مسبی
ساخت دوربینی که رانندگان معتاد را به پلیس معرفی می کند

ساخت دوربینی که رانندگان معتاد را به پلیس معرفی می کند

ویرایش: 1393/9/22
نویسنده: sina88
عموم مردم، دانشگاه های صنعتی را با فعالیت های پژوهشی، فنی و مهندسی و به طور کلی اقدامات سخت افزاری می شناسند و دلیل این موضوع شاید به این برمی گردد که این نوع دانشگاه ها کمتر در بخش های نرم افزاری یا مرتبط با امور اجتماعی ورود کرده و یا اگر فعالیتی در این زمینه داشته اند به خوبی معرفی نکرده اند.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر چند سالی است که با ورود در این عرصه، قالب های ذهنی گذشته را شکسته و با تکنولوژی به جنگ آسیب های اجتماعی رفته است که برای اطلاع از این اقدامات به گفت و گو با معاون پژوهشی و فناوری این دانشگاه نشسته ایم.

مهدی احسانیان روز پنجشنبه در تشریح این اقدامات به خبرنگار علمی ایرنا، گفت: از چندسال قبل، عملیاتی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر با هدف کاهش سوانح رانندگی در جاده های کشور آغاز شد که طی آن، یک آزمایشگاه که تمام عوامل حادثه ساز رانندگی به دقت شبیه سازی شده بود.

وی افزود: رانندگان اتوبوس های درون شهری و برون شهری با قرار گرفتن در این محیط مجازی، آموزش های لازم برای مواجهه با عوامل حادثه ساز و کنترل موقعیت را فرامی گرفتند که خوشبختانه خروجی آن بسیار مثبت و موثر بوده است.

احسانیان به اجرای طرح دیگری به منظور کنترل اعتیاد و مصرف مواد مخدر رانندگان وسایل نقلیه عمومی اشاره کرد و گفت: بررسی های علمی نشان می دهد که پس از مصرف مواد مخدر، تغییراتی در ماهیچه های صورت و حرکات سر و گردن افراد دیده می شود.

وی ادامه داد: محققان دانشگاه خواجه نصیر با استفاده از این واقعیت علمی، دوربینی طراحی و تولید کردند که درون وسیله نقلیه عمومی قرار می گیرد و به محض مشاهده این تغییرات ظاهری، موضوع را به مرکز پلیس اطلاع می دهد تا نیروهای پلیس، اتوبوس را در جاده متوقف کنند و مانع حوادث و سوانح احتمالی شوند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر از زلزله به عنوان یکی از خطراتی که همواره موجب نگرانی اجتماعی بوده است، یاد کرد و گفت: اقدامات محققان دانشگاه ما هم در حوزه پیش بینی و آگاه سازی زلزله و هم در زمینه مقاوم سازی ساختمانها صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: روش های جدیدی با استفاده از فناوری نانو و کامپوزیت برای مقاوم سازی ساختمانهای مسکونی، اداری، بیمارستانی و آموزشی در دانشگاه خواجه نصیر طراحی و اجرایی شده که خروجی و نتایج مطلوبی به همراه داشته است.

احسانیان تولید ایمپلنت های پزشکی برای کمک به رفع مشکلات بینایی و شنوایی معلولان را از دیگر خدمات دانشگاه خواجه نصیر در حوزه های اجتماعی عنوان کرد.


منبع:

http://irna.ir/fa/News/81423440/

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ساخت دوربینی که رانندگان معتاد را به پلیس معرفی می کند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ساخت دوربینی که رانندگان معتاد را به پلیس معرفی می کند ، تخلف در رانندگی ، اخبارجدیدعلمی ، مسبی ، اخبارجدید ، مقاله جدید ، خبرتازه علمی ،