همه آنچه می خواهید درباره سفر با هواپیما بدانید

1400/06/13   17:25
وقتی صحبت از سفر به میان می آید، اکثر ما می خواهیم هرچه سریعتر و بدون دردسر به مقصد برسیم. اغلب اوقات مقصد ما تعیین می کند که از چه نوع حمل و نقل استفاده کنیم. اگر به خارج از کشور سفر می کنیم، سریع ترین و بهترین گزینه پرواز است.
همه آنچه می خواهید درباره سفر با هواپیما بدانید

از زمان کشف هواپیماها ، مطالعات متعددی در مورد عملکرد هواپیما انجام شده است. این مطالعات یک حقیقت فوق العاده در مورد نحوه عملکرد این هواپیماها نشان داده است. بگذارید به اطلاعات عمومی خود اضافه کنیم ،یعنی همانقدر که پرواز باعث راحتی شما میشود ، همانقدر هم باعث وحشت شما از سانحه ای هوایی مانند سقوط و یا اصابت رعد و برق میشود. انواع مختلفی از هواپیماها وجود دارد. در این مقاله ، ما به طور دقیق نحوه عملکرد هواپیما را بررسی می کنیم. امروزه انواع سفرهای هوایی جای خود را در زندگی روزمره مردم در سراسر دنیا باز کرده و در این روز ها سفر با هواپیما به کی از بخش های جدایی ناپذیر در زندگی ما تبدیل شده است.

انواع زیادی هواپیما در صنعت هوانوردی وجود دارد مانند هواپیماهای مسافربری، هواپیماهای باری، هواپیماهای نظامی یا هواپیماهای خصوصی ... در دنیای امروز، هواپیماها به مسافران در سراسر جهان امکان سفر سریع و عملی هوایی را می دهند.

هواپیماها با قوانین آیرودینامیکی طراحی شده اند تا بتوانند پرواز کنند. در حالی که هوا به سرعت از روی بال ها می گذرد و این باعث ایجاد یک بالابر می شود که هواپیما را به سمت بالا هل می دهد. هواپیماها با به کمک بال و سکان تغییر جهت می دهند. یک هواپیما توسط خلبانان با آموزش های ویژه متعادل می شود.


کابین خلبان چیست؟

کابین خلبان قسمتی است که خلبان و کمک خلبان هواپیما را مدیریت می کنند. دو عملکرد اصلی کابین خلبان عبارتند از ؛ برای ارائه خلبان با زاویه مناسب و در دسترس قرار دادن همه مکانیسم های کنترل برای آنها. هواپیماها نیز بر اساس همان اصل هر وسیله نقلیه طراحی شده اند.


کابین خلبان هواپیما به چه معناست؟

کابین خلبان هواپیما جایی است که هواپیما کنترل می شود. این بخش مانند یک دفتر برای خلبان و کمک خلبان است. تمام داده ها با کمک پنل های موجود در این قسمت به خلبان و کمک خلبان منتقل می شود تا اطمینان حاصل شود که هواپیما می تواند با ثبات پرواز کند. این نیز یک بخش ویژه مجهز به سیستم های امنیتی است که توسط آن هواپیما کنترل می شود. بنابراین ، کابین خلبان همه داده های مربوط به هواپیما را ارائه می دهد و طوری طراحی شده است که زاویه مناسبی را در طول پرواز به خلبانان بدهد.


عملکرد کابین خلبان چیست؟

کابین خلبان بخشی است که در آن تمام اطلاعات مربوط به هواپیما و پرواز از طریق صفحه نمایش به خلبانان منتقل می شود. به لطف مکانیسم های کنترلی موجود در این بخش ، هواپیما را می توان به صورت دستی مدیریت کرد. همچنین پنل های ارتباطی نیز وجود دارد. تمام اطلاعات مربوط به هواپیما از طریق این سیستم به برج های کنترل ارسال می شود.


تیم کابین خلبان کیست؟

خلبان و کمک خلبان. این برای قوانین هواپیماهای مسافربری استاندارد تعیین شده است. در هواپیماهای نظامی ، بسته به نوع هواپیما ، تنها یک خلبان می تواند وجود داشته باشد.


