روش صحیح شارژ گوشی های هوشمند

نویسنده: ترجمه برتر
1398/08/24   21:46
تمام شدن باتری گوشی در حین کار با آن، شاید بدترین اتفاقی باشد که در طی روز برای شما می افتد و در این لحظه حس و حال شما نسبت به باتری گوشی تغییر خواهد کرد. حس و حال شما هرگز کارایی و عملکرد گوشی را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.
روش صحیح شارژ گوشی های هوشمند

شارژ صحیح باتری گوشی بسیار مهم است و اصول و قواعد خاص خود را دارد که در این مقاله به آن پرداخته می شود. روش نادرست شارژ باتری گوشی باعث کوتاه شدن عمر مفید آن خواهد شد. در این مقاله روش درست شارژ را به شما آموزش خواهیم داد.


بسیاری از افراد باتری گوشی را 100% شارژ می کنند، یا از شب تا روز بعد باتری گوشی خود را به شارژ می زنند یا منتظر تخلیه کامل باتری شده و بعد آن را به شارژر متصل می کنند که همه این موارد اشتباه است.


براساس تحقیقات شرکت Cadex، که خود انواع و اقسام گوشی و دستگاه های هوشمند را ارائه می کند، مشخص شده که همه این موارد می تواند عمر باتری گوشی را کم کند.


بعد از اعلام اپل، مبنی بر کاهش سرعت شارژ در گوشی های اپل، روش درست شارژ باتری مطرح شده است.


اطلاعات مربوط به نحوه درست شارژ در وب سایت Battery university ذکر شده است، نحوه صحیح شارژ باتری های لیتیومی مهم ترین مبحث در این وب سایت است. در صورتی که نسبت به خرید باتری یا گوشی جدید تمایلی ندارید، بنابراین حتما درصد شارژ گوشی خود را مشخص کرده و در آن حد نگه دارید که شرکت کادکس نیز به این امر اشاره کرده است.


روش های درست شارژ باتری گوشی


1. شارژ باتری گوشی حتی به مدت زمان اندک

شارژ کوتاه مدت باتری گوشی هرگز به باتری آن آسیبی وارد نمی کند. بنابراین هر وقت حتی فرصت اندکی را بدست آوردید، باتری گوشی خود را به شارژ بزنید.


2. شارژ باتری گوشی قبل از تخلیه کامل

تخلیه کامل باتری گوشی باعث کاهش عمر آن خواهد شد. حتی شرکت سامسونگ هم به این قضیه اشاره کرده است. تخلیه کامل حتی موجب خواهد شد که گوشی شما هرگز روشن نشود و همچنان خاموش باقی بماند.


3. حفظ شارژ باتری گوشی بین 65 تا 75%

حفظ شارژ باتری گوشی بین 65 تا 75% باعث افزایش عمر باتری خواهد شد. البته حفظ شارژ باتری گوشی در این حد و اندازه کار مشکلی است ولی از این به بعد هدف از انجام این کار را متوجه خواهید شد. حفظ شارژ گوشی در درصد 65 تا 75% باعث افزایش عمر باتری می شود.


4. حفظ شارژ باتری گوشی بین 75 تا 45%

حفظ شارژ باتری گوشی بین 75 تا 45% دومین روش ممکن برای باتری گوشی است. حتی می توانید هر روز باتری گوشی خود را به شارژ بزنید تا بتوانید آن را در این درصد مشخص حفظ کنید.


حفظ شارژ باتری گوشی بین 75 تا 25% باعث کاهش عمر باتری نخواهد شد و شما حداقل می توانید در هر روز این کار را به انجام برسانید.


5. عدم شارژ باتری گوشی تا 100%

شارژ باتری تا 100% به کارایی باتری آسیب وارد کرده و عمر باتری را کاهش می دهد. شارژ 100% باتری لیتیومی ضرورتی ندارد و حتی آسیب زاست. هرگز باتری گوشی را 100% شارژ نکنید، به علت اینکه ولتاژ بالا برای باتری گوشی مناسب نبوده و عمر آن را کاهش می دهد.


6. عدم شارژ گوشی از شب به صبح

در رابطه با این موضوع نیز بحث های زیادی صورت گرفته است. از آن جایی که شارژ 100% به باتری آسیب وارد می کند بنابراین هرگز باتری گوشی را از شب به صبح شارژ نکنید و بعد از شارژ کامل باتری گوشی، هرگز این کار نادرست را انجام ندهید.


برخی از افراد نا آگاه باتری گوشی خود را از شب به صبح شارژ می کنند و این رفتار نادرست به باتری گوشی بیشترین آسیب وارد نمی کند. شما باید گوشی خود را براساس رفتار و عادت قبلی شارژ کنید.


7. کالیبراسیون گوشی

اگر باتری به طور مداوم کار کند به تدریج از کارایی و عمر آن کاسته خواهد شد. بنابراین گاهی اوقات مثلا در طول هفته اجازه بدهید که باتری گوشی شما به طور طبیعی تخلیه شده و بعد از آن باتری گوشی را به میزان 80 تا 100% شارژ کنید.


8. عدم شارژ وایرلس

شارژ وایرلس در ایران متداول نشده است. این نوع شارژ برای مواقع اضطراری طراحی شده و برای مواقع دیگر ضرورتی ندارد. انتقال فایل موجب ایجاد گرما در گوشی می شود. شارژ وایرلس باعث کاهش عمر باتری می شود. گرما نیز عمر باتری گوشی را کم می کند. هرگز باتری گوشی را به صورت وایرلس شارژ نکنید.


9. انجماد و آب جوش

هر دمایی که بیش از حد باشد به بافت های گوشی آسیب وارد می کند. هرگز برای بازیابی باتری، آن را منجمد نکنید یا در آب جوش قرار ندهید. حتی گوشی خود را در تابستان داخل ماشین جا نگذارید. افزایش دما باعث کاهش عمر باتری می شود. روش های قدیمی به بازیابی باتری کمکی نمی کند و حتی باعث از بین رفتن سلول های باتری شده و در نهایت به تخریب باتری منجر خواهند شد.


هرگز با روش های غیر اصولی و نادرست سعی در ریکاوری باتری گوشی خود نکنید.


10. شارژهای نامتعارف

هرگز باتری گوشی را با کامپیوتر شارژ نکنید، شارژهای نامتعارف باعث آسیب به باتری گوشی خواهد شد. شارژ باتری به وسیله کامپیوتر تا حدی منطقی ولی هرگز آن را با شارژر فندکی ماشین شارژ نکنید.


خلاصه

· خارج کردن شارژر از پریز برق بعد از شارژ باتری گوشی

· خاموش کردن گوشی در هر ماه به منظور ریکاوری

· عدم استفاده از شارژرهای وایرلس، فندکی و نامتعارف

· استفاده از شارژرهای یکپارچه

· عدم شارژ باتری در مدت زمان طولانی و 24 ساعته

عدم استفاده از گوشی به هنگام شارژ به علت آسیب زدن به گوشی و سلامت جسمانی و روانی انسان

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 56,636تومانبیت کوین: 52,046 دلار
566360
fa