مسبی
نامه 43اقتصاددان درباره وضعيت اقتصاد كشور/بدهی 200 هزار میلیارد توماني

نامه 43اقتصاددان درباره وضعيت اقتصاد كشور/بدهی 200 هزار میلیارد توماني

ویرایش: 1391/12/6
ما در مقام استادان اقتصاد در پی جانبداری از این یا آن گروه سیاسی نیستیم، اما در سایه تجربه انتخابات گذشته، توصیه می‌کنیم کسانی در فهرست نامزدهای انتخابات قرار گیرند که درایت، هوشیاری و بصیرت کافی نسبت به دنیای سیاست و اقتصاد داشته باشند و از توان اجرایی لازم برای نوسازی نظام اداری در جهت شایسته‌سالاری و زدودن فساد مالی از چهره سازمان‌های دولتی برخوردار باشند.
اقتصادايران آنلاين: 43 اقتصاددان در نامه‌ای با ترسیم اوضاع اقتصادی کشور و بیان ریشه‌های مشکلات فعلی اقتصاد ایران چندین پیشنهاد در این مورد ارائه کردند.

به گزارش اقتصادايران آنلاين در نامه‌ای که در اختیار روزنامه آرمان قرار گرفته است از جمله پیشنهادات مطرح شده، تنش زدایی در مناسبات بین‌المللی، احیای نقش نظارتی مجلس و نهادهای مدنی بر دولت و التزام آن به قانون، الزام دولت به رعایت جایگاه قانونی و رسالت صندوق توسعه ملی، احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و حفظ استقلال آن، استقلال بانک مرکزی و هدف‌گذاری تورم، بهبود محیط کسب و کار، مبارزه با فساد مالی و اداری در دستگاه‌های دولتی و نظام بانکی کشور، تعویق اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و تنظیم برنامه‌ گذار از وضعیت فعلی است.

در نامه ششم اقتصاددانان که بخش عمده آن را آرمان منتشر کرده، نوشته شده است: در 8 سال اخیر (1391-1384) اقتصاد ایران دوره جهش کم‌سابقه‌ای در درآمدهای نفتی را تجربه کرد. انتظار می‌رفت دولت با بهره‌گیری از این فرصت و مدیریت بهینه منابع عظیم ارزی و ریالی که در اختیار داشت، بتواند اقتصاد کشور را از رکود- تورمی درآورد و به مسیر رشد اقتصادی بالاتر، نرخ‌های تورم و بیکاری پایین‌تر و بهبود عدالت اجتماعی هدایت کند. امروز نامطلوب بودن اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور بر همگان آشکار شده‌ است. از همین رو، ما، جمعی از استادان اقتصاد کشور که در گذشته با انتشار گزارش‌های متعدد پیامدهای سیاست‌های غیرعلمی دولت را به مردم و مسئولان کشور گوشزد کرده بودیم، بر آن شدیم تا بار دیگر دیدگاه خود را درباره شرایط کنونی اقتصاد ایران مطرح کرده و ضمن زنهار به مسئولان کشور، همه‌اندیشمندان کشور را به مشارکت فکری در چاره‌جویی برای برون‌رفت از این وضعیت دشوار، دعوت کنیم. از این‌رو مسئولان ارشد نظام را مصرانه به بازنگری اساسی در رویکردهای گذشته و کنونی دعوت می‌کنیم. در سال‌های پیشِ رو، بیش از هر زمان دیگر، عزت ملت ایران به تصمیمات مسئولان بلند پایه نظام و شیوه سیاست‌گذاری آنان بستگی خواهد داشت.

ادامه خبر را در منبع آن بخوانيد.


منبع:

http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcba9b8arhba5p.uiur.html

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره نامه 43اقتصاددان درباره وضعيت اقتصاد كشور/بدهی 200 هزار میلیارد توماني نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: استادان اقتصاد ، گروه سياسي ، فساد مالي ، سازمان هاي دولتي ، اقتصاددان ، تنش زدايي ، مجلس ، بانك مركزي ، تورم ، كسب و كار ، نظام بانكي ، هدفمندي يارانه ها ، وضعيت اقتصادي و اجتماعي كشور ، سياست ، پول ، اعتبار ، نفت