ماسک فیلتردار یا پارچه ای یا معمولی؟

1399/03/31   23:39
ماسک ها انواع مختلفی دارند اما یکی از بهترین ماسک هایی که می شود برای جلوگیری از بیماری ها استفاده ماسک فیلتردار است. هر نوع ماسک ویژگی های خاص خود را دارد.
ماسک فیلتردار یا پارچه ای یا معمولی؟

ویژگی ماسک های فیلتردار:

ماسک فیلتر دار قدرت این را دارد که 95%ذرات ریز معلق را فیلتر کند. همچنین این ماسک پوشاننده بسیار محکم برای دهان و بینی و دارای گیره ای برای بینی میباشد. این ماسک از ورود بیماری های ویروسی مانند آنفولانزا و سرما خوردگی و مخصوصا کرونا به ریه ها جلوگیری میکند. از بهترین ماسک های فیلتر دار ماسک N95 است این ماسک میتواند تا حدود 0.3 از ذرات را فیلتر کند. ماسک N95 یک ماسک یکبار مصرف و طبی است و طول عمر مفید آن حدود 8 ساعت است ولی در برابر ذرات روغنی مقاوم نیست و در معرض روغن نباید قرار بگیرند. همچنین نباید آنها را ضد عفونی کرد و هنگامی که کش های آن شل و یا روی ماسک لکه هایی دیده شد باید آنرا درون یک نایلون قرار دهید و دور بریزید(برای همه ماسک ها).

ماسک های پارچه ای:

محققان دانشگاه مک مستر کانادا دریافته اند که استفاده از ماسک های پارچه ای چندان برای جلوگیری از ویروس ها مخصوصا کرونا کارایی نداشته است. با افزایش میزان لایه های ماسک می توان از ورود و خروج ویروس هنگام صحبت کردن عطسه یا سرفه به میزان قابل توجهی جلوگیری کرد. پارچه می تواند این قطرات ویروس پخش شده در هوا را تا حد زیادی مسدود کند. ماسک های خانگی باید از بالای بینی تا زیر چانه کشیده شوند همچنین نباید مانع تنفس معمولی شوند. ماسک های خانگی قابل شستشو هستند و می توان آنها را در لباسشویی قرار داد ولی نباید آنها را ضد عفونی کرد.

ماسک های معمولی جراحی:

کار ماسک های جراحی جلوگیری از پخش شدن قطرات بیماری در هوا و انتقال آنها به افراد سالم است به خاطر همین به عموم مردم توصیه می شود هنگام رفتن به جاهای عمومی از این ماسک استفاده کنند زیرا ارزان قیمت تر از ماسک های N95 هستند و همچون ماسک های دیگر نباید مرطوبت و یا خیس شوند زیرا باعث ورود ذرات ویروس به دستگاه تنفس و اگر فردی بیمار باشد باعث پخش شدن ویروس بین عموم مردم می شود. از این ماسک ها می توان تا 3 ساعت استفاده کرد همچنین یکبار مصرف هستند و پس از استفاده باید دور انداخته شود.

نکاتی درباره استفاده از ماسک:

1) از هر ماسک یکبار استفاده شود(بجز ماسک پارچه ای وخانگی).

2) قبل از استفاده ماسک دست ها و صورت خود را با آب و صابون بشویید.

3) برای اینکه ماسک خود را در بیاورید باید کش های ماسک را گرفته و آنرا بدون تماس دیگر از روی صورت برداشت.

4) برای غذا خوردن و حتی صحبت کردن هرگز ماسک خود را بر ندارید.

5) از مرطوب شدن ماسک جلوگیری کنید.

6) به ماسک خود دست نزنید و اگر دست زدید دست هایتان ضد عفونی کنید.

7) یک ماسک خوب باید از بینی تا چانه را بخوبی پوشش دهد و هیچگونه درز و فاصله ای از صورت نداشته باشد.

8) ماسک های خود را در طبیعت و خیابان ها رها نکنید.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: ماسک فیلتردار،ماسک پارچه ای،ماسک معمولی
دلار: 58,909تومانبیت کوین: 66,458 دلار
589090
fa