نسل گوشی های هوشمند چه زمانی منقرض خواهند شد؟

نویسنده: مسبی دات كام
1397/07/17   20:10
نسل گوشی های هوشمند چه زمانی منقرض خواهند شد؟

همین ابتدای امر چند سؤال را مطرح می کنیم. آیا همچنان از MP3 پلیر پرتابل استفاده می کنید؟ یا از دوربین دیجیتال کامپکت بهره می برید؟ در مورد پلیر CD یا نوار کاست چطور؟ کامپیوترهای جیبی؟ احتمالاً پاسخ شما-به خصوص در زمینه ی دو مورد آخر-منفی است. چنین گجت هایی روزی روزگاری طرفداران بسیار زیادی داشتند اما حالا به طور کامل منسوخ شده اند. دلیل اصلی این موضوع هم به ظهور گوشی های هوشمند و جذابیت روز افزون تکنولوژی های نوین برمی گردد.

پیش از انقلاب گوشی های هوشمند، استفاده از چندین گجت برای کاربردهای مختلف یک پدیده ی عادی محسوب می شد. به عنوان مثال برای گوش دادن به موسیقی، کاربران از یک MP3 پلیر و پیش از آن از مینی دیسک یا CD پلیر استفاده می کردند. تا همین چند سال پیش هم اگر کاربری می خواست عکس های به نسبت باکیفیتی بگیرد، ناچار به استفاده از دوربین های کامپکت بود و کاربران زیادی هم از کنسول های بازی پرتابل مانند نینتندو DS استفاده می کردند. در همین حین، مدیران و دستیارهایی که مثلا ناچار به ذخیره ی شماره تلفن افراد زیادی بودند، معمولاً برای چنین کاری از کامپیوترهای جیبی یا PDA استفاده می کردند.
  

گوشی های هوشمند

  
بعد از ظهور آیفون و عرضه ی اندروید، انقلاب گوشی های هوشمند آغاز شد و خیلی سریع چنین گجت هایی کنار گذاشته شدند. هرچند چنین اتفاقی در عرض چند روز رخ نداد، اما روی هم رفته فرایند منسوخ شدن این گجت ها بسیار سریع تر از حد انتظار بود. امروزه بازار مربوط به MP3 پلیرها اصلاً دیده نمی شود و کمتر کسی دیگر از کنسول های بازی پرتابل استفاده می کند. با این حال، باید خاطرنشان کنیم که چنین گجت هایی تا همین چند سال پیش به عنوان گجت های نوآورانه و مربوط به آینده به فروش می رفتند و طرفداران بسیار زیادی هم داشتند.
  

انقلاب نمایشگرهای بزرگ

در زمینه ی عملکرد عالی مربوط به همگرایی، می توانیم به سلطه گوشی های هوشمند در صنعت گجت های مصرفی اشاره کنیم. این گجتی است که می تواند موسیقی پخش کند، عکاسی کند، بازی های مختلفی را اجرا کند، روند ورزش کاربران را زیر نظر بگیرد و در نهایت، تماس هم بگیرد. گوشی های هوشمند واقعاً گجت های ضروری و همه فن حریفی محسوب می شوند، اما آیا جذابیت آن ها همیشگی خواهد بود؟ آیا این گجت ها هم مانند گجت های دیگر بعد از ظهور فناوری های جذاب تر، منسوخ و فراموش خواهند شد؟

تحلیلگر صنعت تکنولوژی، «پائولو پسکاتوره» (Paolo Pescatore) در مورد جایگزین احتمالی گوشی های هوشمند می گوید: «این جایگزین احتمالاً تلفیقی از فناوری ها و ویژگی هایی مانند واقعیت مجازی و افزوده، نمایشگرهای تعاملی و قدرت مبتنی بر فضای ابری خواهد بود.» او در ادامه می گوید: «کاربران چنین محصولی بدون نیاز به استفاده از دستان خود و تنها با فرمان های صوتی می توانند تماس بگیرند، ویدیو تماشا کنند، موسیقی پخش کنند، گرمای محیط خانه را کنترل کنند و کارهایی از این قبیل. برای چنین گجتی، هر دیوار و سطحی می تواند به عنوان نمایشگر انجام وظیفه کند.»
  

گوشی های هوشمند

  
البته، چنین تکنولوژی ای همین الان هم وجود دارد، هرچند با شکل و شمایلی ساده تر. گجت هایی مانند آمازون اکو و گوگل هوم فرمان های صوتی کاربران را می فهمند و کاربران بدون نیاز به استفاده از دست های خود و دست زدن به یک گجت، می توانند لامپ های خانه ی خود را خاموش و روشن کنند، غذا سفارش دهند، از وب برای یافتن پاسخ سؤالات موردنظرشان استفاده کنند و حتی موسیقی موردعلاقه ی خود را پخش کنند. اما در حال حاضر نمی توان چنین گجت هایی را به صورت یک گجت جیبی با خود حمل کرد.

