مسبی
ماست، منبع عالي کلسيم

ماست، منبع عالي کلسيم

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: مورینتز
کارشناس صنايع غذايي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي يزد با بيان اين‌که ماست يک منبع عالي کلسيم است، افزود: يک بسته 250 گرمي ماست حاوي يک سوم ميزان کلسيم لازم روزانه است.
به گزارش خبرگزاري ايسنا «اکبر کمالي» اظهار کرد: ماست با برآوردن نياز مصرف‌کننده به غذاهاي سالم، غذايي سريع، ساده و مطبوع براي اغلب افراد است.

وي ادامه داد: براي يافتن سالم‌ترين ماست که چربي و قند کمي داشته باشد، بايد برچسب تغذيه‌اي روي آن را چک کنيد به عبارتي افراد بايد به ياد داشته باشند که قند در اين برچسب شامل قندهاي افزوده شده و لاکتوز، قند طبيعي شير است.

کمالي تصريح کرد: يک وعده ماست ساده حاوي هشت تا دوازده گرم قند لاکتوز بدون قندهاي اضافي است. در صورتي که ماست‌ها حاوي ميوه،‌ عصاره ميوه، شربت ذرت پر فروکتوز، شربت نيشکر يا ساير شيرين‌کننده‌ها باشند، قند آنها را نيز بايد نظر بگيريد.

وي اضافه کرد: ماست غني از پروتئين، کلسيم و ويتامين‌هاي گروه B است و در بسياري از موارد با ويتامين D نيز غني مي‌شود.

او با اشاره به اينکه ماست نسبت به ميزان مشابه از شير گاو اندکي بيشتر کلسيم دارد، ادامه داد: ماست همچنين منبعي غني از پتاسيم، ريبوفلاووين، ويتامين B12 و فسفر است.

کمالي توصيه کرد: چند وعده خوردن ماست کم‌چربي يا بي‌چربي در روز مي‌تواند کمبودي که اغلب کودکان و بزرگسالان در ميزان لازم روزانه کلسيم، پتاسيم، و ويتامين D دارند را برطرف کند.

وي اضافه کرد: ماست تازه حاوي باکتري‌هاي مفيدي است که دل‌آشوبه را برطرف مي‌کند و به حرکات معده نظم مي‌دهند و ايمني بدن را تقويت مي‌کنند بنابراين به منظور تأمين مزيت‌هاي فوق از ماست‌هايي استفاده کنيد که پس از فرآيند تخمير گرما داده نشده‌ باشند، چرا که حرارت اغلب باکتري‌هاي مفيد فعال را مي‌کشد.

اين کارشناس صنايع غذايي در پايان متذکر شد: افرادي که دچار عدم تحمل به لاکتوز هستند و نمي‌توانند شير بخورند، ممکن است ماست‌هاي تازه که حاوي باکتري‌هاي فعال هستند را تحمل کنند، زيرا فرآيند تخمير تا حدي به هضم لاکتوز کمک مي‌کند و آن را براي اين افراد قابل‌هضم‌تر مي‌کند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1911

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ماست، منبع عالي کلسيم نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ماست ، کلسيم ، سلامت ، تغذيه ، خوراکي ، خوراک ، غذا ، لاکتوز ، فروکتوز ، اسيد آمينه ، ويتامين