بررسی چیستی آپنه خواب و روش های درمان آن

نویسنده: ولی اله
1399/03/13   07:05
در هنگام خواب مغز انسان باید بین خواب و تنفس تصمیم بگیرد. بعض افراد بعد از خواب رفتن و در ابتدای خوابیدن دچار اخلال تنفسی می شوند و به همین دلیل در طول شب چندین بار از خواب بیدار شده و در نتیجه خواب خوبی نخواهند داشت.
بررسی چیستی آپنه خواب و روش های درمان آن

در هنگام خواب مغز انسان باید بین خواب و تنفس تصمیم بگیرد. بعض افراد بعد از خواب رفتن و در ابتدای خوابیدن دچار اخلال تنفسی می شوند و به همین دلیل در طول شب چندین بار از خواب بیدار شده و در نتیجه خواب خوبی نخواهند داشت و هرگز به یک خواب عمیق فرو نخواهند رفت و همین اخلال، در طول زمان به دلیل کم خوابی فرد را دچار مشکلاتی خواهد کرد و فرد را آماده ابتلاء به بیماری هایی از قبیل بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری های دیگر خواهد کرد. اما این اخلال نیز راههای درمانی هم دارد که سعی می کنیم در این مطلب بدان بپردازیم.


اشکال و انواع آپنه خواب

انسداد عضلات گلو که به اختلال OSA معروف است. آپنه خواب مرکزی شکل دیگری از این اختلال است و وقتی اتفاق می افتد که ارتباط مغز و عضلات قطع می شود و به همین دلیل فرمان مغز برای عضلاتی که تنفس را کنترل می کنند نمی رسد و فرد دچار تنگی نفس شده و از خواب بیدار می شود.

یکی از عوامل مهم این اختلال ،چاقی است. افرادی که اضافه وزن دارند در ناحیه گلو و دهان بافت اضافی دارند و همین بافت اضافی منجر به انسداد مسیر تنفس می شود اگر چه قطعا تمام افراد آپنه خواب چاق نیستند اما کاهش وزن می تواند علائم آن را کاهش دهد.


روش های درمان آپنه خواب

اگر چه اختلال آپنه خواب بیماری جدی است اما روش هایی برای درمان آن وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از ماسک cpap است.این ماسک کمک می کند مجراهای هوا باز شوند و فرد در هنگام خواب راحت نفس خواهد کشید اما قطعا مردم استفاده از ماسک در حین خواب را نمی پسندند.

روش دیگر، استفاده از دستگاه دهان است که فک یا زبان را از مسیر تنفس دور می کند و اگر فرد مبتلا با این روش درمان نشد با جراحی امکان باز کردن مجرای تنفسی گزینه خوبی می باشد.

تحقیقات نشان داده که این بیماری در مردان بیشتر از زنان است.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: آپنه خواب
دلار: 57,814تومانبیت کوین: 67,840 دلار
578140
fa