آیا شیشه کابین خلبان ترک می خورد؟

ضخامت شیشه تقریباً 6 سانتی متر است و با مواد شیمیایی مختلف تقویت شده است. این شیشه ها از چندین لایه تشکیل شده اند و می توانند درجه حرارت بین 60- تا 40 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. در شرایط بسیار شدید می تواند ترک بخورد ، اما ترک ها فقط در لایه اول ایجاد می شوند. امکان ترک خوردن کامل شیشه در شرایط عادی وجود ندارد.


چگونه درهای کابین خلبان را باز کنیم؟

درها دارای سیستم امنیتی هستند که از پنل خلبان مدیریت می شوند و فقط با رمز عبور باز می شوند. به عنوان مثال ، درهای کابین خلبان هواپیماهای ایرباس دارای سه حالت مختلف هستند: باز ، قفل شده و معمولی. هنگامی که درب باز است ، درب را می توان از داخل باز کرد. هنگامی که قفل است ، درب را نمی توان به مدت 5 دقیقه حتی با رمز امنیتی باز کرد ، اگر خلبان بخواهد این کار را انجام دهد می تواند حتی بیش از 5 دقیقه طول بکشد. در حالت عادی ، درها را می توان در عرض 30 ثانیه با استفاده از رمز عبور باز کرد. اگر خلبان در 30 ثانیه بازخورد بدهد ، درها باز نمی شوند.


خلبان خودکار چیست؟

خلبان خودکار نرم افزار یا ابزاری است که تنها می تواند هواپیما را در شرایط خاصی با استفاده از سیستم های هیدرولیک ، مکانیکی و الکترونیکی خودرو مدیریت کند. این سیستم که می تواند از طرح پرواز پیروی کند ، می تواند سرعت و ارتفاع و همچنین موقعیت جلوی هواپیما را تثبیت کند (هدینگ). خلبانان بیشتر هواپیما را به صورت کنترل شده توسط خلبان خودکار بجز خروج و فرود هدایت می کنند. خلبان خودکار بیشتر در هواپیماهای مسافربری استفاده می شود.


خلبان خودکار چگونه کار می کند؟

خلبان خودکار می تواند در اکثر مکانیسم های کنترل به جز برخاستن شرکت کند. به طور کلی ، حرکت هواپیما را در اطراف مرکز ثقل کنترل کرده و هواپیما را بر اساس پارامترهای ایمنی هدایت می کند. داده های مسیر تهیه شده قبل از پرواز در این نرم افزار بارگذاری می شود. از لحظه ای که خلبان خودکار توسط خلبان راهنمایی می شود ، هواپیما را در این مسیر کنترل می کند. هواپیماها ؛ می تواند سه نوع مختلف نرم افزار خلبان خودکار داشته باشد: یک محور ، دو محور و سه محور. هواپیماهای نسل بعدی را می توان با بهبود خلبان های خودکار سه محوره هدایت کرد. خلبانان خودکار نسل جدید همچنین می توانند با کنترل سکان همراه با چرخش و حرکت در حالت انحراف ، انحراف را هدایت کنند. در سیستم های جدیدتر ، خلبان خودکار می تواند بیشتر مانورهای کلاسیک پرواز را انجام دهد. پرواز صعودی و فرود فرود توسط خلبانان انجام می شود مگر در موارد شدید.خلبان خودکار کلیه عملیات را مطابق دستورات خلبان انجام می دهد.


چه زمانی خلبان خودکار فعال می شود؟

خلبان خودکار زمانی بعد از بلند شدن فعال می شود و قبل از فرود خاموش می شود. خلبان خودکار زمانی می تواند به عنوان خلبان عمل کند که بینایی کاهش یافته یا سیستم پرواز خراب است. مجوز این نرم افزار ممکن است از هواپیما به هواپیما متفاوت باشد.


