مسواک زدن مو را پرپشت و نور چشم را زیاد می کند

نویسنده: صبا
1400/05/01   00:17
به تازگی پژوهشگران دانشگاه برگن نروژ دریافتند که مسواک زدن و داشتن دندان ها و لثه ی سالم، خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد. ابتدا به بررسی احادیث و نتایج تحقیقات جدید می پردازیم و سپس روش درست مسواک زدن را توضیح می دهیم.
مسواک زدن مو را پرپشت و نور چشم را زیاد می کند

در مدرسه معلم بهداشتی داشتیم که می گفت: هر شب مسواک بزنید تا سالم، زیبا و باهوش باشید و هر درسی را می خوانید فراموش نکنید. آن زمان باورم نشد بین فراموشی درس و مسواک زدن ارتباطی وجود داشته باشد. اما امروز وقتی در خبرها خواندم؛ مسواک زدن از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند و با دقت مقاله ی مربوط به آن را مطالعه کردم؛ با دلایل علمی که به نقل از محققان دانشگاه "برگن" بیان شده بود، به این باور رسیدم که بین حافظه و مسواک زدن ارتباط مستقیم وجود دارد.

"مایدل" یکی از پژوهشگران آزمایشگاه تحقیقاتی گروه علوم بالینی دانشگاه شهر برگن نروژ می گوید: ما کشف کردیم باکتری هایی که باعث ایجاد بیماری لثه هستند، از دهان به مغز منتقل می شوند؛ این باکتری پروتینی تولید می کند که منجر به تخریب سلول های عصبی مغز می شود و به از دست دادن حافظه و در نهایت، ابتلای به آلزایمر می انجامد.

جالب است بدانیم که قبل از کشف مایدل و همکارانش حضرت محمد (ص) با تشویق به مسواک زدن مستمر، بر یکی از فواید آن یعنی جلوگیری از "زوال عقل" تاکید کردند. همچنین ما در حدیثی از امام صادق علیه السلام می خوانیم که مسواک زدن دندانها را سفید می کند، پوسیدگی آنها را از بین می برد، لثه را محکم می سازد و حافظه را زیاد می کند.

پس می توان پیش بینی کرد که چند سال بعد هم پژوهشگران از ارتباط مستقیم موهای پرپشت با مسواک زدن سخن بگویند؛ زیرا ما در حدیثی از امام رضا علیه السلام می خوانیم که، مسواک زدن نور چشم را زیاد می کند، مو را پرپشت می کند و آبریزش چشم را برطرف می سازد.

اما فراموش نکنیم که درست مسواک زدن هم بسیار مهم است. آن قدر مهم رعایت نکردن شیوه صحیح مسواک زدن و محکم کشیدن آن روی دندان باعث آسیب جدی به دندان و لثه می شود.

*مسواک زدن را به آرامی و با حرکات دایره ای رو به بالا و پایین روی دندان ها آغاز کنید.

*وقتی به قسمت لثه ها رسیدید، سر مسواک را به زاویه چهل و پنج درجه برسانید و با فشاری ملایم آن ها را تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن لثه هم به اندازه دندان با اهمیت است.

*برای انجام درست مسواک زدن چهار تا پنج دقیقه زمان بگذارید و با دقت و آرامش این کار را انجام دهید.

متخصصان توصیه می کنند هر سه یا چهار ماه یک بار تعویض کنید. در هر روز دو تا سه بار به شیوه درست مسواک بزنید و از نخ دندان هم برای خارج کردن موادغذایی مانده بین دندان ها استفاده کنید؛ تا روی دندان هایتان جرم و پلاک ایجاد نشود و از پوسیدگی آنها جلوگیری شود.

آنچه از سخن پیامبر، امامان، دندانپزشکان، محققان و پژوهشگران برمی آیند، آن است که اگر مسواک زدن را به یک عادت خوب در زندگیمان تبدیل کنیم از سلامتی و زیبایی دو چندان لذت می بریم.

پس ما مسواک می زنیم تا سالم، زیبا و باهوش باشیم.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 58,939تومانبیت کوین: 66,297 دلار
589390
fa