مسبی

اختراع تکنولوژی ای که زندگی شما را متحول خواهد کرد!

24 بهمن 98 ساعت 23:50
آینده خودروها به لطف پیشرفت تکنولوژی از جمله بیومتریک، هوش مصنوعی، انرژی خورشیدی و موارد دیگر بهتر خواهد شد. در این مقاله برخی از مباحث و پیشرفت های مهم فناوری در 2020 CES ذکر شده اند که آینده را تغییر خواهند داد.
اختراع تکنولوژی ای که زندگی شما را متحول خواهد کرد!

این روزها خودروهای مدرن به سمت کاهش مصرف سوخت های فسیلی و جایگزین کردن سوخت های پاک رفته اند. انرژی خورشیدی نوعی انرژی رایگان، طبیعی و پاک است و می تواند جایگزینی برای سوخت های نفتی همچون بنزین و گازوئیل در خودروها باشد. گرایش به استفاده از انرژی خورشیدی به جای استفاده از سوخت های بنزینی باعث شده خودروسازان شروع به طراحی و تولید خودرو های خورشیدی کنند. از این رو، تولید خودروهای سازگار با محیط زیست که انرژی خود را از خورشید دریافت می کنند در حال افزایش است.

2020 CES مکان شگفت انگیزی است که اکنون دارای فناوری مناسب و در دسترس است. در این مکان خودروها، فناوری های جدید و خدماتی که مصرف کننده را تحت تأثیر قرار می دهند یافت می شوند.بیومتریک

بیومتریک تکنولوژی تشخیص هویت افراد با اندازه گیری و آنالیز مشخصات بدن آن ها است که نوعی فناوری به حساب می آید زیرا با روش های خودکار هویت موجودات زنده تشخیص می دهد یا تأیید می کند. روش های مختلفی برای احراز هویت در این فناوری وجود دارد مانند اثر انگشت، عنبیه چشم، شبکیه چشم و نمودار حرارتی چهره که هر یک با توجه به دقت و کارایی مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از فن آوری های کلیدی موجود در این نمایشگاه از جمله بیومتریک قابل توجه هستند. نمایشگاه الهام گرفته از آواتار احتمالاً زودتر از آنچه فکر می کنید آینده خودروی شماست را به تصویر می کشد. این تصویر جدید از ماشین با چرخش فرمان نه تنها نبض شما را تأیید می کند بلکه تنفس شما را نیز تشخیص می دهد و با عنصر کنترلی چند منظوره که با لمس کف دست فعال می شود راننده را تشخیص می دهد.

مدت ها قبل از این که استقلال کامل به واقعیت تبدیل شود، خودروها به دلایل زیادی از جمله اطمینان از توجه به عملکرد رانندگی و بهینه سازی سیستم های ایمنی در صورت تصادف، نزدیک ترین ناظر بر رانندگان و سرنشینان بودند. اکنون بیومتریک راهی جدید و مهم برای تحقق این گونه اهداف است.

امروزه کاربردهای فناوری بیومتریک در حـوزه های گوناگون بسیار رشد کرده است و پیش بینی می شود در آینده ی نزدیک همه کشورها نیازمند استفاده از این فناوری شوند.هوش مصنوعی

با ارائه بسیاری از پیشنهادات در CES، گاهی اوقات احساس می شود که برای درک بخش های جدید فناوری به دکترا احتیاج دارید. نه فقط برای نحوه کار آن ها، بلکه برای نحوه ی تأثیر و سود دهی آن ها بر زندگی موتوری خود به درک بالا و اطلاعات زیاد لازم دارید.

بوش در نمایشگاه CES 2020 از سایبان خورشیدی مجهز به هوش مصنوعی به نام سایبان مجازی رونمایی کرد. سایبان مجازی بوش، دید سایبان خورشیدی قرن گذشته را تا 90٪ بیشتر بهبود می دهد. این سایبان مستطیل شکل است و مسیر نور خورشید را مسدود می کند؛ ولی شباهتی با سایبان معمولی خودرو ندارد. سایبان مجازی در حقیقت صفحه نمایشLCD شفافی است که به صورت هوشمند بخش به بخش را خاموش می کند تا فقط مناطقی که خورشید مانعِ دید راننده می شود را مسدود کند.

این کار را با نرم افزاری قدرتمند و دوربین ناظر بر سرنشین برای ردیابی سایه ها روی چهره ی سرنشینان جلو انجام می دهد. اعضای صورت مثل بینی، گوش و دهان را توسط هوش مصنوعی مشخص می شوند و با استفاده از این اطلاعات سایه زدن قسمت هایی از سایبان مجازی صورت می گیرد که از طریق آن نور خورشید به چشمان سرنشین برخورد می کند. درنتیجه سایه ای ایجاد می شود و سایر بخش های سایبان شفاف باقی می مانند.


چند سالی است که این فن آوری در اتومبیل های مسافربری و کامیون های تجاری راه پیدا کرده است، زیرا توسط یکی از بزرگترین تأمین کنندگان صنعت خودرو سازی در حال توسعه است و به احتمال زیاد به سرعت در انواع مختلفی از مدل ها ظاهر می شود. اگر وسایل نقلیه ی شما از این فناوری برخوردار باشد، احتمال تصادف کمتری دارید زیرا از تابش های خیره کننده جلوگیری می کند.

این فناوری در مقایسه با تغییرات گسترده در صنعت خودرو نسبتاً بی اهمیت به نظر می رسد، ولی مسئولان بوش پیش بینی کرده اند که تأثیر چشم گیری بر ایمنی خودرو مخصوصاً در هنگام سپیده دم و غروب آفتاب خواهد داشت. طبق تحقیقات انجام شده تابش نور خورشید عامل بسیاری از تصادفات جاده ای است و تقریبا دو برابر بیشتر از سایر شرایط آب وهوایی بر تصادفات تأثیر دارد. ولی با استفاده از این تکنولوژی احتمال تصادف به شدت کاهش خواهد یافت.انرژی خورشیدی

ایده ادغام پنل های خورشیدی در سقف وسیله نقلیه از مدت پیش بوده است ولی تاکنون تأثیر این فناوری تقریباً حداقل بوده است. به لطف بهبود در بازدهی و کاهش هزینه ها، می توانید انتظار بسیاری از این فناوری جذب نور آفتاب در سال های آینده داشته باشید، به خصوص از وقتی که اتومبیل ها برای افزایش سطح اتوماسیون و حتی راحتی بیشتر موجودات روی سنسورهای صرفه جویی در مصرف برق بیشتر هزینه می کنند.

مشخص نیست که ماشین های بعدی صرفاً به انرژی خورشیدی متکی باشد. اما سرانجام خورشید به عنوان منبع تغذیه تکمیلی برای وسایل نقلیه جدید مورد استفاده قرار می گیرد. خودروسازان قصد دارند در سال های آینده خودروهای بیشتری با این انرژی به بازار عرضه کنند. در این صورت دیگر نیازی به خودروهایی با سوخت بنزینی نیست و قیمت این گونه خودروها به شدت کاهش خواهد یافت.

و این روند فقط در اتومبیل های گران قیمت شتاب نمی یابد. هیوندا نیز به زودی این فناوری را نام تجاری جدید خود وارد بازار می کند. مدل جدیدی که در CES 2020 اولین شروع کار را به خود اختصاص داده است، انتظار می رود اواخر سال آینده وارد بازار شود.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره اختراع تکنولوژی ای که زندگی شما را متحول خواهد کرد! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: اختراع تکنولوژی