آیا خلبان خودکار می تواند هواپیما را فرود آورد؟

می تواند هواپیما را مطابق دستورات لازم فرود آورد. این سیستم فرود اتوماتیک نامیده می شود. اگر هواپیما در شرایط سخت در حال فرود است اگر مه وجود دارد که دید را به طور کامل مسدود می کند ، فرود هواپیما مطابق با پارامترهای ایمنی خاصی با کمک ILS (سیستم فرود ابزار) انجام می شود. در چنین مواردی ، خلبان خودکار ، همزمان با سایر سیستم های هواپیما ، فرود را تحت کنترل تیم کابین خلبان انجام می دهد.


درب خروجی هواپیما چیست؟

مسافران از طریق این درها سوار هواپیما می شوند یا از آن خارج می شوند. درهای خروجی مهندسی شده به گونه ای طراحی شده اند که در حین پرواز باز نمی شوند و باعث افت فشار نمی شوند. سه نوع درب در هواپیما وجود دارد: خروج مسافر ، درهای سرویس و خروج اضطراری. درهای مسافرتی که هنگام سوار شدن استفاده می شود به ویژه در قسمتهای جلو ، وسط و عقب هواپیماهای مسافربری بزرگ قرار دارد. به لطف این درها ، مسافران می توانند از درهای مختلف سوار هواپیما شوند. در هواپیماهای مسافربری ، درب بسیار بالا قرار گرفته است تا از دسترسی آسان جلوگیری شود. به همین دلیل ، مسافران از طریق پل های جت یا پله های سوار هواپیما سوار هواپیما می شوند.


پل جت به چه معناست؟ پله های سوار شدن مسافران چیست؟

پل های جت و پله های سوار شدن مسافران به مسافران کمک می کند تا وارد هواپیما شوند. آنها با دمشی طراحی شده اند تا با توجه به موقعیت هواپیما تنظیم شوند. پل های جت بیشتر زمانی استفاده می شوند که قسمت دروازه/در در طبقات بالای ترمینال قرار دارد. پله های سوار شدن مسافران نیز امکان دسترسی به هواپیما را از روی زمین فراهم می کند. پس از رسیدن هواپیما از طریق شاتل ، مسافران از این پله ها برای رسیدن به در ورودی/خروجی هواپیما استفاده می کنند.


درب خروج اضطراری چیست؟

هواپیماها دارای درهای خروجی اضطراری هستند که در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرند. فقط مسافرانی که شرایط خاصی را دارند می توانند در صندلی های کنار این درها بنشینند. این صندلی ها راحت تر از صندلی های دیگر هستند. صندلی های درب خروجی اضطراری را در صفحه انتخاب صندلی هواپیمایی پگاسوس بررسی کنید.


وظیفه درب خروجی اضطراری در هواپیما چیست؟

درهای خروجی اضطراری خروج از هواپیما را در مواقع اضطراری آسان می کند. درهای هواپیما به دلیل ماهیت آن در حین پرواز باز نمی شوند اما هنگامی که نیروی خاصی به آنها وارد می شود باز می شوند. به مسافرانی که نزدیک درهای خروجی نشسته اند آموزش کوتاهی در مورد نحوه استفاده از آنها در مواقع اضطراری داده می شود. فقط داوطلبان یا افرادی که این صندلی ها را انتخاب کرده اند مجاز به نشستن در نزدیکی درب خروجی هستند.


خروجی/ورودی مسافر

مسافران از این درها وارد هواپیما می شوند و از آن خارج می شوند.

درب های خدمات

به درهایی که خدمه کابین در هواپیما وارد و از آن خارج می شوند ، درهای سرویس هواپیما گفته می شود.


ایمنی پرواز

مجموعه ای از قوانین برای اطمینان از ایمنی پرسنل پرواز و مسافران در طول پرواز ، ایمنی پرواز نامیده می شود. همه مسافران موظفند این قوانین را رعایت کنند تا بتوانند با خیال راحت سفر را انجام دهند. ایمنی پروازها با قوانین بین المللی هوانوردی آغاز می شود و این قوانین جهانی هستند. علاوه بر این قوانین ، خطوط هوایی می توانند قوانین ایمنی اضافی پرواز را با توجه به خط مشی های پرواز خود تعیین کنند.

ایمنی پرواز در خطوط هوایی پگاسوس

اگر می خواهید قبل از پرواز با Pegasus قوانین ایمنی پرواز را بخوانید ، به صفحه قوانین عمومی مراجعه کنید. همه جزئیات مربوط به ایمنی پرواز را می توانید در این صفحه بیابید.

