20 اختراع مهم در 30 سال گذشته، از اینترنت تا آیفون

1400/06/12   14:32
اختراعات مهم در جهان در چند دهه اخیر بوده است. برخی از این اختراعات بسیار مهم هستند و به زندگی روزمره ما وابسته هستند. در این مقاله، 20 اختراع مهم در سی سال گذشته را مرور می کنیم.
20 اختراع مهم در 30 سال گذشته، از اینترنت تا آیفون

در طول سی سال گذشته ، ما شاهد سریعترین پیشرفت های تکنولوژیکی در تاریخ بشر ، از جمله اینترنت و آیفون بوده ایم.
اینترنت نحوه جستجو و به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران را دوباره تعریف کرده و موانع ارتباط بین کشورها برطرف شده است. آیفون همچنین نحوه تعامل افراد با فناوری و دسترسی به اطلاعات را در سطح فردی تغییر داد. آیفون در واقع این محصول را از یک کالای لوکس به یک ابزار اساسی روزمره تبدیل کرد.
این دو اختراع به خلق دنیایی کمک کردند که در آن تکنولوژی همیشه در حال حاضر در دسترس است و ما احساس می کنیم که پیشرفت بزرگ بعدی به زودی اتفاق خواهد افتاد. در دو دهه گذشته شاهد رونق مشاغل فناوری چند میلیارد دلاری از جمله Uber ، خدمات حمل و نقل یا Netflix بوده ایم .
صنعت پخش ویدئو برای موفقیت به اینترنت و تلفن های هوشمند بستگی دارد. درک تأثیر اینترنت و انتشار بی وقفه اطلاعات برای مرور مهمترین اختراعات سی سال گذشته ضروری است.

اینترنت (1990)

روترها و سوئیچ ها در مراکز داده به مراکز داده اجازه می دهند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شبکه های فیبر نوری امکان اتصال وب سایت ها را تا 200 هزار بار سریعتر از اتصالات خانگی فراهم کرده است. کابل های فیبر نوری همراه با کابل های زرد رنگ در نزدیکی سقف اجرا می شوند. ایجاد اینترنت یا شبکه جهانی وب ، همانطور که از نامش پیداست ، میلیون ها نفر را با دسترسی به منابع نامحدود اطلاعات تغییر داد. این اختراع به افرادی که در کشورهای مختلف زندگی می کنند این امکان را داد تا پیام های فوری را برای سایر افراد در سراسر جهان ارسال کنند. اینترنت همچنین نحوه ارتباط ما را تغییر داده است.

فتوشاپ (1990)

Photoshop یک نرم افزار ویرایش کامل تصویر است که امروزه تقریباً برای هر شغلی ضروری است. این برنامه یک ابزار فوق العاده همه کاره است که به کاربران حرفه ای اجازه می دهد تصاویر جدیدی ایجاد کرده یا تغییرات دلخواه خود را روی عکس ها اعمال کنند.

از آنجا که اینترنت ارتباطات را بصری تر کرده است ، نرم افزار Photoshop دیدگاه ما را نسبت به جهان بهبود بخشیده است. علاوه بر این ، نرم افزار مورد بحث شک و تردید ما را در مورد آنچه ما واقعی می بینیم افزایش می دهد.

GPS موبایل (1990)

سیستم موقعیت یابی جهانی ، همچنین به عنوان GPS شناخته می شود ، در ابتدا برای استفاده در ارتش ایالات متحده ساخته شد ، اما در نهایت ، این فناوری در دسترس شهروندان عادی در سراسر جهان قرار گرفت.

اولین دستگاههای GPS برای کاربران عادی در اوایل دهه 1990 راه اندازی شد. از آن زمان ، توسعه اینترنت و پهنای باند تلفن همراه ، حرکت در مکان های جدید را بسیار آسان کرده است.

شماره شناسه تماس گیرنده یا سرویس شناسه رنگی (1990)

شاید شما یکی از کسانی باشید که نمی خواهید به تماس هایی که شماره آنها را نمی دانید پاسخ دهید. تصور اینکه سرویس شماره شناسه تماس گیرنده در این شرایط چگونه اختراع می شود دشوار است.

جالب است بدانید که این فناوری حدود 20 سال است که در دسترس است زیرا تلفن ها در دو دهه گذشته مجهز به صفحه لمسی بوده اند که به شما امکان می دهد شماره تماس گیرنده را نمایش دهید.

مردم اغلب از تلفن های هوشمند خود برای برقراری تماس شخصی استفاده می کنند ، بنابراین امروزه استفاده از فناوری شناسه رنگی متداول است. واضح است که این فناوری نحوه کار با تلفن های همراه را تغییر داده است.

