بررسی سری بازی های قلعه

1400/09/03   18:35
سری بازی های قلعه(stronghold) همیشه از بهترین بازی ها بوده اند و چندین نسخه از آن منتشر شده است. گیمرهایی که به بازی های استراتژیک علاقه دارند باید حداقل یکی از سری بازی های قلعه (stronghold ) را بازی کرده باشند.
بررسی سری بازی های قلعه

stronghold1(قلعه1)

این بازی اولین بازی از سری بازی های قلعه است که توانست در مدت کمی بازیکنان زیادی پیدا کند.

داستان بازی نقش مربوط به یک لرد می باشد که باید قلعه خود را مدیریت کند. البته بازی به دو نوع انجام می شود اولی آموزش نیروهای نظامی و حمله به دیگر دژها و روش دوم اقتصادی می باشد که پادشاه دستورات را به شما ابلاغ می کند و شما باید آن را در قلعه خود انجام دهید. البته داستان مراحل جنگی میز به یک دوران در دهه 1066 میلاد برمی گردد. زمانی که چهار شوالیه به نام های رت اسنیک پیگ و ولف علیه فرمانروا سرزمین شان شوروش می کند و پادشاه مجبور به فرار می شود.

در این حال شما به عنوان یک لرد وظیفه دارید این دو شوالیه که قصد سلطنت دارند را به سزای اعمالشان برسانید. البته درحین جنگیدن باید حواستان به قلعه خودتان باشد چرا یک به وجود آوردن یک ارتش نیاز به رعیت دارد و برای رضایت رعیت نیاز دارید امکانات رفاهی، غذا، مکان های مذهبی، تفریحی و … را آماده سازید. البته 21 ماموریت که هر کدام داستان های تاریخی می باشد که وظیفه تکمیل کردن آن را دارید.

stronghold2

این بازی در سال 2005 توسط شرکت فایرفلی استودیو منتشر شد. این نسخه سومین سری از بازی های stronghold و دنباله بازی stronghold می باشد. موتور نسبت به قبل پیشرفت چشمگیری داشته و یک از موتور گرافیکی سه بعدی پشتیبانی می کند.

همچنین تغییراتی مانند مبارزات جدید نظامی، صلح، جرم و جنایت به بازی دژ مستحکم 2 اضافه شده است. شخصیت های جدیدی نیز به گیم معرفی شدند. شما نقش یک لرد در دوران وسطی را به عهده دارید. از ویژگی های جذاب قلعه 2 می توان به مدیریت حرفه ای یک قلعه اشاره کرد.

شما برای حفظ حکومت باید تعادلی مناسبی بین دهقانان برقرار کنید به طور مثال برای جذب محبوبیت مردم می توانید مالیات را کمتر کنید یا اینکه جشن های متعددی را برگزار کنید. همچنین ایجاد کلیسا برای عبادت نیز به محبوبیت شما اضافه خواهد کرد و مدیریت مناسب بر روی منابع غذایی می تواند یکی از گزینه های مهم بازی باشد.

یکی از قابلیت های جدید بازی می توان به جرم و جنایت اشاره کرد. به طور مثال اگر شخصی مرتکب دزدی از انبار غلات شود، در صورتی که شما ساختمان دادگاه و جلاد را ایجاد کرده باشید مجرمین در آنجا مجازات خواهند شد. همچنین در بازی قلعه دو شما می توانید از قسمت مولتی پلیر با دوستان خود به بازی بپردازید.

بازیکن می تواند دو خط داستانی را در پیش بگیرد، در خط داستانی اول بازیکن در نقش متیو استیل با کمک متحدان خود باید با کسانی که قصد شورش در نبود پادشاه انگلستان را دارند مبارزه کند. در خط داستانی دوم نیز شما مامور آباد کردن قسمتی از سرزمین خواهید شد که وظیفه دارید مناطقی که به بازیکن سپرده شده را آباد و رسیدگی کنید. همچنین در اواسط مراحل به یک دو راهی خواهید رسید که انتخاب یکی از راه به انتخاب شما خواهد بود

stronghold3

پس از عرضه آخرین نسخه بازی شرک سازنده تصمیم گرفت نسخه ای طلایی و Gold از این عنوان را روانه بازار کند که کاملترین نسخه موجود در بازار است و حاوی تمام پچهای اضافه شونده بازی است. بازی Stronghold 3 Gold یک بازی استراتژیک فوق العاده جذاب و اعتیاد آور است که توسط کمپانی معتبر FireFly Studios تولید شده است و یکی از پرفروش ترین بازی های سبک استراتژیک در سراسر جهان می باشد. بازی جنگهای صلیبی، بازی نیست که کسی آن را تجربه و یا حداقل اسم آن را نشنیده باشد.