رفتارهای ممنوع در هنگام پرواز

به دلایل ایمنی ، رفتارهای محدود و ممنوع مجاز نیست. هدف این قوانین ارائه یک سفر ایمن و راحت برای مسافران است.

 • انتظار می رود مسافران از دستورالعمل های خدمه کابین پیروی کنند . مسافرانی که علیرغم هشدارها از دستورالعمل ها پیروی نمی کنند و قوانین پرواز را نقض می کنند ، به اداره کل هواپیمایی کشوری گزارش می شوند. خلبان کاپیتان همچنین حق دارد در چنین مواردی مسافر را از هواپیما خارج کرده یا سوار نشود.
 • مشاجره با خدمه پرواز ، توهین به مسافران دیگر ، عدم نشستن علیرغم هشدارها و عدم اطاعت از علائم موجود در هواپیما ، از جمله مواردی است که ایمنی پرواز را تهدید می کند.
 • استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا هرگونه محصولی که دود تولید می کند ممنوع است.
 • استفاده از وسایل الکترونیکی در هواپیما تابع قوانین خاصی است. برای جزئیات بیشتر وب سایت ما را بررسی کنید.

کلمات ممنوع در پروازهای بین المللی

طبق فهرستی که توسط اداره هوانوردی فدرال تهیه شده است ، برخی از کلمات به ویژه در پروازهای بین المللی ممنوع است. این کلمات می تواند باعث وحشت سایر مسافران و خدمه پرواز شود. از استفاده از کلمات زیر در پروازهای بین المللی خودداری کنید:

 • تروریست
 • بمب (بمب)
 • موشک
 • اسلحه (تفنگ)
 • آتش

کلماتی که باید در پروازها از آنها اجتناب کنید ممکن است برحسب کشور متفاوت باشد. مثلا؛ ذکر حملات 11 سپتامبر به پروازهای ایالات متحده ممکن است در طول پرواز شما مشکل ایجاد کند.


Flight Data Recorder/Black Box چیست؟

جعبه سیاه یک ضبط کننده اطلاعات پرواز است که باید در هر وسیله نقلیه هوایی باشد. تمام اطلاعات پرواز با یک الگوریتم خاص در جعبه سیاه ثبت می شود. این امر باعث می شود داده های ثبت شده پرواز در مواقع لزوم در اختیار مقامات قرار گیرد. برخلاف تصور عموم ، جعبه سیاه بیشتر نارنجی روشن است ، نه سیاه. جعبه های سیاه مقاوم در برابر شدیدترین شرایط با ویژگی های ضبط صدا یکی از ویژه ترین ابزارهای صنعت تحقیقات هوانوردی هستند.


جعبه سیاه چه کار می کند؟

جعبه سیاه به روشن شدن دلایل حوادث و یافتن راه هایی برای جلوگیری از آنها کمک می کند. اولین استفاده از این دستگاه به سال 1947 برمی گردد. پس از سال 1958 ، طبق قوانین تعیین شده توسط هیئت هوانوردی مدنی ، اجباری بود که آنها را در هواپیما داشته باشید.

جعبه سیاه انواع اطلاعات و مکالمات مربوط به هواپیما را ذخیره می کند. به دلیل طراحی محکم آن ، می توان آن را حتی در سخت ترین شرایط محافظت کرد. جعبه های سیاه هواپیماهای مسافربری قادر به ارسال سیگنال به زیر دریا به مدت 90 روز هستند. جعبه های سیاه با وزن متوسط ​​5 کیلو ، به محض تعامل با آب فعال شده و شروع به ارسال سیگنال می کنند. بنابراین هر تیمی که به دنبال محل سقوط هواپیما است حتی می تواند آن را در زیر دریا پیدا کند.

مکالمات خلبانان در جعبه سیاه ضبط شده است. بنابراین محققان می توانند به آخرین مکالمات خلبانان گوش دهند. با این حال ، این مورد در مورد هر جعبه سیاه صدق نمی کند. برخی جعبه های سیاه فقط اطلاعات مربوط به هواپیما را ثبت می کنند ، در حالی که برخی دیگر هر دو کار را انجام می دهند.

