کشف مزه ششم!

نویسنده: علی
1399/05/04   23:56
کشف مزه جدید توسط محققان می تواند بسیار جالب باشد. محققان بر این باورند انسان جز پنج مزه، یک مزه دیگر نیز حس می کند که به آن مزه نشاسته ای می گویند. در ادامه مقاله بیشتر به آن می پردازیم.
کشف مزه ششم!

مزه ششم نیز کشف شد. در تحقیقاتی که محققان چینی انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که انسان به جز پنج مزه اصلی، می تواند یک مزه دیگر را نیز حس کند که مزه نشاسته ای، نام دارد. این دانشمندان بر این باورند که انسان به دلیل مصرف زیاد مواد غنی از کربو هیدارت ها می تواند، این مزه را به وجود بیاورد و پژوهشگر، جوین لیین با 22 نفر از همکارانش طی تحقیقات خود بر این نتیجه رسیده اند که مصرف این نوع خوارکی ها مزه ششم را به وجود می آورد.

بنابراین می توان گفت که انسان با خوردن مواد خوراکی غنی از کربو هیدارت ها، مزه ششم یا مزه خاص را نیز دریافت کند، این محقق این آزمایش را بر گروه های مختلف انجام داد، تا بر همگان ثابت شود که مزه ششم نیز وجود دارد خیلی ها بر این باور بودند که کربوهیدارت ها به دلیل زود آب شدن طعم شیرینی می دهد، ولی طی این آزمایش به گروهی که آسیایی بودند مواد خوراکی کربوهیدارت دادند، و آنها مزه آن را شبیه مزه برنج حدس زدند و گروهی از اروپا آن را به پاستا توصیف کردند. سپس این دانشمند آن ها را با مواد خوارکی کربوهیدارت ها با زنجیره بلند امتحان کرد. که هر دو گروه مزه آن را نشاسته اعلام کرده اند، دانشمندان به این باور رسیده اند که انسان ها علیرغم اینکه مواد غنی از کربوهیدارت ها را شیرین معرفی کردند لیکن با این آزمایش یافتند که مزه آنها نشاسته ای می باشد.

حال با استفاده از این نظریه محکم این تیم امیدوار است که بتواند گیرنده های خاص را روی زبان که دریافت مزه شیشم رابر عهده دارند شناسایی کنند. نشاسته ای تنها مزه ای نیست که دانشمندان برسی می کنند.

در سال 2017 دانشمندان کشور آمریکا مدارکی مبنی بر اینکه چربی می تواند یک مزه خاص باشد را کشف کردند، آنها گفتند چربی به طور عمده یک مزه راکد است، اما کار اصلی آن تقویت دیگر مزه ها به شیوه ای که مزه تلخی آن را انجام می دهد.

تیم دیگری نیز از کشور انگلستان در حال بررسی این امکان می باشد که مزه هایی مانند کلسیم، خون و آمینو اسید ها مزه هایی جداگانه می باشند. صرف نظر این که مزهای جدید وارد لیست رسمی می شوند یا خیر، واضح می باشد که ما بر اندام خاص بدن خود هنوز اطلاعات کافی نداریم، اما می توان امیدوار بود که در آینده نزدیک، اطلاعات بسیار درباره یکی از اساسی ترین اندام بدنمان ده دست آوریم: زبان (خوردن).

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: کشف مزه ششم
589990
fa