مسبی
راهنمای پرداخت اینترنتی با کارتهای شتاب

راهنمای پرداخت اینترنتی با کارتهای شتاب

ویرایش: 1395/12/1
نویسنده: مسبي دات كام
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
با چه کارت هایی می توان خرید اینترنتی کرد؟
در حال حاضر این امکان از طریق کارت تمامی بانک های عضو شتاب امکان پذیر است. بنابراین جهت انجام خرید اینترنتی نیاز است که دارای یکی از کارتهای بانکی متصل به شبکه شتاب کشور باشید.

پارامتر های لازم برای خرید اینترنتی
در هنگام خرید اینترنتی 4 پارامتر کارت بانکی (شماره کارت، رمز دوم کارت، کد cvv2، تاریخ انتقضای کارت) از شما پرسیده می شود که در عکس زیر نشان داده شده است.
راهنمای درگاه پرداخت اینتنرتی

در ادامه به بررسی تک تک این پارامترها می پردازیم:

1- شماره 16 رقمی درج شده بر روی کارت
این شماره در کارت همه بانک ها، بر روی کارت درج شده است. نمونه شماره کارت درج شده بر روی کارت های بانک ملی در عکس زیر آمده است.


2- رمز خرید اینترنتی یا رمز دوم

رمز خرید اینترنتی، با رمزی که شما هنگام استفاده از دستگاههای خود پرداز ATM وارد می نمائید متفاوت می باشد. حتی این رمز با رمز اینترنت بانک که حساب خود را از طریق اینترنت چک می کنید، نیز متفاوت است.

در اکثر بانک ها زمانی که کارت خود را تحویل می گیرید، رمز خرید اینترنتی ندارید. برای فعال کردن رمز خرید اینترنتی یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

1- اکثر بانک ها امکان تعریف رمز خرید اینترنتی را در دستگاههای ATM خود قرار داده اند. به دستگاه خودپرداز بانک خود مراجعه کنید. کارت خود را وارد کنید و بخش عملیات رمز را انتخاب کنید. در بخش رمز دوم یا رمز اینترنتی، رمز خود را تعریف کنید.

2- به شعبه بانک خود مراجعه کنید و بگویید می خواهم رمز خرید اینترنتی دریافت کنم. اگر بانکتان بانک خوبی باشد حتماً راهنمایی می شوید.

3- کد CVV2
کد CVV2 به صورت یک عدد 3رقمی (و به ندرت 4رقمی) مانند شمارۀ 16رقمی حک شده روی کارت، بر روی اکثر کارت ها حک شده است. مثلاً روی کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و... به صورت یک عدد 3رقمی حک شده است. یا در برخی کارت های بانک ملی 4 رقمی است و عکس آن را در زیر مشاهده می نمایید.

در برخی کارت های بانک تجارت، کد CVV2 به صورت رقم 17، 18 و 19 بعد از 16رقم شماره کارت حک شده است.

4- تاریخ انقضاء کارت
تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی حک شده است. اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد، نگران نباشید. از عدد 12 به جای ماه و از 99 به جای سال انقضای کارت استفاده نمایید.


مشکلات احتمالی پرداخت اینترنتی

سیستم پرداخت اینترنتی توسط بانک های عامل به گونه ای طراحی شده است که هم ایمن باشد و هم ساده و کمترین نیاز به راهنمایی را برای خریدار ایجاد نماید. اما با این وجود برخی اوقات ممکن است مسائلی در هنگام خرید اینترنتی به وقوع بپیوندد.
مثلاً ممکن است در هنگام پرداخت شبکه بانکی قطع شود و پرداخت ناموفق انجام شود.
معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر شود، ولی به حساب فروشنده واریز نشود. اما نگران نباشید. در این حالت معمولاً پول شما در حساب های حد واسط بانک است.
نهایتاً خود بانک می باید مغایرت ها را رفع کند. منتظر بمانید و اگر تا 48 ساعت پول به حسابتان برگشت نخورد، آنگاه با پشتیبانی سایت فروشنده و یا بانک عامل پرداخت اینترنتی تماس بگیرید تا مغایرت برطرف شود.
منبع:
مسبی
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (4 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


مهدي زائري (11:28   1396/2/25)

سلام آقای مهدی زندوی
از کارتهای چه بانکهایی استفاده کردید؟
آیا با هر دو درگاه امتحان کردید؟ (درگاه پاسارگاد - درگاه تجارت) کد: 6709مهدی زندوی (11:10   1396/2/25)

سلام
راستش من از چنتدتا کارت عضو شتاب امتحان کردم همه رو مینویسه کارت مقصد وجود ندارد
حالا منظورش از مقصد چیه اونم از چندتا کارت از بانکهای معتبر متوجه نشدم کد: 6708محمد احمدي (14:53   1395/12/11)

سلام خانم سمیه ملک محمد
معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر شود، ولی به حساب فروشنده (مسبی) واریز نشود. اما نگران نباشید. در این حالت معمولاً پول شما در حساب های حد واسط بانک است.
لطفا با مرکز ارتباط با مشتريان ايران کيش (درگاه بانک تجارت) با شماره 85949-021 تماس حاصل نماييد. و شماره کارت بانکی و تاریخ پرداخت و مبلغ را به آنها بدهید تا مشکل شما را رفع کنند. کد: 6114سمیه ملک محمد (14:45   1395/12/11)

سلام
من با کارت رفاه به شماره 5894631893680199 به نام سمیه ملک محمد از درگاه اینترنتی بانک تجارت دیروز خرید کردم که پرداخت ناموفق بود و از حسابم کسر شد ولی هنوز برنگشته خواهشمندم در این زمینه کمک کنید. با تشکر کد: 6113


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره راهنمای پرداخت اینترنتی با کارتهای شتاب نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پرداخت اینترنتی ، پرداخت آنلاین ، پرداخت با کارتهای شتاب