مسبی

تاریخچه پرسپولیس

نویسنده: Hanioo
13 اسفند 98 ساعت 14:46
فوتبال همیشه ورزشی هیجان انگیز بوده و هست ارتباط مستقیم مستطیل سبز و احساسات طرفداران تیم ها فوتبال را به ورزشی حیاتی تبدیل کرده و یکی از پرطرفدارترین باشگاه های فوتبال ایران باشگاه پرسپولیس است.
تاریخچه پرسپولیس

در دی ماه 1342 باشگاهی تحت عنوان باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس به دست علی عبده در اوین بنیان گذاری شد این باشگاه متعلق به شرکت CRC بود که بعد ها ملکیت باشگاه به وزارت ورزش و جوانان تعلق گرفت در ابتدا این باشگاه در بولینگ و چند ورزش دیگر فعال بود (بولینگ عبده) البته یک تیم فوتبال دسته دوم هم در تهران داشت.

پیش از انقلاب نخستین بازی رسمی پرسپولیس در 16 فروردین 1347 مقابل تاج برگزار شد این بازی در ورزشگاه امجدیه به ثبت رسید.

باشگاه پرسپولیس لقب های فراوانی دارد که از جمله این لقب ها میتوان به ارتش سرخ, سرخپوشان, قرمزپوشان, سرخ ها ,زلزله, غولهای ایرانی اشاره کرد.

در اوایل تاسیس , باشگاه عملکرد چندان خوبی نداشت و اما با پیوستن بازیکنان شاهین به پرسپولیس از سال 1347 به بعد فوتبال برای سرخ ها تازه شروع شد و در تمامی ادوار در بالاترین سطح حضورشان را احساس می شد.

*خوب است بدانید که تیم پرسپولیس نخستین تیمی است که هرگز به دسته پایین تر لیگ سقوط نکرده است*

شاهین در دهه 40 با اسطوره های مشهور ملی اش بین مردم محبوبیت خیلی زیادی داشت اما به دستور سازمان ورزش و تفریحات ایران این باشگاه رسما منحل شد و با توافق بین علی عبده و پرویز دهداری(مربی شاهین) و مسعود برومند (سرپرست شاهین) بازیکنان تیم فوتبال شاهین به پرسپولیس کوچ کردند.

پس از ورود بازیکنان شاهین به پرسپولیس، پرسپولیس جان تازه گرفت و در مسابقات قهرمانی آسیا (انتخابی جام باشگاه های آسیا در ایران) اول شدند و به عنوان نخستین نماینده ایران به جام باشگاه های آسیا رفتند.

جزء پرافتخارترین و پرهوادارترین باشگاه های ایران محسوب میشود دربی این تیم با استقلال مهمترین بازی باشگاهی در ایران است و مخاطبان بسیار زیادی دارد طبق گزارش کنفدراسیون فوتبال آسیا عنوان پرهوادارترین تیم آسیا را تصاحب کرد و پس از آن دالیان چین و الهلال عربستان در رتبه های پایین تر قرار دارند سرخ ها در سالن افتخارات خود تاکنون 12 قهرمانی لیگ, 6 قهرمانی جام حذفی,3 قهرمانی سوپرجام و یک قهرمانی در جام برندگان جام آسیا را به ثبت رساندن و از این تیم پرافتخار بازیکنانی چون علی دایی,علی کریمی, مهدی مهدوی کیا بهترین بازیکن سال آسیا شدند آقای گل جهان (علی دایی) نیز از این تیم ظاهر شدنام ورزشگاه پرسپولیس ورزشگاه آزادی با گنجایش 78,116 نفر در تهران است مدیر عامل وقت پرسپولیس محمدحسن انصاری فرد و سرمربی وقت سرخ ها یحیی گل محمدی است.


در سال 1348 محمود خیام مدیر کارخانه ایران ناسیونال که از هواداران دو آتیشه شاهین بود برای تبلیغ ماشین تازه تولیدش (پیکان) با عبده قرارداد بست و پس از امضای علی عبده همه بازیکنان پرسپولیس به پیکان رفتند و موفق به کسب مقام قهرمانی در جام باشگاه های تهران شدند در حالی پرسپولیس نفس های آخرش در لیگ را میکشید و در رتبه یازدهم لیگ حضور داشت پس از یک سال بازیکنان بازگشتند و با مربی گری حسین فکری پس از تاج جایگاه دوم جام باشگاه های تهران را در سال 1349 اشغال کردند و از گرفتن جام منطقه ای باز ماند.

تاریخچه تیم فوتبال پرسپولیس پر از تلاطم بوده و پستی بلندی های زیادی را طی کرده تمام پستی های این تیم عقب نشینی برای تجدید قوا و حمله همه جانبه به افتخارات بیشتر بودند یا علی

تاریخچه پرسپولیس
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره تاریخچه پرسپولیس نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (1)
ترتیب
ابوالفضل نعمتی اصل کد: 29300

❤❤❤❤❤❤

پاسخ
1398/12/15
ans_result_29300
کلمات کلیدی: تاریخچه پرسپولیس