بازی Stronghold 3 Gold نسبت به نسخه های قبلی پیشرفت فوق العاده ای کرده است، تجهیزات جنگی به روز شده و گرافیک بازی دیدنی تر از قبل طراحی شده است، صداگذاری نیز زیباتر و حرفه ای تر از قبل تولید شده است. داستان این نسخه از بازی جنگهای صلیبی 3 به کاراکترهای قبلی این سری مربوط می شود، جایی که The Wolf در گوشه ای از این سرزمین به جمع آوری سلاح و سرباز مشغول است و خود را برای یک نبرد جانانه برای باز پس گیری پادشاهی از دست رفته اش آماده میکند. The wolf به دنبال بازپس گیری پادشاهی خود است و سعی دارد با فرماندهی و جمع کردم سربازهای مختلف به جنگ دشمن های دیرینه خود برود.

گیم پلی بازی Stronghold 3 Gold هنوز هم جذاب و است و می تواند شما را ساعت ها سرگرم نماید. می توانید سربازان خود را در میان دیوارها و قلعه های بلندی مخفی کنید تا در زمان نیاز دشمن را قافلگیر کرده و از خود دفاع کنید، فراموش نکنید که برای مردم سرزمین تحت حکومت خود باید خانه، کار و حتی تفریحات مختلفی را فراهم کنید تا همه چیز خوب پیش برود. بازی را میتوانید به صورت آنلاین نیز با دوستان خود بازی کنید و از آن لذت ببرید. از دیگر ویژگیهای بازی میتوان به انتخاب استراتژیهای مختلف برای جنگ با دشمن اشاره کرد که با توجه به شرایط مختلف باید با استفاده از هوش خود بهترین روش را برای مقابله با دشمن انتخاب نمایید.

stronghold legend

بطور کلی بازی Stronghold Legends به دو دسته تقسیم میشوند که مراحل از پیش تعریف شده که شامل یک سری ماموریت های سخت و دشوار است. مراحلی که در ابتدا راه و روش های نبرد را به شما آموزش میدهد و بعد از آن باید خودتان بدنبال پیروزی در مکان های ناشناخته باشید. این بخش از بازی برای هر سه پادشاه ماموریت های جداگانه ای را قرار داده است که در طول مراحل با سایر پادشاهان درگیر خواهید شد. و این موضوع تا جایی ادامه پیدا میکند که در آخرین مرحله بتوانید پادشاه دیگری را از میان بردارید.

و بخش انتخابی است که شما میتوانید در کنار 8 شخصیت و پادشاه دیگر در مکان های انتخابی حضور داشته باشید. با شروع بازی زمان کمی را در اختیار دارید زیرا به محض اینکه دشمنان شما به نیرو دست پیدا کنند برای نابود کردنتان اقدام خواهند نمود. پس پیشنهاد میشود در وحله اول بدنبال راه اندازی نیرو و ساختمان برای محافظت از پادشاه خود باشید که اگر چنین نباشد در زمان کوتاهی شکست خواهید خورد. این بخش از بازی نیز شامل ویژگی های نامبرده بالا می باشد که گیم پلی بسیار خوبی را برای سرگرم کردن شما در اختیار دارد.