جعبه های سیاه طوری طراحی شده اند که کمترین ضربه را از آن دریافت کنند. به همین دلیل آنها در دم هواپیما قرار دارند.

جعبه سیاه به اندازه گرانیت طراحی شده است. حتی در دمای 1100 درجه سانتیگراد ، یکپارچگی سازه می تواند برای مدت معینی دست نخورده باقی بماند. این به این صنعت فرصت می دهد تا در مورد علت سقوط هواپیما و آنچه می تواند برای جلوگیری از حوادث آینده انجام دهد تحقیق کند.

جعبه های سیاه قبل از سوار شدن بر هواپیما ، تحت آزمایش های ایمنی زیادی قرار می گیرند. در هواپیماها فقط از جعبه های سیاه که بتوانند این آزمایش های ایمنی را پشت سر بگذارند استفاده می شود.

اگرچه جعبه سیاه دستگاه جدیدی نیست ، اما امروزه نیز با همان اصل کار می کند. 2 ساعت آخر مکالمات در کابین خلبان به همراه داده های 25 ساعت گذشته هواپیما توسط این دستگاه ضبط می شود.


مهماندار هواپیما کیست و مهماندار پرواز چه می کند؟

خدمه کابین متشکل از مهمانداران دستورالعمل های داده شده توسط خلبانان یا کمک خلبانان را در خارج از کابین خلبان انجام می دهند. آنها همچنین ایمنی و راحتی مسافران در پرواز را بر عهده دارند و در صورت لزوم مسافران را مطلع می کنند. مهمانداران مرد میزبان نامیده می شوند و خانم ها مهماندار. خدمه کابین مطابق قوانین خاصی از سازمان های هواپیمایی انتخاب می شوند و آنها نیز تابع قوانین تعیین شده توسط اداره کل هواپیمایی کشوری هستند.


وظایف خدمه کابین چیست؟

آنها مسئول منطقه از در کابین خلبان تا قسمت آشپزخانه عقب هستند. خدمه کابین هیچ مسئولیتی در خارج از هواپیما یا داخل کابین خلبان ندارند.

 • خدمه کابین می توانند در شرایط عادی و اضطراری مداخله کنند. آنها با رعایت دستورالعمل درهای خروجی واقع در سمت چپ و راست هواپیما را می بندند.
 • میزبان و مهماندارها نیز وظیفه دارند در مواقع اضطراریدرب خروجی اضطراری را باز کنند . مسافرانی که در صندلی کنار درهای خروجی اضطراری نشسته اند نیز مسئول هستند.
 • هنگام بارگیری مواد لازم در هواپیما ، وظیفه خدمه کابین در شرکت های مختلف متفاوت است.
 • شرح شغل میزبان و مهماندار در مورد وظایف خدمات نیز بسته به شرکت ها متفاوت است. در برخی از خطوط هوایی ، خدمه کابین به همه درخواست های مسافران رسیدگی می کنند و در برخی از خطوط هوایی ، آنها فقط باید در ساعات خاصی سرویس بوفه مسافران را آغاز کنند.
 • وظیفه اصلی خدمه کابین این است که به مسافران توضیح دهد که در مواقع اضطراری چه از نظر شنوایی و چه از نظر بصری باید انجام دهند.
 • میزبانان و مهمانداران نیز موظفند اطلاعات لازم در مورد سفر را در اختیار مسافران قرار دهند.

شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک مهماندار هواپیما چیست؟

انتظار می رود که برای مهماندار شدن هواپیما شرایط خاصی را رعایت کنید. اگرچه این الزامات در بین شرکت ها تغییر می کند ، لیستی از "حداقل الزامات برای تبدیل شدن به یک کابین کابین" توسط اداره کل هواپیمایی کشوری منتشر شده است. علاوه بر این موارد ، انتظار می رود که بسته به منطقه کاری خود باید به یک یا چند زبان خارجی صحبت کنید.


امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,848تومانبیت کوین: 67,667 دلار
578480
fa