ماشین های بدون راننده واقعی می شوند

نویسنده: محسن صفری
1399/08/02   11:27
رویای تصاحب جاده ها توسط اتومبیل های رایانه ای همچنان یک خیال است اما وسایل نقلیه بدون راننده به آرامی و شاید متواضعانه تر از آنچه ایده آلیست های فناوری تصور می کنند، واقعی می شوند.
ماشین های بدون راننده واقعی می شوند

رویای تصاحب جاده ها توسط اتومبیل های رایانه ای همچنان یک خیال است اما وسایل نقلیه بدون راننده به آرامی و شاید متواضعانه تر از آنچه ایده آلیست های فناوری تصور می کنند، واقعی می شوند.

فناوری اتومبیل های خودران هر روز در حال پیشرفت است روزی فرا می رسد که وسایل نقلیه کاملا بدون راننده در خیابان های عمومی ظاهر شوند.

روزانه تحولات جدیدی در فضای اتومبیل بدون راننده در دنیا اتفاق می افتد اگر تمامی حرف ها راجع به اتومبیل بدون راننده به واقعیت تبدیل شود بشر فقط تا چند سال با یک جامعه آرمان شهر فاصله دارد که اتومبیل ها به تنهایی حرکت می کنند، پارک می کنند و دیگر تصادفات یک امر نادری خواهد بود.


اتومبیل خودران چیست؟

به زبان ساده یک اتومبیل بدون راننده واقعا باید قادر به هدایت به مقصد، جلوگیری از موانع و پارک بدون هیچ گونه دخالت انسان باشد.

برای تحقق این امر یک ماشین بدون راننده باید دارای یک سیستم هوش مصنوعی باشد که محیط اطراف خود را حس و داده های بصری را پردازش کند به عبارتی بدون هوش مصنوعی، ماشین ها نمی توانند بدون راننده باشند.

اکثر اتومبیل های خودران ترکیبی از سه سیستم بصری مانند دوربین فیلمبرداری، رادار و لیدار هستند.


هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی برای تهیه نقشه اطراف خود و مراقبت از موانع غیر منتظره داده های این سیستم ها را سنتز می کند. هوش مصنوعی برای تفسیر اشیایی مانند چراغ های خیابان و علائم توقف، به دوربین های تصویری و نرم افزار یادگیری عمیق نیاز دارد.


لیدار چیست؟

حسگرهای لیدار امواج نوری را از هر جهت ساطع می کنند. امواج نور از اشیا منعکس و به سنسور برمی گردند و فاصله بین ماشین و جسم را اندازه گیری می کنند.

امواج نوری یک نقشه سه بعدی فوری را ایجاد می کنند که به طور مداوم به روز می شود و بلافاصله موانع را مشاهده می کند.

رادار چیست؟

رادار دستگاهی است که امواج الکترومغناطیسی را پخش می کند و برای ردیابی اجسام مختلف در شرایط متفاوت بکار می رود.

بیش از 20 سال است که این فناوری در تولید خودرو استفاده می شود.

رادار در شرایط آب و هوایی بد هم قابل اتکاست چرا که تا چند صد متر را به خوبی می بیند و سرعت تمام اجسام متحرک را تشخیص می دهد. به کار گیری این ابزار در سطوح مختلف سیستم خودران باعث افزایش دقت شده البته نه آنقدر که بتواند وسایل نقلیه کوچک مثل دوچرخه را تشخیص دهد.

ناگفته نماند رادار قادر است سرعت و جهت هر جسم متحرکی را با دقت بالا مشخص کند که برای خودروی بدون راننده بسیار ضروری است.


کلام آخر

اکثر مارک های اتومبیل نگران درجه ایمنی تصادف خود هستند. اگر فناوری اتومبیل بدون راننده به طور واقعی میزان تصادفات را کاهش دهد به یقین شرکت های خودروسازی این فناوری را به معنای واقعی توسعه خواهند داد و رتبه بندی ایمنی هوش مصنوعی حتی می تواند معیاری برای خریداران احتمالی خودرو در آینده باشد.

شرکت های بزرگ فناوری از اپل تا گوگل گرفته تا اوبر در فضای اتومبیل خودران کار می کنند. تقریبا همه مارک های پرفروش اتومبیل از قبیل فورد، جنرال موتورز، تویوتا، هوندا، فولکس واگن، نیسان، ولوو، بی ام و و غیره سال هاست که روی اتومبیل های بدون راننده اغلب با همکاری ارائه دهندگان قطعات مانند انویدیا و اینتل در حال کار و فعالیت هستند.


در پایان یادآوری می شود تحولات و پیشرفت های اخیر نویدبخش فناوری اتومبیل بدون راننده در جهان امروزی است اگر واقع بین باشیم.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (1)
ترتیب
محسن حیدری کد: 32180

سلام عالی و مفید بود

پاسخ
1399/08/08
ans_result_32180
کلمات کلیدی: ماشین های بدون راننده
دلار: 58,944تومانبیت کوین: 66,693 دلار
589440
fa