مسبی
جنگنده های جدید چینی

جنگنده های جدید چینی

ویرایش: 1393/10/10
نویسنده: tarq2000
دولت چین امسال در نمایشگاه هوا  فضای  Airshow China-2014  در خود چین ، جدید ترین جنگنده نظامی ساخت داخل را به نمایش می گذارد.

images.jpg

Y-20 نمونه دیگر از هواپیمای چین می باشد که با هواپیمای ایلوشین – 76 روسیه رقابت می کند.

مشابه این نمونه هواپیماها، С-17 آمریکا می باشد.

J-31 نمونه دیگر هواپیمای ساخت این کشور می باشد که مشابه جنگنده پک فای روسیه و رپتور آمریکایی می باشد.

9en_01153172_1999.jpg

جنگنده J-20

جنگنده J-20 يك جنگنده رادار گريز  دوموتوره که نمونه توسعه يافته آن توسط گروه صنايع هواپيمايي Chengdu براي ارتش آزادی بخش جمهوری خلق چين ساخته شده است. این جنگنده هم مانند خواهر خود J-31 رادار گریز می باشد

-با توجه به سرمایه گذاری نجومی آمریکا و روسیه در طراحی و توسعه جنگنده نسل پنجم خود ، به نظر می رسد که راه برای کشورهایی که می خواهند به تازگی وارد این عرصه شوند بسیار هموار تر است .

زیرا از یک لحاظ فناوری امروزی نسبت به زمانی که آمریکا و شوروی تلاش ها برای توسعه نسل پنجم هواپیماهای جنگنده خود را به‌طور جدی از اواسط دهه 1980/1360 آغاز کردند.، بسیار پیشرفت کرده است . و امروزه با پیشرفت ها در طراحی های مدلهای کامپیوتری و شبیه ساز ها و ساخت مواد کامپوزیتی جدید - والبته ساخت عناصر جدید در راکتورهای اتمی تحقیقاتی - نیاز به تحقیقات کمتری نسبت به زمانی است که آمریکا و شوروی در تلاش برای ساخت جنگندهای پنهان کار خود بودند . 

و از طرف دیگر نمونه های عملیاتی از جنگنده ها و هواپیما های پنهان کار ساخته شده است ، هواپیما های مانند اف 22 و اف 35 و بی 2 و همین ار کیو 170 و همچنین سوخو ف 50 و میگ 41 . بنابراین چینی ها نیاز نیست که به تحقیقات در زمینه های عجیب و غریب بپردازند ( مثلا در اواسط دهه 90 که شوروری شایعه ساخت هواپیمای فوق مدرن و پنهان کار را با استفاده از تکنولوژی پلاسما مطرح کرد ) 

همچنین این امکان نیز وجود دارد که چینی ها نمونه های عملیاتی از هواپیماهای پنهان کار را در اختیار داشته باشند . در این راستا می توان به شایعاتی در مورد حضور هیئت چینی در ایران برای بررسی ار کیو 170 آمریکایی ساقط شده در ایران را به ذهن آورد و همچنین اظهارات آقای واسیلی کاشین کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیکی و تکنولوژی روسیه درباره جنگنده نسل پنجم چینی که اظهار  کرد:

"طراحی و تولید این جنگنده ( J-31) به عنوان اولین جنگده با سیستم های پیچیده، مدیون موفقیت چین در جاسوسی های سایبری می باشد."

و همچنین  در سال 2009 شاهد جاسوسی سایبری و شکستن دیوارهای دفاعی شبکه پنتاگون و دزدی حجم زیادی اطلاعات درباره جنگنده (F-35 ) از یکی از شرکت های تولید کننده این هواپیما از سوی هکرهایی از چین بوده ایم.

بنابر این اطلاعات به نظر می رسد که چین برای ساخت جنگنده نسل پنجم خود نیاز به بودجه ای به مراتب کمتر از رقبای خود می باشد .

البته تردیدهای در مورد نسل پنجم بودن این جنگنده های چینی نیز مطرح است به طوری که  آقای واسیلی کاشین در مورد جنگنده J31  اظهار می کند که :

"چین هرگز نخواهد توانست به طور کامل جنگنده (F-35 ) را کپی برداری نماید. برای این کار در مرحله نخسب باید به نحوه عملکرد و ساخت موتورها، سیستم رادار هوابرد و سیستمهای کنترل و هدایت این جنگنده مسلط شد. سیستم های تکنیکی استفاده شده در جنگنده (F-35 ) از توان تولیدی و صنعتی چین خارج است. در هنگام پرواز جنگنده (J-31 ) به نظر رسید که از موتورهای روسی مدل (RD-93 ) استفده شده است. این موتورهای برای تولید جنگنده های بمب افکن چین (FC-1 Xiaolong ) مورد استفاده قرار گرفته می شوند."

بنابراین می توان گفت که جنگنده نسل پنجم چین (J-31 )، به یکی از موتورهای نه چندان قدرتمند نسل چهارم روسیه که در سال 1983 طراحی و تولید گردید، مجهز می باشد. چندین سال است که چین با کپی برداری از موتورهای (RD-93 )، اقدام به تولید موتور مشابه با نام (WS-13 Taishan ) نموده است که تا کنون نتیجه ای خیره کننده ای در بر نداشته است. به نظر می رسد که چین در حال حاضر از دیگر قطعه مهمی به نام <آنتن فعال آرایه فازی> برای جنگده نسل پنجم خود بی بهره است.

بنابراین می توان گفته که جنگنده جی 31 نیز مانند خواهر خود جی 21 فعلا یک نمونه غیر عملیاتی بوده و تا عملیلاتی شدن چندین قدم دیگر دارد 

- البته ناگفته نماند که کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه و آلمان قبل از چین به این فناوری دست یافته اند اما ارتش آزادی بخش چین با قبول سرمایه گذاری هنگفت توسعه جنگنده های نسل پنجم توانسته تا این نوع از جنگنده های خود را عملیاتی کندمنبع:

http://t1800.blogfa.com/post/29

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره جنگنده های جدید چینی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ، جنگنده های ، جدید ، چینی ، جنگنده چینی ، جی 21 ، جی 22 ، جی 31 ، جی 32 ، جی 33