در بخش آنلاین بازی میتوانید با رقبای خود وارد نبرد شوید و با شکست دادن آنها بدنبال کسب امتیاز و XP باشید. بهبود بخشید رتبه خود در میان میلیون ها گیمر این بازی بدون شک میتواند حس خوبی را برایتان تداعی کند

استفاده از داستان عالی، شخصیت های مثال زدنی، ویژگی های مربوط به نیروها و اکنون هوش مصنوعی سبب محبوبیت این بازی بوده است. استفاده از بخش های واقع گرایانه سبب میشود تا مانند واقعیت بدنبال رونق دادن کسب و کار باشید. با استخراج طلا و سنگ میتوانید سرمایه جمع آوری کنید و یا ساختمان های بیشتری را بسازید. و یا با ساخت آشپز خانه بدنبال تامین نمودن غذا برای مردم خود باشید که اگر نتوانید رضایت آنها را جلب کنید بدون شک نیرویی برای آموزش دادن نخواهید داشت و نقطه ضعفی برای شما به حساب می آید که دشمنان از آن استفاده خواهند نمود.

این بخش از بازی افسانه قلعه سبب شده تا یک گیم پلی دشوار ولی کاملا سرگرم کننده در اختیار شما قرار بگیرد. زیرا با ویژگی هایی که گفته شد شکست دادن دشمنان کار سختی خواهد بود به خصوص در بخشی که مربوط به مراحل از پیش تعریف شده است. زیرا در چنین حالتی شما قصد حمله به دشمنانی را خواهید داشت که قبلا در سرزمینی حضور داشته و ساختمان های خود را بنا نموده اند. شما به محض ساخت چند ساختمان مورد حمله قرار خواهید گرفت و باید عکس العمل سریعی را برای نابود کردن آنها نشان دهید.

داستان بازی به چند بخش تقسیم میشود:

شاه آرتور: شخصیت اصلی بازی می باشد که هدف اصلی این پادشاه مبارزه با تاریکی و گسترش دادن روشنایی در برابر نیروهای شیطانی است. شاه آرتور به دلیل قدمت بسیار بالایی که داشته توانسته قهرمان و شوالیه های بسیاری را به سمت خود جلب نماید که تمامی شوالیه های شاه آرتور از یک قدرت بهرهمند هستند. این نیروها به حدی مورد اطمینان شاه آرتور میباشند که میتوانید ارتش خود را به آنها واگذار کنید. مرلین نام همراه شما در مراحل خواهد بود که با استفاده از قدرت رعد خود میتواند جان بسیاری از نیروهای دشمن را به صورت یکجا بگیرد.

ولاد سنگندل: شخصی شیطان پرست که با استفاده از قدرت تاریکی خود توانسته نیروهای شیطانی بسیاری را به سمت خود جلب نماید. نیروهایی که توانایی مخدوش کردن ذهن انسان هارا دارا میباشند و یا موجوداتی که به محض راه افتادن از خود آتش به جا میگذارند و حتی وجود سگ و گرگ های بیرحم از اصلی ترین نیروهای این پادشاه است که در کنار جادوگر بزرگ توانایی خراب کردن ارتش های بسیار را دارا هستند.

دیتریک: نام سومین پادشاه بازی افسانه قلعه است که این پادشاه در سرزمین های یخی زندگی میکند و به محض ورود به مکانی سرما و یخبندان را با خود به همراه میبرد. غول و خرس های بزرگ در کنار گرگ های خطرناک میتوانند هر مانع و ساختمانی را از میان بردارند که در صورت رو به رو شدن با این موجودات پیشنهاد میشود قبل از رسیدن به سرزمینتان آنها را نابود کنید. ملکه برفی نام همراه دیتریک در مراحل می باشد که با منجمد کردن نیروها در چند ثانیه میتواند جان بسیاری از آنها را بگیرد.

در ابتدای بازی شما نسبت به سلیقه خود میتوانید یکی از این شخصیت هارا انتخاب کنید. ناگفته نمایند که شاه آرتور و ولاد سنگدل یک اژدهای آتیشن بزرگ را در اختیار دارند که سلاح او آتش می باشد و دیتریک نیز یک اژدهای برفی در اختیار دارد.

