کشف دالان یخی 4000 مایلی در ماه تیتان زحل

1398/08/15   23:03
ماه تیتان (تایتان) بزرگترین قمر زحل است که مناظر عجیب و شگفت انگیزی دارد. ویژگی کاملاً غیرمنتظره تایتان این است که روبانی از یخ، تقریباً نیمی از پیرامون آن را می پوشاند. این روبان یخی اخیراٌ توسط دانشمندان با استفاده از ابزاری جدید کشف شده است.
کشف دالان یخی 4000 مایلی در ماه تیتان زحل

دانشمندان از ابزاری جدید برای کشف باند یخی از آب در ماه تیتان (تایتان) سیاره زحل استفاده کردند که تقریباً در نیمی از پیرامون جهان سرد واقع شده است. فضاپیمای کاسینی ناسا از دوربین های مادون قرمز برای نقشه برداری از سطح تایتان زحل استفاده کرد.

عصر بزرگ اکتشاف ممکن است در زمین به پایان رسیده باشد، اما اکتشاف در تیتان، بزرگترین ماه زحل در جریان است. این ماه، بزرگ ترین قمر زحل و یازدهمین جسم پر جرم در سامانه ی خورشیدی، حتی از سیاره عطارد بزرگتر است. فضاپیمای کاسینی ناسا به مدت 13 سال تیتان را بررسی کرد و حتی کاوشگر هویگنس را نیز در سطح این ماه مستقر کرد. اگرچه مأموریت کاسینی در سال 2017 به پایان رسید، داده های آن همچنان باقی مانده اند و دانشمندان همچنان در مورد تاریخ و ویژگی های سطح این ماه عجیب شبیه کره زمین اطلاعات جمع آوری می کنند.

محققان به طرز شگفت آوری مناظر طبیعی گوناگونی را در تیتان کشف کرده اند، از سطوح عریض تا تپه های شنی و حتی رودخانه ها و دریاچه ها. مشاهده این مناظر بسیار دشوار است زیرا جو این ماه، اتمسفری مملو از نیتروژن است. در سطح تیتان، مشابه زمین، باد و باران نیز وجود دارد.


طوفان گرد و غبار در تیتان حرکت می کند.


اخیراٌ یخ آب به طور غیرمنتظره، در سراسر سطح استوایی تیتان ظاهر شده است. بسیاری از مواد سرشار از یخ، دالانی طولانی و تقریباً خطی را دنبال می کند که تقریباٌ 4000 مایل (6،400 کیلومتر) امتداد دارد. به عبارتی حدود 40 درصد از کل محیط تایتان است.


دالان یخی

راهرو یخی 4000 مایلی تایتان که اخیراٌ کشف شده از طریق این سه منظره از سطح ماه به رنگ آبی در نقشه قرار گرفته است.این دالان گیج کننده است زیرا با توپوگرافی یا اندازه گیری سطح زیر زمین ارتباط ندارد. مناطق دیگر تیتان كه تعداد زیادی بستر یخی دارند، توسط دهانه های آتش فشان ها حفر شده اند یا در معرض فرسایش قرار گرفته اند. اساساً، هیچ الگوی شناخته شده ای در جریان نیست. این ویژگی جدید دنیای بیگانه، غیر قابل توضیح است.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 57,950تومانبیت کوین: 67,825 دلار
579500
fa