چربی سوزی در افراد چاق و سریعترین شیوه آن

نویسنده: ولی اله
1399/03/26   14:05
وقتی چربی بدن‌ شما از دست می‌رود، سلول‌های چربی که آنها را آدیپوسیت می نامند، جایی نرفته و یا برای سوزانده شدن وارد سلول عضله نمی‌شوند. اما سلول‌های چربی دقیقا سر جای خودشان یعنی روی عضلات و زیر پوست ران، شکم، باسن، بازوها و غیره باقی می‌مانند.
چربی سوزی در افراد چاق و سریعترین شیوه آن

وقتی چربی بدن شما از دست می رود، سلول های چربی که آنها را آدیپوسیت می نامند، جایی نرفته و یا برای سوزانده شدن وارد سلول عضله نمی شوند. اما سلول های چربی دقیقا سر جای خودشان یعنی روی عضلات و زیر پوست ران، شکم، باسن، بازوها و غیره باقی می مانند. به همین علت که وقتی چربی بدن فردی زیاد است عضلاتش دیده نمی شوند.

کلا چربی ها به صورت تری گلیسرول در داخل سلول چربی ذخیره شده ولی در آنجا نمی سوزند، اما باید طی فرایندهای بسیار پیچیده ی هورمونی-آنزیمی، از سلول های چربی آزاد شوند. هنگامی که سلول چربی فعال می شود، به راحتی محتویات (تری گلیسرول) خود را به شکل اسیدهای چرب آزاد (FFA’s) وارد خون می کند و این اسیدهای چرب از مسیر جریان خون به بافت های بدن منتقل می شوند.

بعنوان مثال یک مرد جوان معمولی در سلول های چربی خود حدود 60,000 تا 100,000 کالری انرژیِ ذخیره شده دارد. سؤال اینجاست که چه چیزی باعث آزاد شدن اسیدهای چربِ انباشته شده می شوند؟ بسیار ساده است؛ وقتی کالری ای که از غذا بدست می آوریم از کالری ای که می سوزانیم یا مصرف می کنیم کمتر باشد، بدن دچار کمبود انرژی می شود و هورمون ها و آنزیم هایی ترشح می کند و پیام هایی برای سلول های چربی تان می فرستد تا ذخایر چربی انباشته شده را آزاد کنند.

پس آزاد شدن چربی ذخیره شده از سلول چربی، طی فرآیند هیدرولیز، چربی ذخیره شده تجزیه می شود و مولکول تری گلیسرول به گلیسرول و سه اسید چرب تقسیم می شود. یک آنزیم مهم به نام لیپاز که به هورمون hsl حساس، کاتالیزور این واکنش است. این چربی های ذخیره شده به عنوان اسیدهای چربِ آزاد، وارد جریان خون شده و به عضلات می روند. با افزایش جریان خون در عضلات، تعداد بیشتری از اسیدهای چربِ آزاد به عضلات فرستاده می شوند. سپس یک آنزیم مهم به نام لیپوپروتئین لیپاز (LPL)، به اسیدهای چربِ آزاد کمک می کند تا وارد میتوکُندری های سلول عضلات بشوند. میتوکندری «نیروگاه سلولی» است، یعنی جایی است که اسیدهای چربِ آزاد را می سوزند و تبدیل به انرژی می کند. وقتی که اسیدهای چرب آزاد از سلول چربی خارج می شوند، سلول چربی اصطلاحا آب می شوند و کوچک می گردند .به همین دلیل است که وقتی چربی ها را می سوزانید، لاغرتر به نظر می رسید. سلول های بدون چربی دربدن ، همان چیزی است بدن شما را زیبا و عضلانی نشان می دهد و این همان چیزی است که بدنبالش هستید.

برای سوزاندن چربی راه و روش های زیادی وجود دارند مثل انواع ورزش و حرکات بدنی، حتی عمل های جراحی و یا استفاده از داروهای لاغری و یا تغذیه با نظارت متخصص تغذیه. اما هر کدام از موارد فوق دارای پیامدهای منفی خاص خودشان هستند و ممکن است در دراز مدت فرد را دچار مشکلاتی بنمایند. روش ساده و بی خطر دیگری هم هست که استفاده از مواد غذایی صد درصد طبیعی در کنار مصرف سایر مواد غذایی است بدون آنکه آسیبی به جسم وارد کنند فرآیند سوخت و ساز را متعادل ساخته و فرد را به تناسب اندام طبیعی می رسانند و همچنین هزینه زیادی هم ندارد. اگر بدنبال چنین چیزی هستید می توانید با مطالعه خواص آجیل مخصوص چربی سوزی و خرید آن به هدف خود برسید.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: چربی سوزی
دلار: 59,018تومانبیت کوین: 66,606 دلار
590180
fa