بسیاری از افراد این نظر را داشتند که تکنولوژی های پوشیدنی می تواند وابستگی ما را به گوشی های هوشمند کمتر کند، اما موفقیت ساعت های هوشمند پایین تر از حد انتظار بود و بیشتر این ساعت های همچنان وابسته به گوشی های هوشمند هستند و بیش از اینکه گجت های مستقلی باشند، گجت های مکمل گوشی ها محسوب می شوند.

ساعت هایی که از سیم کارت و اینترنت موبایل استفاده می کنند با وجود تمام امکاناتی که ارائه می دهند، نمی توانند جایگزین گوشی های هوشمند شوند که این موضوع عمدتا به کوچک بودن صفحه نمایش آن ها برمی گردد. هرچند تا همین چند سال پیش بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتند که این ساعت ها جایگزین گوشی های هوشمند خواهند شد، اما حالا می دانیم که چنین موضوعی محقق نشده است.
  

گوشی های هوشمند

  
واقعیت افزوده هم پتانسیل های زیادی دارد اما این فناوری هنوز نتوانسته در صنعت تکنولوژی جای محکمی برای خود ایجاد کند. پروژه گوگل گلس که به کاربران اجازه می داد دنیای دیجیتالی را بر دنیای واقعی قرار دهند، در نگاه اول به نظر می رسید که می تواند آینده ی تکنولوژی را برای همیشه متحول کند. اما این گجت هیچ وقت وارد مرحله ی تولید انبوه نشد و در همان فازهای ابتدایی تولید آن متوقف شد.

گوگل گلس مانند یکی از گجت های موجود در فیلم های علمی-تخیلی بود اما در همین حین مشکلات متعددی را هم پدید می آورد. به عنوان مثال وقتی که کاربر در حال گذر از خیابان است، این عینک می توانست یک پیام را به نمایش درآورد و همین می توانست حواس کاربر موردنظر را پرت کند. علاوه بر این، به دلیل ماهیت این عینک، این نگرانی وجود داشت که تبلیغات دهنده ها بتوانند تبلیغات مبتنی بر موقعیت مکانی کاربر را به طور پیوسته به نمایش درآورند. این موارد در کنار نگرانی های دیگر، منجر به توقف تولید این عینک هوشمند شد.
  

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

یکی دیگر از احتمالاتی که باید در نظر بگیریم این است که شاید جایگزین گوشی های هوشمند آن قدر نوآورانه باشد که در حال حاضر حتی نمی توانیم چنین گجتی را تصور کنیم. همانطور که در دهه ۷۰ میلادی اگر به کسی گفته می شد در آینده با استفاده از گجت های کوچکی می توان کارهای مختلفی مانند تماشای فیلم یا ثبت عکس های حرفه ای انجام داد، چنین فردی به احتمال زیاد این حدس و گمان ها را به حساب دیوانگی طرف مقابل می گذاشت.
  

گوشی های هوشمند

  
شاید جهش بزرگ بعدی یک گجت معمولی دیگر نباشد، بلکه وسیله ای باشد که بتواند لایه های دیجیتالی را مستقیماً به مغز ما منتقل کند. هرچند چنین ایده ای بسیار نوآورانه و شاید تا حدی ترسناک باشد، اما با توجه به پیشرفت های حاصل شده در نیم قرن اخیر، نباید چنین مواردی را غیرممکن در نظر بگیریم.

البته به نظر «پسکاتوره» به این زودی ها نباید انتظار منسوخ شدن گوشی های هوشمند را داشته باشیم. او می گوید: «گوشی های هوشمند به بخش جدایی ناپذیر زندگی روزمره ما بدل شده اند و کاربران خواستار استفاده از گجت قابل لمس هستند. ما بیش از هر گجت دیگری، از گوشی های هوشمند استفاده می کنیم. کاربران دوست دارند بدون هیچ گونه دردسری ویدیوهای مختلفی تماشا کنند و به موسیقی های مختلفی گوش دهند. هیچ گجت دیگری نمی تواند به خوبی گوشی هوشمند چنین کارهایی را انجام دهد.»
  

گوشی های هوشمند

  
طبق نظر «پسکاتوره»، گوشی های هوشمند گجت های منحصر به فردی محسوب می شوند و بیشتر کاربران برای انجام کارهای روزمره خود به این گجت ها وابسته هستند. به نظر او، گوشی هوشمند همانند چاقوی سوئیسی دنیای تکنولوژی است و روزبه روز قابلیت های گوشی های هوشمند بیشتر از قبل می شود. با توجه به اینکه در حال حاضر گوشی های پرچم دار با قیمت بیش از ۱۰۰۰ دلار به فروش می رسند و همواره قیمت آن ها رو به افزایش است، شرکت های سازنده تمام تلاش خود را می کنند که این گوشی ها را همواره جذاب و هیجان انگیز نگه دارند تا بتوانند سود هنگفتی را از فروش این محصولات کسب کنند. با توجه به این موضوع، حداقل تا آینده ی نزدیک گوشی های هوشمند منسوخ نخواهند شد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: گوشی هوشمند، گوشی‌های هوشمند، نسل گوشی های هوشمند
دلار: 57,350تومانبیت کوین: 68,506 دلار
573500
fa