یکسره شدن کولرهای گازی و راهکارهای برطرف کردن آن

1401/03/15   14:15
یکی از تفاوت های کولرهای گازی و آبی عمر مفید آنهاست. اگر از کاربران کولر گازی هستید، باید بدانید که اینگونه وسایل برخلاف کولرهای آبی، برای خنک کردن فضای خانه نیازی به فعالیت دائم ندارند. بنابراین اگر کولر گازی شما یکسره کار میکند باید مشکل آن را جویا شوید.
یکسره شدن کولرهای گازی و راهکارهای برطرف کردن آن

زمانی که دمای محیط پایین است ولی کولر گازی یکسره در حال کار کردن هست و به اصطلاح آف نمی کند، بهتر است علت این یکسره کار کردن را پیدا کنید و با کمک تعمیرکار نسبت به رفع آن اقدام کنید. در ادامه ی این مطلب به علل اصلی این موضوع و همچنین راهکارهای برطرف کردن آن خوهیم پرداخت.علل یکسره کار کردن کولرهای گازی و راهکار رفع آن

1. کویل های کندانسور تهویه مطبوع کثیف شده اند

کویل های کندانسور گرما را از مایع خنک کننده وارد شده به خود جذب می کنند. بنابراین در صورت کثیف بودن کویل های کندانسور، جذب حرارت نمی تواند به درستی انجام شود و راندمان کولر کاهش می یابد. کثیفی هایی که در کویل ها ایجاد می شود راندمان کولر را کاهش می دهد و آن را مجبور به خنک شدن بیشتر می کند. اگر میزان گرد و غبار جمع شده در مارپیچ ها زیاد باشد، کولر به دمای مناسب نمی رسد و باید به کار خود ادامه دهد. پس اگر کولر گازی به خوبی کار می کند، توصیه می شود که بررسی کویل های تهویه مطبوع یکی از اقدامات شما باشد.


2. ترموستات اتصال کوتاه برای کنترل دما

یکی دیگر از مواردی که باید بررسی کنید که آیا در مونتاژ کولر گازی با مشکل مواجه شدید، ترموستات کنترل دما است. در صورت اتصال کوتاه ترموستات به احتمال زیاد ولتاژ دائمی به کمپرسور ارسال می کند که باعث شروع کامل تهویه مطبوع می شود. برای اطمینان از این موضوع، می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید و رسانایی را آزمایش کنید. در صورتی که ترموستات کلاً دارای رسانندگی بود بهتر است جهت تعویض اقدام نمایید. بد نیست بدانید که برخی از ترموستات ها دارای یک کنترل هیتر و سه ترمینال هستند. برای اطلاع از دیاگرام سیم کشی کولر گازی خود، بهتر است به دفترچه راهنمای کولر گازی خود مراجعه نمایید.


3. برد کنترل اصلی

یکی دیگر از ویژگی هایی که در هنگام رعایت این موارد باید در نظر گرفت، برد کنترل اصلی است. زیرا این برد ولتاژ تمام قسمت ها و قسمت های کولر گازی را تامین می کند. اگر برد کنترل اصلی معیوب باشد، کمپرسور ممکن است به طور مداوم کار کند. در این صورت بررسی کنید که سایر قسمت های کولر گازی مشکلی ندارند. در صورت سالم بودن سایر قطعات می توانید برد را تعویض کنید.


4. خرابی ترموستات تهویه مطبوع

خرابی ترموستات یکی دیگر از مواردی است که می تواند باعث تضعیف کارکرد کامل کولر شود. همانطور که می دانید ترموستات دمای هوا را کنترل می کند و به کمپرسور انتقال می دهد که آیا به درستی کار می کند یا خیر. بنابراین اگر ترموستات آسیب ببیند باعث نقص در عملکرد کامل سیستم خنک کنندگی می شود. برای تست ترموستات و اطمینان از خرابی آن، تهویه مطبوع را روشن کنید و هوا را خنک نگه دارید. سپس رسانایی ترموستات را با مولتی متر تست کنید. اگر ترموستات با وجود عملکرد تهویه مطبوع رسانا نیست، بهتر است ترموستات تهویه مطبوع را تعویض کنید.


5. ترمیستور تهویه مطبوع از کار افتاده است

ترمیستور دمای اتاق را اندازه گیری می کند. بنابراین اگر پیام دمای هوای ارائه شده توسط کولر گازی به دلیل خرابی ترمیستور با مشکل مواجه شود، باعث نقص در کارکرد کامل کولر می شود. اگر تهویه مطبوع مورد استفاده به طور مداوم کار می کند و خاموش می شود، ترمیستور نیز باید برای عملکرد مناسب بررسی شود.


6. خرابی برد رله A/C

مشکل دیگری که باید بررسی شود که آیا سیستم تهویه مطبوع به درستی کار می کند، خطای برد رله است. همانطور که می دانید برد رله ی ولتاژ اکثر قطعات تهویه مطبوع مانند موتور فن و کمپرسور را تامین می کند. در صورت بروز مشکل در برد رله، امکان اعمال ولتاژ پیوسته به کمپرسور وجود دارد. در مورد برد رله، بهتر است قبل از تعویض مطمئن شوید که سایر قطعات مربوطه آسیب نبینند. اگر مطمئن هستید که سایر قطعات آسیبی ندیده و مشکل کارکرد کولر گازی پابرجاست می توانید برد رله رادیاتور را تعویض کنید.


7. برد کنترل دما

برد کنترل دما نیز باید از نظر عملکرد مداوم کولر گازی مورد بررسی قرار گیرد. در صورت بروز مشکل در برد کنترل، برق کمپرسور را نمی توان قطع کرد. اگر این قطعه را تعویض می کنید، بهتر است مطمئن شوید که بقیه قطعات به خوبی کار می کنند. در صورت سالم بودن سایر قطعات می توانید مشکل عملکرد بی نقص کولر گازی را در این قسمت در نظر بگیرید و نسبت به تعویض آن اقدام کنید.امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
667400
fa