مسبی
کشاورزی

کشاورزی

ویرایش: 1393/2/4
نویسنده: هاشم

كانادا ديگر كشور بزرگ صادر كننده گندم است كه در سالهاي مختلف نوسان صادرات زيادي را تحمل نموده است. كانادا از 9 تا 20 ميليون تن گندم را در سالهاي دهه گذشته صادر نموده است اما به دليل عدم حفظ بازارهاي خود ميزان صادرات اين كشور روبه افول گذاشته و در حال از دست دادن سهم بازار خود مي باشد. يكي از مشتريان مهم گندم كانادا كشور ايران بوده است كه هم اكنون خود به صادركننده هر چند ناچيز گندم تبديل شده است. بهر حال كانادا در سالهاي دهه اينده از رده دوم به رده سوم كشورهاي صادر كننده سقوط خواهد نمود.

كشور امريكا بعنوان بزرگترين صادر كننده گندم در جهان در سالهاي مختلف تا بيش از 30 ميليون تن گندم در سال صادرات داشته است اما با ورود ديگر كشورها به بازار اين محصول و كاهش قيمت ها ميزان صادرات اين كشور روبه افول گذاشته و با تدابيري كه وزارت كشاورزي اين كشور اتخاذ نموده است ميزان صادرات گندم امريكا در سالهاي اخير در حد 25 ميليون تن باقي مانده است.

ميزان صادرات امريكا در سالهاي مختلف دچار نوسان هاي قابل توجهي بوده است كه ناشي از ميزان توليد و نوسان حاصل از قيمت اين محصول در بازارهاي جهاني بوده است. اين در حالي است كه نوسان نرخ حمل و نقل اين محصول نيز در اين امر دخيل بوده است. بهر حال امريكا كه با ورود ديگر كشورهاي صادركننده به بازار جهاني گندم با كاهش صادرات مواجه شده بود به يكي از كشورهايي كه قبلا از مشتريان معتبر خود بود و چند سالي بود به دليل تحريم از امريكا خريد گندم نداشت حمله كرد و بازار 3 ميليون تني گندم اين كشور را به اتفاق كشور استراليا ( بعنوان جايزه حمايت از جنگ عليه عراق ) در دست گرفت . با اين حال پيش بيني مي شود ميزان صادرات گندم امريكا در طول دهه اينده حداكثر به 26 ميليون تن بالغ گردد كه احتمالا با كاهش سهم بازار اين كشور همراه خواهد بود. اما همچنان اين كشور بعنوان بزرگترين صادر كننده گندم مطرح خواهد بود.


استراليا كه هم اكنون به عنوان سومين كشور صادر كننده گندم مطرح مي باشد و اين عنوان را در طول سالهاي دهه گذشته كسب نموده است با درايت خاصي ( از جمله سياست هاي مختلف همچون حمايت از جنگ امريكا عليه عراق و كسب سهمي از بازار گندم اين كشور ) درصدد افزايش سهم بازار خود مي باشد و پيش بيني هاي نشان مي دهد كه در سالهاي دهه اينده اين كشور جايگزين كشور كانادا شده و با صادرات 18 ميليون تن گندم به دومين صادر كننده اين محصول تبديل شود.


منبع:

http://www.iranwheat.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کشاورزی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کشورآمریکا ، چین ، 5+1 ، ورزشی ، علمی ، علی دایی ، زیباترین ها ، فیس بوک ، کلوب98+زعفران ، شالیزار