مسبی
جعبه های چوبی نگه داری ادویه جات

جعبه های چوبی نگه داری ادویه جات

ویرایش: 1394/1/30
نویسنده: discovery

جعبه های چوبی نگه داری ادویه جات

در آشپزخانه می توان وسایل چوبی مختلفی را دید. یکی از این ابزار جعبه های چوبی محل نگه داری ادویه جات و طعم دهنده های گیاهی است که وجود آنها در آشپزخانه ضروری به نظر می رسد. به دلایل زیر  این وسایل بهتر است که چوبی باشند:

الف – ابزار چوبی درای ساختمان طبیعی هستند و بعد از استفاده می توا آنها را در طبیعت رها کرد و مشکل زیست محیطی نیز ایجاد نمی کنند . در صورتی که وسایل پلاسیتکی دارای پیوندهای شیمیایی محکمی هستند و در زمان بسیار طولانی تجزیه می شوند به همین خاطر طبیعت را آلوده می کنند.

ب- وسایل پلاستیکی بعضی مواقع دارای نوعی بوی نامطلوب هستند و چون در آنها بسته شود فرایند تشکیل این بو تشدید می شود در صورتی که ابزار پلاستیکی دارای بویی مطبوع و خوشایند و آشنا برای مشام انسان هستند . این موضوع مخصوصا در آشپزخانه که با ذهن انسان بیشتر در گیر رایحه های مربوط به خوراک است کاملا اهمیت دارد.

ج- در هنگام شستشوی جعبه های پلاستیکی اگر از آب سرد استفاده کنیم شاید این جعبه های کاملا تمیز نشوند و اگر از آب داغ استفاده کنیم ممکن است مواد شیمایی آن در درون ظرف تراوش کند. موادی که برای سلامتی انسان مضر هستند . اما این موضوع در مورد جعبه های چوبی صدق نمی کند . البته ممکن آب به بافت چوب ها صدمه بزند. البته می توان این مشکل را با ایجاد یک روکش ساده بر روی سطح بیرونی برطرف کرد تا از نشت آب به درون قطعه جلوگیری کرد.

د- ساخت این جعبه های با مواد پلاستیکی که از نفت یا مواد شیمیایی دیگر بدست می آیند نوعی هدر دادن این مواد با ارزش است. چون این مواد تجدید ناپذیر هستند . در صورتی که درختان هر ساله تقریبا در تمام نقاط جهان رشد می کنند و می توان بارها و بارها از آنها استفاده کرد . البته به شرط آنکه از قطع بی رویه جنگل ها خود داری کنیم.

ه – برای ساخت جعبه های پلاستیکی به کارخانه ها و دستگاه های بزرگی نیاز است که هزینه راه اندازی آنها بسیار بالا است . به همین خاطر راه اندازی خط تولید آنها به سادگی انجام نمی شود در صورتی که برای ساخت جعبه های چوبی کوچک نیازی به این کارخانه ها بزرگ نیست و می توان آنها در کارکاه ها کوچک نیز تولید کرد که هزینه این کار به مراتب پایین تر است.

و- در ساخت تولیدات جدید، تنوع محصولات بسیار هائز اهمیت. در مورد جعبه های آشپزخانه تنوع می تواند مربوط اشکال هندسی و نقش و نگارهایی باشد که بر روی این جعبه ها قرار می گیرد . اگر این جعبه ها پلاستیکی باشد برای ایجاد تنوع های بیشتر به دستگاه های قالب ریزی مجزا و متعدد نیاز است که این موضوع هزینه های ساخت را به شدت بالا می برد. در صورتی که برای ساخت جعبه های چوبی که دست ساز هستند نیازی به این هزینه های نیست. چون سازندگان این جعبه ها به اندازه کافی حرفه ای و خلاق هستند که بتوانند با ابزار یکسان محصولات متنوع زیادی را تولید کنند.

ز- یکی از مشکلات کارخانه های بزرگ مشکلات زیست محیطی است که پساب یا دود ناشی از تولید ایجاد می کند . این کارخانه ها به آب بسیار زیاد نیاز دارد و آبی که از آنها خارج می شود رودخانه ها را آلوده می کند. و دودی که از دودکش های آنها خارج می شود باعث آلودگی جو می شود. در صورتی که کارگاه های کوچک که با چوب سر و کار دارند این مشکلات را ایجاد نمی کنند.

خ- با ایجاد کارگاه های کوچک می توان به اشتغال زایی کمک کرد و افراد بی کار بیشتری را مشغول به کار ساخت. و از جهتی این کارگاه ها می تواند در فضاهای درون شهر ایجاد کرد که هزینه های رفت و آمد را نیز به حداقل رساند. ناگفته پیداست که یکی از عوامل اصلی ایجاد آلودگی دود خارج شده از اگزوز ماشین های می باشد و رفت و آمد بیشتر ، این آلودگی ها را نیز بیشتر می کند.

ح – برای ساخت کارخانه ها که در آن ابزار پلاستیکی تولید می شود به فضای بزرگی نیاز است که این موضوع باعث تمرکز افراد زیادی می شود در یک نقطه می شود که می تواند مشکلاتی از جمله ترافیک و آلودگی صوتی در شهرها را نیز ایجاد کند. در صورتی که ایجاد کارگاه های کوچک تمرکز زدایی ایجاد می کند و از این مشکلات خبری نیست.منبع: اسماعیل طاهری منش
امتیاز دهی به مقالهجعبه های چوبی نگه داری ادویه جات
جعبه های چوبی نگه داری ادویه جات
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره جعبه های چوبی نگه داری ادویه جات نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: جعبه ، ادویه ، زیست محیطی ، آشپزخانه ، چوبی ، پلاستیکی ، مقایسه ، تمرکز زدایی ، اشتغال