stronghold crusader2

عنوانی که از زمان انتشارش تا کنون خاطرات خوش بسیاری را برایمان رغم زد. عنوانی که مارا به سمت و سوی بازی های استراتژی کشاند ولی هیچ بازی ای به اندازه ی خودش لذت بخش نبود. عنوانی که همه ما با نام جنگ های صلیبی آن را شناختیم. Firefly Studio با ساخت Stronghold Crusader در سال 2001 انقلابی در بازی های استراتژی به وجود آورد. بازی ای ساخت که همه چیزش عالی بود و هیچ نقصی در آن مشاهده نمی شد. بعد از آن نسخه بازی های مختلفی بر ادامه ی سری Stronghold ساخته شدند ولی هیچ کدام نتوانستند موفقیت Stronghold Crusader را تکرار کنند. ساخت دنباله ای بر این عنوان ارزشمند چیزی نیست که هر سازنده ای بتواند انجام دهد. بنابراین در سال 2014 بود که نسخه ی جدید و دنباله ی بازی Stronghold Crusader معرفی و پس از حواشی بسیار عرضه شد. حال باید دید آیا استدیو فایر فلای توانسته به وعده هایش جامه عمل بپوشاند و موفقیت های نسخه اول را برای باری دیگر تکرار کند؟

در این عنوان گیم پلی عنصر اصلی بازی می باشد. بازی از دو مد مختلف تشکیل شده است. مد اول که همان طی کردن مراحل داستانی می باشد که تقریباً تمامی شخصیت های نسخه ی قبل نیز در این بخش حضور دارند. مد بعدی همان مد محبوبی است که می توانستیم 8 نفر از فرماندهان و پادشاهان را انتخاب کرده و آن ها را به صورت دوست یا دشمن چیده و به نبرد با یک دیگر بپردازیم. در این حالت نقشه های بسیار زیادی وجود دارد که می توانید با توجه به خواسته تان هر کدام را به دو صورت یک به یک یا چهار به چهار انتخاب کنید. همانند نسخه ی قبلی می توانید مقدار مالیات و جیره ی غذایی خود را انتخاب کنید و به تولید سنگ؛ قیر،، آهن و … بپردازید. سیستم مذاکره در بازی نیز وجود دارد که می توانید به دیگران پیشنهاد صلح و درخواست چیزی بدهید یا به آن ها هدیه ای بدهید و تبدیل به دوست خودتان بکنید! میزان محبوبیت نیز همانند نسخه ی قبل نقش مهمی را دارد و اگر این میزان پایین باشد مردم روستا شمارا ترک خواهند کرد و جمعیتتان به شدت کاهش می یابد. اما از قابلیت های جدیدی که به بازی اضافه شده است می توان به طوفان شن، سربازان جدید در هر دو سرباز خانه، و کمبود منابع اشاره کرد. کمبود منابع شمارا بدجور درگیر خود می کند، زیرا اکثر نقشه های بازی، همه در بیابان جریان دارند و درخت های کمی برای درست کردن چوب پیدا می شوند. اما طوفان شن ممکن است تمام زحمت هایتان را به باد بدهد! اگر حواستان نباشد و سربازانتان را در لابه لای درختان و یا پشت دیواری قرار ندهید طوفان ممکن است همه ی آن ها را از بین ببرد. طوفان باعث نابودی دیوارهایتان نیز می شود و بعد از آن دشمن با سوءاستفاده ی سریع می تواند راحت به مرزهای شما نفوذ کند.

گرافیک Stronghold Crusader II بسیار خوب است. تکسچرهای با کیفیت، نورپردازی بسیار زیبا و طراحی خوب چه سربازان و چه ساختمان ها همگی به بهترین نحو کار شده اند. افکت های طبیعی دیگر نیز چون انفجارها، گرد خاک و… نیز در بازی بسیار زیبا طراحی شده اند.

صداگذاری بازی، مخصوصاً عربده های سربازان نیز پیشرفت قابل توجهی کرده است. موسیقی بازی نه تنها گلچینی از بهترین های نسخه ی قبلی می است، بلکه تلفیقی از موسیقی اعراب با اروپایی را ارائه می دهد و شما را غرق در اتمسفر قرون وسطایی خود می کند. صداگذاری در نبردها و صدای برخورد شمشیرها و پرتاب کمان ها شمارا در حس و حال یک جنگ واقعی رها می کند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 58,931تومانبیت کوین: 66,340 دلار
589310
fa