راز ناکامی باشگاه استقلال در چند سال اخیر

نویسنده: امین آقایی
1399/07/07   17:34
ناکامی باشگاه بزرگ استقلال در چند سال اخیر باعث کلافگی و ناراحتی هواداران کثیر این تیم شد در این مقاله قصد داریم که راز ناموفق بودن این تیم را کشف کنیم.
راز ناکامی باشگاه استقلال در چند سال اخیر

شاید طرفداران قدیمی باشگاه استقلال قهرمانی های این تیم در آسیا خاطرات زیادی داشته باشند و به آن جام ها افتخار کنند اما در این چندساله نه تنها این تیم نتوانسته جام معتبری در قاره کهن کسب کند بلکه حتی نتوانسته لیگ داخلی کشور یعنی جام خلیج فارس را به دست بیاورد و دل هواداران خود را شاد کند.

اما دلیل این ناکامی ها چیست؟

چرا این تیم نتوانسته موفقیت های سال های پیش خود را تکرار کند؟

برای جواب دادن به این سوال ها از شش سال پیش شروع می کنیم سالی که در آن امیر قلعه نویی مربی با سابقه و پرافتخارترین مربی لیگ ایران از این تیم جدا شد و سکان هدایت این تیم به پرویز مظلومی که قبل از آن در دو فصل پیاپی تیم استقلال را نائب قهرمان لیگ کرده بود سپرده شد.

مظلومی کار را با استقلال خوب شروع کرد اما مصدومیت بازیکنان کلیدی و حواشی در بخش مدیرعاملی این تیم که در آن زمان بهرام افشارزاده مدیر این تیم بود باعث شد این تیم نتواند روزهای خوب خود را ادامه دهد و در آخر لیگ را با کسب رتبه سوم به پایان رساند اما شانش دوباره ای برای مظلومی پیش آمده بود فینال جام حذفی و جدال با ذوب آهن استقلال در فینال جام حذفی باید به سف آرایی یحیی گل محمدی و تیمش می رفت اما شروع ناکامی استقلال از چند روز قبل بازی کلید خورد در حالی که تیم آماده بازی فینال و جدال با ذوب آهن بود برخی از بازیکن های بزرگ این تیم به دیدار علیرضا منصوریان سرمربی آن زمان نفت تهران رفتند و از ایشان خواستند تا در فصل بعد هدایت تیم استقلال رو بپزیرند در حالی که این تیم فقط چند روز با مهم ترین مسابقه فصل خود فاصله داشت.

استقلال فینال جام حذفی را به ذوب آهن باخت و علیرضا منصوریان فصل بعد سرمربی استقلال شد.

منصوریان با خریدهای بزرگ و پر سر و صدا کار را شروع کرد اما با شروع لیگ مشخص شد که این تیم فاصله زیادی با تیمی که هوداران در ذهنشان تصور می کردند دارد.

استقلالِ منصوریان سوم لیگ شد و شانس دوباره ای برای جبران ناکامی در لیگ داشت و آن هم بازی با العین امارات در لیگ قهرمانان آسیا بود بازی رفت استقلالی ها با درخشش کاوه رضایی مهاجم آن زمان تیم استقلال با نتیجه یک بر صفر پیروز شدند اما بازی برگشت که به یکی از تلخ ترین خاطرات برای هواداران استقلال تبدیل شد. بازی برگشت این تیم اماراتی بود که با 6گل استقلال را مجازات کرد و از لیگ قهرمان آسیا کنار زد.

منصوریان در تیم ماند و فصل بعد را با چند خرید بزرگ دیگر شروع کرد اما شرایط تغییری نکرد که هیچ بدتر هم شد. استقلال منصوریان در هفته دهم به پایان همکاری با هم رسیدند و وینفرد شفر مربی با تجربه آلمانی سرمربی این تیم شد.

شفر کار را عالی شروع کرد با پیروزی در دربی و نائب قهرمانی در لیگ کارنامه قابل دفاعی از خود به جای گذاشت اما اوج موفقیت استقلال با شفر فینال جام حذفی و دیدار با خونه به خونه بابل بود استقلالی ها این تیم را با نتیجه یک بر صفر بردند و بعد از چند سال یک جام معتبر کسب کردند. استقلال آن سال در آسیا هم موفق بود با حذف نماینده دیگر فوتبال ایران یعنی ذوب آهن اصفهان به جمع هشت تیم برتر آسیا راه پیدا کرد.

اما در فصل نقل و انتقالات این تیم به بدترین شکل ممکن عمل کرد و با از دست دادن ستاره های خود باعث شد شاکله اصلی این تیم از هم بپاشد و با آوردن مهره های متوسط آن استقلال فصل پیش نباشند.

استقلال در آسیا حذف شد با باخت در مقابل السد قطر تیم وینفرد شفر اما لیگ را نه چندان بد شروع کرد و در هفته های پایانی حتی نزدیک به صدر جدول هم شدند اما با باخت مقابل پدیده مشهد شفر از استقلال اخراج شد تیم به دست دستیار شفر یعنی فرهاد مجیدی افتاد و نائب قهرمان لیگ شد.

استقلالی های برای فصل بعد به سراغ مربی خوشتیپ و بزرگی به نام آندرا استراماچونی رفتند.

استراماچونی با سابقه کار در تیم بزرگی مثل اینترمیلان ایتالیا کار سرمربی استقلال شد.

استقلال استراماچونی شاید بهترین استقلال چندسال اخیر بود و با کسب نتایج فوق العاده در لیگ باعث شد این تیم به صدر جدول برسد آن هم در هفته دوازدهم اما استراماچونی رفت.

دلیل رفتن استراماچونی پرداخت نکردن حقوق اون و دستیارانش بود اون که در میان هواداران استقلال محبوبیت زیادی داشت تا مرز برگشت دوباره به استقلال پیش رفت اما به یک باره فرهاد مجیدی سرمربی استقلال شد.

مجیدی تیم استقلال را در پایان فصل نائب قهرمان لیگ کرد و آماده مصاف با تراکتورسازی در فینال جام حذفی بودند که به یک باره خبر مذاکره مدیرعامل استقلال با استراماچونی برای بازگشت به استقلال باعث ناراحتی هفت سابق آبی ها شد. دقیقا همان اتفاقی که پنج سال پیش و در زمان پرویز مظلومی اتفاق افتاد.

مجیدی استعفا داد اما برگشت و در دیدار فینال سکان هدایت استقلال رو به دست گرفت. استقلال فینال حذفی را با نتیجه سه بر دو در مقابل تراکتور تبریز باخت و دستش از جام کوتاه ماند.

مجیدی رفت و دستیار او مجید نامجو مطلق مربی موقت استقلال شد تا تیم را در آسیا رهبری کند. استقلال نامجو مطلق از گروهش صعود کرد اما در مرحله حذفی در مقابل پاختاکور ازبکستان باخت و حذف شد. برگشت استراماچونی هم آرزویی شد برای هوداران استقلال و این مربی هیچوقت قصد آمدن به استقلال را نداشت و بازی مدیر عامل این تیم برای کسب محبوبیت بود.

حال استقلال در این چندساله به بدی الان نبوده از گزینه های زیادی مانند الکس نوری مربی دو رگه ایرانی و آلمانی سابق وردربرمن به عنوان مربی فصل بعد استقلال یاد می شود. اما تا وقتی در بحث مدیریت و خصوصا مدیر عامل این تیم به ثبات نرسد هر مربی به این تیم بیاید ناکام خواهد بود.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: ناکامی باشگاه استقلال
دلار: 58,019تومانبیت کوین: 60,000 دلار
580190
fa