شبیه سازی (1996)

دالی نام گوسفندی است که برای اولین بار در جهان با استفاده از فناوری شبیه سازی متولد شد. این گوسفند در واقع در سال 1996 با استفاده از سلول گوسفند بالغ شبیه سازی شد. پس از تولد دالی ، بحث های مختلفی در مورد جنبه اخلاقی شبیه سازی وجود داشت. این گوسفند در فوریه 2003 پس از آنکه متوجه شد دالی از مشکل پیش رونده ریه رنج می برد ، مرد. پس از مرگ دالی ، جسد وی در موزه اسکاتلند نگهداری شد و در معرض دید عموم قرار گرفت. شبیه سازی یک موضوع دشوار در جامعه علمی است ، اما محققان در حال بررسی این هستند که آیا این فناوری می تواند اندام های آسیب دیده را در آینده بازتولید کند یا خیر.

ایمیل و پیامک (1992)


در دهه های 1970 و 1980 ، برخی از شرکت ها توانستند ایمیل های خود را ارسال کنند ، اما ظهور اینترنت ، ایمیل را به عنوان یک وسیله استاندارد ارتباطی برای مردم در سراسر جهان تبدیل کرد.

پیام کوتاه کوتاه یا پیامک در اصل برای ارسال پیام متنی از طریق خطوط تلفن طراحی شده است. از آن زمان ، ما شاهد افزایش چشمگیر استفاده از این روش ارتباطی و زیرساخت های مورد نیاز برای پیشرفت فناوری هستیم.

Netflix (1993 = 7)


در حالی که Netflix اکنون به عنوان یک سرویس پخش ویدئو آنلاین در همه جا وجود دارد ، این شرکت خدمات اولیه را آغاز کرده است.

Netflix در ابتدا فقط به مشترکان امکان دسترسی به کتابخانه عظیمی از فیلم ها را می داد. به این ترتیب ، فیلم های مختلفی در اختیار کسانی قرار گرفت که اشتراک های Netflix را از طریق پست ارائه می کردند. البته این روش با خدماتی که امروزه این شرکت ارائه می دهد بسیار متفاوت است.

شرکت مورد نظر سرویس پخش آنلاین فیلم را در سال 2007 راه اندازی کرد. از آن زمان ، تقریباً همه شرکت های بزرگ فعال در زمینه چند رسانه ای از این سرویس پخش ویدئو برای ارائه محصولات خود به کاربران استفاده کرده اند. موفقیت Netflix حتی سایر غول های بزرگ فناوری مانند اپل و آمازون را نیز تحت تأثیر قرار داده است و این دو شرکت خدمات پخش آنلاین ویدئوی خود را راه اندازی کرده اند.

سرویس پخش آنلاین اپل Apple App نام دارد و آمازون این خدمات را با نام Amazon Video Instant در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

پهپادها (1994)


اصطلاح پهپاد به هر وسیله کوچکی مجهز به موتور قابل پرواز و کنترل دستی اشاره دارد. اگرچه یکی از مهمترین کاربردهای پهپادها برای استفاده نظامی و رزمی است ، اما امروزه پهپادها برای مردم عادی توسعه یافته است. این نوع هواپیماهای بدون سرنشین در حال حاضر در بین علاقه مندان به هوانوردی در سراسر جهان رایج است.

پهنای باند موبایل (1991)


پهنای باند تلفن همراه طیف وسیعی از اینترنت را در اختیار بسته های تلفن همراه قرار داده است. مدتی طول کشیده است تا تجربه کاربر تلفن همراه با تجربه یک رایانه کامل مقایسه شود. با این حال ، راحتی دسترسی به اطلاعات حیاتی مانند نقشه و ایمیل برای کارکنان حرفه ای بیشماری در سراسر جهان به یک ضرورت تبدیل شده است.

خودروهای هیبریدی (1997)


با گذشت زمان ، توجه به تغییرات آب و هوایی در جهان بیش از پیش در حال افزایش است و در نتیجه ، نیاز به انواع روشهای جدید حمل و نقل افزایش یافته است. چندین خودروساز بزرگ خودروهای هیبریدی تولید کرده اند که به مصرف کنندگان اجازه می دهد از بنزین و برق به عنوان سوخت استفاده کنند. خودروسازان دیگر از جمله تسلا در حال توسعه فناوری هایی هستند که دسترسی مقرون به صرفه به خودروهای برقی مانند مدل های بنزینی آنها را فراهم می کند.

صفحه نمایش صفحه تخت (1997)


تلویزیون های جدید نه تنها بهتر به نظر می رسند بلکه نسبت به مدل های قدیمی دهه 1990 بسیار کم مصرف هستند. فناوری تصویربرداری دیجیتال بر نحوه تغییر اندازه تصاویر تأثیر گذاشته است ، و امکان ارائه تصاویر واضح تر و جلوه های با کیفیت بالاتر را در تلویزیون های جدیدتر و بزرگتر فراهم می کند.

