج های نزدیک و فروسرخ نیز با کمک این دوربین ها آشکار می شوند.
5_ دستگاه های آنالیز خون: در این دستگاه ها، PMT، لامپ رشته ای و فیلترهای نوری در کنارهم، غلظت نسبی ترکیبات گوناگون را در خون مشخص می کنند.
6_ لوله تکثیر کننده نور(PMT یا Photo Multiplier Tube)

PMTها از خانواده لامپ های خلا هستند و کار آن ها آشکارسازی سیگنال های نوری ضعیف است. این آشکارسازها می توانند نوری ضعیف است. این آشکارساز ها می توانند نور تابشی(مرثی، فرابنفش، نزدیک فروسرخ) را تا صد میلیون برابر تقویت کنند. این وسیله به دلیل بازده زیاد و نویز کم، کاربردهای فراوانی دارد.


امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: اثر فوتو الکتریک
دلار: 56,766تومانبیت کوین: 52,108 دلار
567660
fa