مسبی
نگاهی به نمایشگاه ون گوگ ،انسان و زمین در Palazzo Reale  میلان

نگاهی به نمایشگاه ون گوگ ،انسان و زمین در Palazzo Reale میلان

ویرایش: 1393/8/3
نویسنده: سانا 19

نمایشگاهی با عنوان "ون گوگ ،انسان و زمین"در ساختمان Palazzo Reale میلا ن -ایتالیا از تاریخ 18 اکتبر  در جریان است  .  

این نمایشگاه  به بررسی ارتباط عمیق این هنرمند هلندی با زمین و طبیعت پرداخته است.آثار  ارائه شده ی در این نمایشگاه  نشان دهنده ی علاقه ی شدید  ونسان ون گوگ به  زمین و زندگی انسانها است وهمسو با  موضوع اکسپو-نمایشگاهی  است  که با عنوان "تغذیه ی زمین ،انرژی برای زندگی" قرار است در شهر میلان ایتالیا در سال 2015 برگزار شود .

متصدی این   نمایشگاه خانم کتلین ادلر با  حمایت و پشتیبانی متخصصین آثار ون گوگ  به ارائه ی  47 اثر از این نقاش  پرداخته است  در میان آن آثارشاهد  کارهای  برجسته ای چون "خود نگاره- ون گوگ -1887" ،"پرتره ی جوزف رولن1889"و"خوشه های گندم1889"می باشیم.

این نمایشگاه  همچنین در سری نمایشگاه هایی گنجانده شده است  که به مناسبت صدو بیست وپنجمین سالگرد مرگ ون گوگ و تجلیل از این نقاش بزرگ از سوی  انستیتیو ونگوگ در نقاط مختلف جهان  برگزار می شود.

کاتلین ادلر متصدی نمایشگاه و نویسنده ی  مقالات مهمی در مورد جنبشهای هنری و آثار امپرسیونیستها در مورد ون گوگ می گوید:"  زندگی او همواره  متزلزل ،بیقرار ،بی ثبات، نامنطبق با هنجارهای جامعه  و در مشاجره دایمی  با  خانواده بوده است  ولی با وجود تمامی این نکات  یک پیوند ناگسستنی بین او و  زمین و رنجهای زندگی وجود دارد. این نمایشگاه در صدد نشان دادن این  فلسفه ی مهم زندگی ون گوگ به بازدیدکنندگان است .تاریخ نگار  هنری" گیلو کارلو آرگن" در مورد او گفته است :ونگوگ  در کنار برجستگانی چون کیرکگار (kierkegaard) و داستایوسگی جای می گیرد.پیوند او با طبقه ی مطرود با  دهقانانی که جامعه نه تنها آنها را از زمین و نان  بلکه از شان و مقام انسانی طرد نموده بود نشان دهنده ی نوعی  حس  وفاداری به کرامت و اخلاقیات  انسانی  و تقدس به کاراست.

طراحی فضای نمایشگاه کار معمار معروف ژاپنی کنگو کوما می باشد ساختار این طراحی با الهام ازطبیعت بوده تا همسو با کارهای ونگوگ توجه بینندگان را  به سوی آثار او سوق دهد.
نمایشگاه در شش بخش به  رابطه ی انسان و طبیعت در نقاشیهای ون گوگ پرداخته است که مهمترین باور این نقاش را می نمایاند .از ابتدایی ترین طراحی های او تا  استفاده از رنگهای دوست داشتنی درخشان و زنده-از چهره نگاریهای دهقانان تا طبیعتهای بیجان که سادگی زندگی روستایی را جلوه گر می کنند همگی گواه عمق این باور او هستند.در میان آثار او نمایش یکی از خودنگاره های ونگوگ که او آنرا با دقت و تمرکز با خیره شدن به آینه  کشیده است بازدیدکنندگان را با خود  نقاش روبرو می کند .شخصیت ون گوگ همچنین از طریق  نامه ها و نوشته های او قابل بررسی است و در مسیر نمایشگاه ما شاهد برخی ازنوشته های او هستیم که هدف شناساندن محتوای آثار ونگوگ از طریق  نوشته ها ییست که او آنرا به برادرش تئو و دیگر مکاتبه کنندگان  خود نوشته است.

