مسبی
نگاهی به هنر مفهومی گلن کاینو

نگاهی به هنر مفهومی گلن کاینو

ویرایش: 1393/7/10
نویسنده: سانا 19
گلن کاینو - Glenn Kain  هنرمند مفهومی  است .او در سال 1972 در شهر لوس آنجلس آمریکا بدنیا آمده است و جزء نسل چهارم خانواده های ژاپنی-آمریکایی محسوب می شود.او تحصیلات هنری خود را رشته ی مجسمه سازی دنبال کرده است.او را می توان جزء نسلی دانست که در دوران اوج رواج دانش کامپیوتر تجارب هنری خود را کسب نموده و با در نظر گرفتن مهارتها و علاقه ی او به دانش رسانه های جدید در کارهای خود سعی دارد فرمها و اشکال نوین را یا زبان هنرهای تجسمی ادغام نماید.او همچنین به عنوان مجسمه ساز و با آگاهی از تکنیکهای رایج بازآفرینی مدلهای مرسوم و تبدیل آنها به ساختارهای جدید آثار مفهومی خود را خلق می نماید..آثار او طیف گسترده ای از رسانه ها از جمله طراحی ،نقاشی ،مجسمه ،ویدیو و نمایش را در بر می گیرد.آز آثارش می توان اشاره کرد  به -ساختار قلعه ی شنی-که در سال 2004 در نمایشگاه دو سالانه ی ویتنی به نمایش در آمد.-صندلی چرخان- که در واقع مجسمه ی متحرکی است  که در درون محفظه ای با چرخش سریع توهم تبدیل به یک گوی را ایجاد می کند.اثر دیگراو -تخته های در حال سوختن-می باشد  که اولین بار در موزه ی ویتنی آلتریا به نمایش در آمدو تخته های شطرنجی را شامل می شودکه به جای مهره های اصلی شطرنج بازیگران مواجه با شمع هایی می شوند که در حال سوختن هستند،بازی در فضای نورانی وعرفانی جریان می یابد  و هدف اصلی بازی شطرنج که همان تسلط محض بر رقیب  و برد  است جای خود را به مشارکت با رقیب و مواجهه شدن با صحنه هایی مانند ذوب شدن شمعها می دهد.

-و دیگر در هر دانه-اثر دیگریست  که با استفاده از ماسه و هوا شهری موقت را بازنمایی میکند این اثر در نمایشگاه بین المللی شهر قاهره به نمایش در آمده است.

اثر -پل-ساختار عظیمی متشکل   از تکه های باریک  طلایی رنگ است  که از سقف آویزان می شود  و فرم آن یاآور حرکت بازوی- تومی اسمیت -قهرمان  سیاهپوست دو سرعت آمریکا  در المپیک سال 1968 است که در حرکتی سمبلیک در مراسم اهدای جوایز در اعتراض به تبعیضات نژادی سیاهپوستان مشت خود را با دست کشی سیاه بالا آورد این ساختار در نمایشگاه اکسپو شیکاگو به نمایش در امده است.

گلن کاینو  به خوبی و خلاقانه قادر است با استفاده از  قطعات مختلف ،بین اشیاء و پدیده ها ارتباط مفهومی ایجاد نماید و معانی و حقایق نهفته ای را آشکار سازد.اشیاء با تخیلات او همگام می شوند ودر  چهارچوبهای جدیدی امکان به واقغیت پیوستن  تخیلات را مهیا می سازند.

  آثاراو  در نمایشگاههای بین المللی مختلفی به نمایش در آمد ه است و در مجموعه  آثارموزه های  هنری مختلف از جمله موزه ی هنر کانتی لوس آنجلس ،موزه ی همر لوس آنجلس،موزه ی هنرهای معاصر سان دیاگو...گنجانده شده است.

  نمایشگاه اخیر گلن کاینو با عنوان -لویاتان- در 19-م سپتامبر در گالری-کاوی-گویتا-شیکاگو-برلین افتتاح شده است و تا تاریخ20 دسامبر همچنان دایر خواهد بود.

عنوان لویاتان بر گرفته از کتاب -توماس هوبز1579-1588 -است ..توماس هوبز در این کتاب که در سال 1961 منتشر شده است تئوریهایی در باب منشاء ساختارهای اجتماعی -مدنی و نحوه ی تسلط  بر طبیعت انسان برای تشکیل حکومت را مطرح می کند.نمایشگاه اخیر گلن کاینو اشاره ایست  به بحرانهای فرهنگی –اجتماعی که در حال حاضر در دنیا بسیار است..

او از مواد مختلفی مانند شیشیه ، ،چوب ،فوم ،تخته سنگهای رنگ  شده ،ترازو،طناب، برنز... و سخت افزاربرای خلق آثار ش استفاده کرده است

مجموعه های جدید آثارش در این نمایشگاه تعادلات متزلزلی را می نمایانند که در آن ساختارهای تجسمی با زبانی شاعرانه سعی دارند آنرا حفظ نمایند.این اشیاء بر خلاف حضور ساکت و آرام  با ویژگی سقراط وار و مناظره ای  خود بازدیدکنندگان را تشویق به دستیابی به یک زندگی متعادل می کنند.آثار او در این نمایشگاه با ارزشها  و ظرفیت های عقاید همدل می شوند تا با هم سازگار شوند.در واقع کاینو هر زمانی که ما را تشویق به تفکرسازنده ای می کند عقیده ی حیاتی متزلزل شده ای را می خواهد بازسازی کند.

از جمله اثار او در این نمایشگاه می توان به :

We have seen the enemy and he is us,Now do I repay a period Won -Suspended …..Animation,Escala...

اشاره کرد.

 کاینو در مورد آثارش می گوید:برای من اغلب ،هدف  کارم این است که با  استفاده از هنر ،فعالیتها و فرمهای اشیاء  اثری هنری  بیافرینم تا  مشکلات غیر قابل حل را حل کنم..و بگذارم تصورات مختلفی شکل گیرد..

نویسنده شاکه ساروخانیانمنبع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Glenn_Kaino

امتیاز دهی به مقالهنگاهی به هنر مفهومی گلن کاینو
نگاهی به هنر مفهومی گلن کاینو
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نگاهی به هنر مفهومی گلن کاینو نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گلن کاینو ، هنرمند ، مفهومی ، مجسمه ، نقاشی ، ارتباط مفهومی ، هنرمعاصر ، موزه