قرنطینه کار سختی است اما تبعات کرونا سخت تر!

نویسنده: طلیعه بهار
1399/01/19   12:11
باید پذیرفت که قرنطینه به خصوص برای ایرانی ها که اهل رفت و آمد، دور هم جمع شدن و لذت بردن از جمع های خانوادگی و دوستانه هستند کار سختی است اما چه باید کرد؟ ویروس کرونا در کمین سلامت و دارو ندار مردم نشسته است.
قرنطینه کار سختی است اما  تبعات کرونا سخت تر!

الحق و الانصاف مردم ایران در تعطیلات عید نوروز، سیزده بدر و دیگر فرصت های که برای گشت و گذار و تفریح بود به خوبی توصیه های پزشکی و فاصله اجتماعی را رعایت کردند و در خانه های خود ماندند.

ویروس کرونا همه کشورهای جهان از جمله ایران را درگیر خود کرده و مشکلات زیادی رو هم به بار آورده است.

این بیماری در دوران پیک خود به سر می برد و هنوز از مرحله شدت بحران عبور نکرده است پس مردم همچنان باید در خانه بمانند و توصیه های پزشکی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند. فاصله گذاری اجتماعی یک امر بسیار ضروری است و در تمامی کشورهای دنیا در حال اجراست.

کرونا یک امر بسیار جدی است و به هیچ وجه شوخی ندارد و تبعاتش می تواند بسیار سنگین باشد؛ اگر مردم توصیه های پزشکی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند به یقین تلفات این بیماری به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

خوشبختانه هوشیاری اجتماعی خوبی در بین هموطنان بوجود آمده و مردم الان این تهدید را خیلی خوب می شناسند و همکاری می کنند.

دوران قرنطینه خانگی سختی هایی هم دارد که مردم باید تحمل کنند چرا که پیک بیماری کرونا هنوز رد نشده که خیال مردم کمی راحت باشد.

حقیقت اینکه کنترل بیماری کرونا در مدت چند روز، یک هفته و یک ماه محقق نشده و نمی شود از این رو ضرورت دارد تمامی آحاد جامعه با توجه به نو پدیدی، میزان سرایت بالا و تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری بیشتر مراقب خود و دیگران باشند.

بیماری کرونا فقط یک مشکل بهداشتی و مربوط به حوزه سلامت نیست بلکه می تواند تمامی ارکان جامعه به خصوص کسب و کارها اعم از کوچک و بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد.

متاسفانه کسب و کارهای مختلفی به خصوص بنگاه های کوچک در کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا دچار آسیب های سنگینی شده اند از ای نرو ضرورت دارد دولتمردان دست صاحبان این گونه مشاغل را بگیرند و نگذارند به ورطه تعطیلی کامل کشیده شوند.

کشورهای دنیال تلاش دارند بسته های اقتصادی را معرفی تا بتوانند خسارت های ناشی از ویروس کرونا به افراد و بنگاه های اقتصادی را جبران کنند.

شنیده ها حاکی از اینکه دولت ایران هم ایده ها و برنامه ریزی های خوبی در راستای حمایت اجتماعی از خانواده ها و بنگاه های اقتصادی دارد امیدواریم تلاش ها و برنامه های دولت در این زمینه هرچه زودتر در جامعه نمود عملی پیدا کند.

همه دنیا با ویروس کرونا چه به لحاظ بهداشتی و درمانی و چه به لحاظ تبعات اقتصادی مقابله می کنند اما ملت ایران این کار را در حالی انجام می دهد که تحت تحریم های گسترده و سیاست فشار حداکثری آمریکا قرار دارد که این به هیچ وجه عادلانه نیست باید با رایزنی و ارتباطات دیپلماتیک این واقعیت را برای جهانیان آشکار کرد که تحریم های آمریکا کاملا غیر قانونی و حتی به لحاظ حقوق بین الملل بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل وضع شده و ظلم مضاعفی بر مردم ایران هم از باب کرونا و هم از نظر محدودیت های اقتصادی تحمیل می کند به همین سبب تحریم های مدنظر نباید به هیچ وجه اجرا شود.

ملت ایران از آمریکا به عنوان یک دشمن بزرگ توقع ندارد که دشمنی ها را کنار بگذارد و تحریم ها را بردارد چون ماهیت آنها خبیث تر از آن است که در این شرایط حتی ذره ای بخواهند به فکر انسان ها باشند و اقدامی را انجام دهند ولی توقع از جوامع بین الملل و کشورهای جهان این است که تحریم های ظالمانه آمریکایی ها را اجرا نکنند و اجازه دهند بنگاه های اقتصادی با جمهوری اسلامی وارد همکاری اقتصادی شوند تا دولت ایران نیز با دست باز تر به لحاظ اقتصادی بتواند همانند دیگر کشورها که بسته های اقتصادی معرفی می کنند این کار را انجام دهد.

همانطوری که طی سال های گذشته هم به اثبات رسیده این طور نیست که ملت ایران نیازمند کشورهای دیگر باشد و نتواند امورات خود را خودش بگذراند ولی این هم امر کاملا ناعادلانه ای که در شرایط سخت کرونای مردم ایران بخواهند در تحریم و فشار باشند.

تحریم های آمریکایی ها غیر قانونی اسا و باید کشورهای دنیا اجرای این تحریم ها را متوقف کنند و اجازه ندهند آمریکا این طور سوء استفاده غیر انسانی کند از ویروسی که همه دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: تبعات کرونا
دلار: 64,700تومانبیت کوین: 66,702 دلار
647000
fa