در میان شش بخش نمایشگاه (انسان و زمین،زندگی در کشتزار ها،پرتره های مدرن،طبیعتهای بیجان،نامه ها،رنگ و زندگی)بازدیدکنندگان شاهد زندگی و کار روستایی بخصوص از طریق طراحی های ون گوگ  هستند –طراحی تکنیکی بود که ونگوگ بسیار به آن علاقه داشت . او در نوشته های خود خاطرنشان می کند که طراحی او را قادر ساخته همه ی جوانب  زندگی روستایی را تجربه کرده و مطالعه کند...چنانکه می گوید من دیگر مثل سابق  در برابرطبیعت خود را ضعیف احساس نمی کنم...این فرایند ون گوگ را قادر ساخت که خود را غرق در نقاشیهای طبیعت  رنگ روغن کند .....او می گوید  :"..مدیترانه رنگ ماهی های خال خال را دارد قابل تغییراست  منظورم این است..هیچگاه نمی توانید بگویید سبز است یا بنفش حتی نمی توانید بگویید آبی است چراکه در یک لحظه رنگ انعکاس آن به قرمز یا خاکستری تغییر می یابد..".

آثار معروفی از نقاشیهای  مناظر ون گوگ در نمایشگاه نشان داده شده اند از جمله "  سنت مری د لا میر"،"درخت زیتون"،"تاکستان سبز"..

پرتره ها بخش دیگری از  نمایشگاه هستند . ون گوگ در سال 1890 در مورد نقاشی  پرتره گفته است: پرتره های اشخاص  معاصری هستند که می شود به آنها به مدت طولانی نگاه کرد و می تواند اشتیاق نگاه  به آنها در صدها سال بعد همچنان پاینده باشد.. از جمله نقاشیهای  پرتره ی  به نمایش گذاشته شده ی    می توان به اثر " جوزف میشل گینوکس" و "جوزف رولن" اشاره کرد.

ون گوگ در جستجوی یافتن  معنای زندگی و توجه به پیشامدهای  زندگی انسانهای ساده ی  روستایی بود..مانند نامه رسانی که هر روز به او سر می زد و برای او آواز می خواند  یا کشاورزان و ماهیگیرانی که  در زمین و دریا به سختی کار می کردند همه در نقاشیهایش جای گرفته اند..ونگوگ به برادرش تئو که بهترین حامی او بود می نویسد :ما باید با کار سخت بزرگ شویم...برای همین است که وقتی کارها براحتی  انجام نمی شودغمگین می شویم...کارهای ون گوگ به دلیل سبک و روش خاصش  در زمان خود بسیار ناشناخته و بی تجلیل ماند ، مانند کارهای امپرسیونیستها و نقاشان محبوبی چون  دومیر و میله که روش و تفکری فراتر از زمان خود پیش گرفته بودند..در راستای برگزاری  نمایشگاه در ماه دسامبر قرار است مجموعه فبلمهایی با عنوان ون گوگ .انسان و زمین نمایش داده شود.

نمایشگاه تا تاریخ 8 مارس 2015 ادامه خواهد یافت.منبع:

http://artdaily.com/news/73753/Palazzo-Reale-in-Milan-celebrates-Van-Gogh-s-relationship-with-nature-and-the-earth#.VEtFMlc0ahq

امتیاز دهی به مقالهنگاهی به نمایشگاه ون گوگ ،انسان و زمین در Palazzo Reale  میلان
نگاهی به نمایشگاه ون گوگ ،انسان و زمین در Palazzo Reale  میلان
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نگاهی به نمایشگاه ون گوگ ،انسان و زمین در Palazzo Reale میلان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: هنر ، ونسان ون گوگ ، میلان ، انسان و زمین ، امپرسیونیست ، اکسپرسیونیست ، پرتره ،