UP 3 Player (1997)


پخش کننده های MP3 بیش از هر زمان دیگری به کاربران کنترل موسیقی داده اند. این دستگاه به کاربران اجازه می دهد تا تعداد زیادی موسیقی دیجیتال را حمل کرده و به راحتی بین آنها حرکت کنند. برخلاف ضبط وینیل ، نوارهای کاست و حتی سی دی ها آسیب فیزیکی ندارند.

بعنوان یک ویژگی اضافی ، برخی از پخش کننده های MP3 ، علاوه بر حافظه داخلی ، به کاربران امکان استفاده از کارت های حافظه قابل جابجایی را نیز می دهند. این باعث می شود موسیقی بیشتری در این دستگاه در دسترس باشد.

موتور جستجوی گوگل (1997)


حدود دو سوم کاربران آنلاین از جستجوی Google استفاده می کنند. این امر گوگل را به یکی از حیاتی ترین منابع دسترسی به اطلاعات در سراسر جهان تبدیل کرده است.

ایستگاه فضایی بین المللی (1998)


ایستگاه فضایی بین المللی حاصل تلاش مشترک پنج آژانس فضایی از سراسر جهان از جمله ایالات متحده ، روسیه ، ژاپن ، اروپا و کانادا است. ایستگاه از سال 1998 در حال گسترش است و از سال 2000 میزبان ساکنان طولانی مدت بوده است.

بیش از 200 نفر از 18 کشور جهان موفق به بازدید از این ایستگاه شده اند. ایستگاه فضایی بین المللی برای اهداف تحقیقاتی و آموزشی استفاده می شود.

دیوید (1998)


DVD یا دیسک های دیجیتال چند منظوره جایگزین نوارهای VHS هستند. جادوگران یکی از ابزارهایی بود که در دهه 1990 برای نمایش فیلم های خانگی استفاده می شد. کیفیت محتوای DVD ها با گذشت زمان کمتر آسیب می بیند ، بنابراین تا زمانی که دیسک آسیب نبیند می تواند از VHS بیشتر استفاده کند.

فیس بوک (2004)


فیس بوک اولین شبکه اجتماعی چند رسانه ای نبود. با این وجود ، موفق شد بیشترین تسلط را در این زمینه بدست آورد و منبع اصلی صدها میلیون کاربر در سراسر جهان برای دسترسی به اطلاعات باشد. در عین حال ، این سایت فقط برای یک هدف ایجاد می شود.

هدف اصلی ایجاد فیس بوک کمک به دوستان و خانواده برای برقراری ارتباط آنلاین بود. اما این شرکت به تدریج تجارت خود را گسترش می دهد و اکنون در زمینه های مختلف دیگری فعالیت می کند.

YouTube (2005)


طراحی اصلی YouTube ساده است: مکانی که هر ویدئویی در آن می تواند در هر زمان قرار دهد و هرکسی می تواند تولید کننده محتوا در این سرویس باشد. یوتیوب محصول عصر اینترنت است. این پلتفرم به مکانی اصلی برای میلیون ها کاربر برای یافتن منابع ویدیویی تبدیل شده است.

مخاطبان جهانی این سرویس در واقع رویای هر شبکه تلویزیونی است. YouTube موفق به ایجاد یک فرهنگ واقعاً منحصر به فرد شده است.

iPhone (2007)


آیفون یکی از متحول ترین دستگاه هایی است که در سی سال گذشته تولید شده است. این تلفن هوشمند علاوه بر قابلیت های متعدد کاربر ، به بستری برای دسترسی به ابزارهای خلاقانه تبدیل شده است. آیفون و دیگر تلفن های هوشمندی که راه او را دنبال کرده اند ، برای میلیون ها نفر در سرتاسر جهان تبدیل به یک محصول اصلی شده است.

تلفن های هوشمند شیوه ارتباط ما با دیگران را چه از نظر شخصی و چه از نظر فرهنگی کاملاً تغییر داده است.

بیت کوین (2009)


بیت کوین در سال 2009 معرفی شد. در واقع بیت کوین معرفی یک ارز کاملاً دیجیتالی است. این ارز دیجیتال از کد پیچیده ای برای ایجاد و تأیید ارزش استفاده می کند. تقریباً در هر کجای دنیا می توانید بیت کوین آنلاین معامله کنید یا از آنها برای خرید خود استفاده کنید.

هر بیت کوین در زمان نگارش این مقاله 47800 دلار است.

SUV ها و اتومبیل ها (2012)


وسایل نقلیه خودرو از پیشرفت های چشمگیری در زمینه هوش مصنوعی و فناوری GPS بهره می برند. در حالی که اکثر مدل های موجود در حال حاضر تحت آزمایش های مختلف هستند ، این فناوری می تواند کارهای خودکار مانند تحویل بسته و حمل و نقل عمومی را انجام دهد. خودروهای خودران می توانند آینده ایمن تر و آسانی را برای ما به ارمغان بیاورند

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,248تومانبیت کوین: 64,400 دلار
592480
fa