حقایقی در مورد غذاهای سرخ شده

1398/09/18   14:59
ما شاهد ادعاهای متعددی در مورد اثرات خطرناک غذاهای سرخ شده بوده ایم. سؤال این است که این ادعاها واقعیت دارد یا این که بسیار اغراق آمیز است. متخصصان تغذیه ایالات متحده آمریکا سه حکایت معروف مربوط به سرخ کردن را ارائه داده اند.
حقایقی در مورد غذاهای سرخ شده

حکایت اول: غذاهای سرخ شده با روغن های اشباع، حاوی مواد سرطان زای خطرناک است.

غذاهای سرخ کردنی غالباً به دلیل داشتن مواد سرطان زا، مقصر شناخته می شوند. از جمله سموم کشنده می توان به اکریلامیدها، آلدئیدها، کتون ها، مواد پلی سیکلیک اشاره کرد. هنگامی که چنین مواد سمی در غذا وارد و مصرف می شوند، سم در بدن تجمع می یابد و تأثیر بسیار منفی بر سلامتی دارد.


حقیقت چیست؟ در واقع، مواد سرطان زا در روغن گرم شده که دود ایجاد می کنند، تشکیل می شوند. برای روغن آفتابگردان تصفیه شده، حد مجاز 232 درجه سانتیگراد است. سرخ کردن با روغن در منزل با کیفیت بالا به شما امکان می دهد گرمایش را در 160 تا 190 درجه تنظیم کنید. یک استثنا وجود دارد: در طول سرخ کردن موادی که حاوی نشاسته (سیب زمینی، کیک و غیره) هستند ماده ی سرطان زای آکریل آمید در دمای پایین تر (120 درجه) تشکیل می شود.


به هر حال: هنگام استفاده مجدد از روغن مواد سرطان زا به درون محصولات نفوذ می کنند. اگر بعد از هر بار پخت و پز، روغن را دور بریزید و از روغن تازه استفاده کنید مواد غذایی سرخ شده حاوی مواد سرطان زا نیست.


حکایت دوم: هنگام سرخ کردن، مقدار زیادی از چربی های مضر ترانس تشکیل می شود.

استدلال اصلی مخالفان غذاهای سرخ کرده، میزان بالای چربی های ترانس در غذاها بعد از سرخ کردن است. چربی های ترانس کلسترول بد خون را افزایش می دهند. در بسیاری از سایت ها این ادعا وجود دارد که غذاهای سرخ کرده حاوی 40٪ از ایزومرهای ترانس اسیدهای چرب است که بسیاری از فرآیندهای متابولیکی بدن را مختل می کند. چنین غلظت بالایی از مواد خطرناک به وسیله دو حکایت توضیح داده می شود:


1- زمانی که روغن گیاهی در دمای 160 تا 180 درجه گرم شود، چربی های ترانس تشکیل می شوند.


2- روغن نباتی تصفیه شده در حال حاضر حاوی 25٪ چربی های ترانس است.


حقیقت چیست؟ در واقع ایزومرهای ترانس در روغن های نباتی هیدروژنه وجود دارد. و برای ایجاد چربی های ترانس تنها گرم کردن روغن در کاربردهای خانگی کافی نیست. بنابراین سرخ کردن غذا در خانه باعث به وجود آمدن چربی ترانس نمی شود. واکنش شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که دو فاکتور همزمان وجود داشته باشد: هیدروژن خالص با فشار بالا روی چربی.


حکایت سوم: غذاهای سرخ شده بسیار چرب هستند.

نسبت ایده آل روغن نباتی به فرآورده آن 4 به 1 است. این عقیده وجود دارد که در تماس با چنین مقدار زیادی روغن، فرآورده آن نیز به مقدار زیادی از چربی اشباع می شود. به همین دلیل نتیجه این می شود که کالری بسیار زیاد غذای سرخ کرده به کبد و بدن آسیب می زند.


حقیقت چیست؟ در واقع میزان چربی برخی از غذاهای سرخ شده (به عنوان مثال، سیب زمینی سرخ شده که از محصول تازه غیر منجمد تهیه می شود) از 5-7 درصد تجاوز نمی کند. به دلیل پوسته محافظتی که اغلب فوراً در این محصول در روغن داغ تشکیل می شود، این محصول روغن زیادی را جذب نمی کند. اثر مشابهی در دمای گرمایش 190 درجه ایجاد می شود.


از واقعیت های پزشکی اثبات شده که در بالا ذکر شد، اکنون مشخص شده است که غذای تهیه شده در هواپز (air fryers) در منزل بی خطر و سالم هستند. تولید وسایل آشپزخانه جدید که از نظر پزشکی و فنی پیشرفته هستند، امروزه آنها را ایمن تر می کند. از این رو، این حکایت های بالا را از شیوه زندگی خود دور نگه دارید و از تجربه غذاهای هواپز لذت ببرید زیرا یک بار زندگی می کنیم. غذاهای خوشمزه بدون دغدغه بپزید.


نوشته: By Johnny Fortune

ترجمه: فریبا قهرمانی

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 56,700تومانبیت کوین: 52,131 دلار
567000
fa