ایربگ خودرو و جدید ترین فناوری آن

نویسنده: ولی اله
1399/03/20   12:13
اختراع کیسه هوا یا ایربگ اولین بار در سال 1919 به منظور محافظت از هواپیما و قطعات آن توسط دو دانپزشک بنام های هارولد روندو آرتور بروت از انگلستان انجام شد.در سال 1980 اولین کیسه هوا برای اتومومبیل ساخته شد و در سمت راننده و مسافر این کیسه ها نصب شدند
ایربگ خودرو و جدید ترین فناوری آن

اختراع کیسه هوا یا ایربگ اولین بار در سال 1919 به منظور محافظت از هواپیما و قطعات آن توسط دو دانپزشک بنام های هارولد روندو آرتور بروت از انگلستان انجام شد. در سال 1980 اولین کیسه هوا برای اتومبیل ساخته شد و در سمت راننده و مسافر این کیسه ها نصب شدند. آمار ها نشان دهنده کاهش 30 درصدی خطر مرگ در تصادفات توسط کیسه هوا را نشان می دهد. تکنولوژی های کیسه های هوای خودرو ها در هر سال ارتقاء می یابند. ایربگ های امروزی بعد از برخورد خودرو با مانع سخت در کسری از ثانیه پر از باد شده و بین سر و بدن سرنشینان با قسمت های داخل خودرو حائل می شود و از ضربه ناشی از برخورد سرنشین با سایر قسمت های داخلی خودرو جلو گیری می کند. بنابراین کیسه هوا در تامین سلامت سرنشینان نقش مهمی ایفا می کند. به همین دلیل ایربگ های متفاوت در بخشها و قسمت های اتومبیل نصب می گردند.طرزکار ایربگ:

طرز کار ایربگ چندان پیچیده نیست؛ یک سیستم تشخیص در داخل خودرو وجود دارد وقتی که تصادف اتفاق می افتد یا ضربه ای به نقاط حساس ماشین وارد می شود این سیستم موضوع را به سیستم ایربگ منتقل ساخته و یک واکنش شیمیایی خودکار داخل ایربگ اتفاق می افتد. واین واکنش در یک زمان بسیار خودکار مقدار زیادی گاز در داخل کیسه هوا یا ایربگ تولید می گردد و باعث بادشدن کیسه شده و کیسه باد شده دور بدن سرنشین ماشین را گرفته تا بدن و سر سرنشین به جایی برخورد نکند و در زمان بسیار کوتاهی این باد خالی می شود همه این فعل و انفعال در زمان بسیار کوتاهی اتفاق می افتد.

با پیشرفت تکنولوژی استفاده از ایربگ هایی توسط متخصصان ایده پردازی شده که در فضای خارجی و زیرین خودرو نصب شوند و این ایربگ ها علاوه بر کاهش برخورد در هنگام ضرورت خودرو را کامل متوقف سازند این ایربگ ها دارای پوشش سایشی هستند و جدیدترین ایربگ ها محسوب می شوند. احتمالا در تمام خودرو ها در حال حاضر امکان استفاده از چنین ایربگ هایی وجود نداشته باشد و قابل نصب این فناوری نباشند اما این ایربگ ها در خودروهای جدید مرسدس بنز نصب می شوند. فناوری بکار رفته در این ایربگ ها بگونه ای است که به محض احتمال خطر تصادف، خودرو را متوقف می سازد. تا از بروز حادثه جلوگیری شود. این کیسه های هوا خودرو را تا 8 سانتی متر از زمین بلند می کنند تا جلوی سر خوردن خودرو را بعد از ترمز بگیرند. مرسدس بنز چندین سال است که در این موضوع کار می کند اما بعید است بزودی این فناوری بصورت عمومی برای خودرو ها به کار برود.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: ایربگ
دلار: 64,750تومانبیت کوین: 66,692 دلار
647500
fa