ساخت کوچکترین یخچال جهان

نویسنده: ولی اله
1399/08/26   13:11
ساخت یخچالی به قطر صد نانومتر که معادل یک ده هزارم میلیمتر است از دو ماده نیمه رسانای مختلف بین صفحات فلزی ساخته شده است. بدین صورت که وقتی یک طرف داغ می شود طرف دیگر خنک می شود. این امر باعث می شود مثل کولر یا یخچال عمل کند.
ساخت کوچکترین یخچال جهان

محققین و پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای آمریکا یخچالی ساخته اند که فقط صد نانومتر، که معادل یک ده هزارم میلی متر است ضخامت دارد. پروفسور کریس ریگان، استاد فیزیک دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) که هدایت و سرپرستی این پژوهش را بر عهده داشته است گفت ما کوچکترین یخچال جهان را ساخته ایم.

این یخچال های ریز مانند یخچال های واقعی فاقد در یا کشو می باشند، اما در مقیاس بزرگ تر از فناوری بکار رفته برای خنک سازی کامپیوترها و دستگاه های الکترونیکی و یا تنظیم دما در شبکه های فیبر نوری استفاده می شود. این دستگاه خنک کننده از دو ماده نیمه رسانای مختلف بین صفحات فلزی ساخته شده است. وقتی یک طرف داغ شود، طرف دیگر خنک می ماند و این امر باعث می شود تا بتواند مثل کولر یا یخچال عمل کند.

تیم تحقیقاتی و پژوهش دانشگاه کالیفرنیا در این آزمایش از پوسته های نازک تک کریستالی دو ماده استاندارد نیمه رسانا یعنی تلوراید بیسموت و تلورید آنتیموان استفاده کرده اند و دستگاهی ساخته اند که ضخامت آن صد نانومتر و کل حجم فعالیت آن تقریبا یک میکرومتر مکعب است. به طوری که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست. با وجود آنکه رساناهای مذکور در اندازه های بزرگتری نیز کارآمد هستند، اما محققین UCLA اندازه آنها را به اندازه ای کاهش دادند که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند.

پژوهشگران در ابتدا با استفاده از نوار چسب پولک های بسیار ریزی از ماده نیمه رسانا را از یک تکه بزرگ آن جدا کردند و در ادامه این پولک ها را با یکدیگر ترکیب کردند تا نسخه ای بزرگتر را تولید کنند. دو ماده نیمه رسانا استفاده شده در این تحقیق تلوراید بیسموت و تلورید آنتیموان هستند. پولک های ریز نیمه رسانا به شیوه ای نرمال کار می کنند.

کریس ریگان استاد فیزیک و محقق ارشد پژوهش می گوید: این یخچال به دلیل اندازه کوچکش میلیون ها بار سریع تر از یخچال های معمولی خانگی می باشد.

این دستگاه خنک کننده و سرد کننده به قدری کوچک است که اگر انگشتان انسان به جای ناخن این یخچال های ریز را تولید می کرد، در هر ثانیه پنج هزار عدد از این دستگاهها از سر انگشتان بیرون ریخته می شد!!

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: کوچکترین یخچال جهان
647000
fa